Korzika .... GS rescue team :-)

Autor Ponti, Lipanj 15, 2018, 10:57:06

« natrag - naprijed »

Ponti

Svi znate što se našem Jurici dogodilo na putovanju Korzikom. Bmw se pokvario, diferncijal kardana je riknuo, a kako je pod garancijom srediti će se sve, samo treba vremena dok dođe novi kardan. Jurica mora raditi i tako smo moja Vještica i ja upali u igru da dovezemo njegov motor do Rijeke.

Svojim stromom doći ćemo do Rijeke, a onda javnim transportom do Korzike.
Krenuli smo s Korčule trajektom u 6:15 prema Splitu, oko 9:30 slijedio je napad na cestu i u Rijeci smo bili oko 13:30. Presvukli smo se u normalnu odijeću, a moto opremu smo mjestili u tri torbe. Juricin prijatelj nas je autom vozio do Trsta i tu smo hvatali vlak prema Livornu, ukrcajnoj luci za Korziku. Vlak je krenuo u 16:15, presjedanje u Veneciji, potom do Firenze i opet presjedanje za Livorno. Tamo smo došli oko 22:30 i s taksijem do hotela, jer je kolodvor od centra sigurno 3-4 km, a mi sa tri torbetine koje i nisu baš lake.

Hotel Gran Duca, bez zamjerke. Za doručak nećemo imati vremena jer se na trajektu trebamo nacrtati u 7 ujutro, ali već ćemo nešto pojesti na brodu. Ukrcaj na trajekt kao da idemo u zabranjenu zonu, osobne za kupiti kartu, potom kao neki pregled da ne nosimo valjda bombe na brod, čekanje na dozvolu ukrcaja.... sve jednostavno su ti Talijani zakomplicirali. No, dobro .... na palubi smo i naravno kasnimo u polasku. Trebali smo biti u Bastiji u podne, a izašli smo s trajekta u 13.

Od Bastije trebamo doći do Ajaccia koji je 3 sata vožnje udaljen, busa nema jer je nedjelja, vlak je tek za 4 sata, tako sam dogovorio blabla car i Charles nas je dočekao u luci. Stvari smo potrpali u auto, Charles je pokupio još jednu Korzikanku i krenuli smo prema Ajacciu. U ta tri sata vožnje naučili smo puno o Korzici i Korzikancima. Charles je Francuz, a Korzikanka od svojih 60-tak godina teška nacionalistkinja i separatiskinja.  :smijeh:
Dakle, gotovo svi Korzikanci u autu drže pištolj. Kada se dijete rodi dobije pištolj. Ako baš ne drže pištolj, onda u autu mora biti veći nož. Mrze Francuze i Engleze. Charles je na poslu imao problema kada je došao živjeti na Korziku, svi su ga mrko gledali i govorili mu zašto je došao ukrasti posao nekom Korzikancu. Nije mu bilo ugodno. Inače tip je super. Za sve te situacije govori da je folklor i da ustvari korzikanci nemaju hrabrosti nešto učiniti.
Kasnije nakon par godina se skompao s ekipom s posla i više nema problema. Jedan njegov s posla ide u zatvor na 6 mjeseci, jer su mu treći puta našli pištolj u autu, prva dva puta je plaćao kazne, a sada mora robijati zbog pištolja.
U unutrašnjosti su table i putokazi dvojezični, na francuskom i na korzičkom. Na većini tih tabli francuski nazivi su propucani mecima i kaže Charles da je to nacionalni sport.
Nema bez veze Legija stranaca kasarnu za obuku vojnika na Korzici :buahaha:

Dolazimo u Ajaccio i Chares nas dovozi pred vrata rezerviranog hotela, spasio nas je tegljenja onih teških torbetina. Ajjacio je jedini grad koji nekako podržava francuski unitarizam. To seže još iz doba Napoleona, jer on je tu negdje rođen i jedino mjesto gdje vole Francusku i Napoleona je taj grad i bliža okolica.
Inače, na francuskom se grad zove Ažaksio, a na korzičkom Ajaču.

Prvi naši kontakti su bili na engleskom jeziku, čim bekneš engleski mrze te. To smo skužili i kako pričamo talijanski i Ana i ja, krenuli smo s talijanskim. Odmah je nastupio smješak s druge strane, susretljivost i sva moguća dobrodošlica. Izgleda da vole Talijane, a kako Ana izgleda kao prava Talijanka svi daljnji kontakti su bili zaista prekrasni, od restorana, hotela pa do bmw servisa. Korzički jezik je mješavina talijanskog i francuskog s tim da je odnos otprilike 70-30% u korist talijanskog.

U ponedjeljak rano se budim kako bih došao u servis odmah po otvaranju. Ana će ostati lješkariti u hotelu, a ja ću onda doći po nju s motorom. U servisu krenem talijanski i odmah ljubaznost na nivou, odmah dovoze motor, daju mi ključ, ne pitaju me ništa, nisam ništa ni potpisao .. ono, da sam preuzeo motor. Pitam što su radili, ženska na desku kaže da ne zna, ali da piše na kompu da je sve u redu i da je provjereno sve čak dva puta. OK, sjedam, palim i gas do hotela.

E, sada su havaji, nema više torbetina.  :)
Malo se vrtimo po hotelu, oblačimo opremu i gas prema Bastiji.
Priroda je prekrasna, ceste dobre pune zavoja, malo smeta količina kampera na cesti, ali s motorom zum zum i uvijek prvi. Nismo išli direktno za Bastiju nego smo se malo vozikali lijevo desno po otoku, jer možemo doći do navečer i ujutro je trajekt za Livorno. Bilo je baš lijepo, vozikali smo se, stajali, pričali s mještanima (talijanski) usputnih gradova i sela, ma sve 5.
Dolazimo u Bastiju, smještamo se u hotel i idemo kupiti karte za trajekt. Dolazimo u luku i na info pultu nam kažu da su jutarnji trajekti otkazani, da prvi ide u 13:30.
Dizaster, biti ćemo tek u 18 u Livornu, to znači još jedno spavanje u Italiji. Tu večer i slijedeće prije podne zujimo po Bastiji koja nam se svidjela, lijep grad za razliku od Ajjacia, koji nas se nije dojmio iako su plaže i more prekrasni.

Na vrijeme u trajekt i naravno kašnjenje, tako smo se iskrcali s broda u 19. Gas do Pegognage, to je gradić u blizini Mantove gdje mi živi jedan jako dobar prijatelj i tu smo prespavali. Taj moj Sergio nas ne pušta da idemo, kao da ostanemo dva - tri dana, ali mi smo neumoljivi, moramo biti što prije doma. Krećemo iza 13h i bez problema (uz malo kiše na par mjesta) dolazimo do zadane destinacije. Agolac nas je dočekao, naravno smijeh i super atmosfera, mi puni dojmova. Sutra ujutro ostavljam bmw u juricinoj garaži i sjedam na stroma. Nakon cca 900 km na gs-u, kada sam sjeo na stroma .... kao na kamen. Majke ti, grozno. I Vještica je gunđala da učinim nešto s ovim kamenim sicem. :smijeh:
Stromom Rijeka Split, puhala je bura za poluditi i u Senju smo se popeli na Žutu Lokvu, na autocetu do sv. Roka, Velebitom starom cestom do Obrovca, Benkovac, Pakoštene i magistralom do Splita. Trajekt i doma smo.

Inače, Korzika je užasno skupa. Spavanje u puno lošijim hotelima od Livorna je oko 100€. Nema šanse večerati u restoranu za dvije osobe ispod 60€, ako se jede normalno. Socijalna kuglica sladoleda 3 eura. Kava 2€ (negdje 1.7€), bočica vode od 2 dcl 2,5 €, pivo 2,5 dcl 4 eura, 3,3 dcl 5€, strah me bilo pitati pošto velika piva.
Konobari neobrijani, u kratkim hlačicama i nekim plastičnim šlapicama. Čim se makneš iz centra, zgrade katastrofa, kao da sirotinja tu živi. Wc-i im na balkonima, vodomjeri ispod prozora u zraku. Grozno.

Evo, malo slika i ako je svaka 1000 riječi, napisao sam se  :)

Ponti


Ponti


Ponti


Ponti


Ponti


Ponti


Ponti


Ponti


Ponti


Ponti

Eto, to je to .... sve je prošlo glatko, bez problema. Nama je bilo lijepo i uživali smo.
Rekao sam Vještici da dobro zapamti Korziku jer ju neće vidjeti tako brzo :smijeh:
Isplati se vidjeti taj čudni otok i te čudne ljude, treba se novcem dobro opskrbiti jer euri samo lete i nije nam niti najmanje žao što smo to sve prošli, pa i ono tegljenje torbetina. Sve to malo što je bilo teže se zaboravi, a ostanu lijepe uspomene. :)

fatboy

Lijep put i rado bih ga odradio... :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Ali nije loše pogledati ove slike stambenih objekata što si pokazao...posebno ovima koji su uvjereni da je svagdje bolje nego ovdje... ;)

Ponti

Citat: fatboy  u Lipanj 15, 2018, 11:27:14
Lijep put i rado bih ga odradio... :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Ali nije loše pogledati ove slike stambenih objekata što si pokazao...posebno ovima koji su uvjereni da je svagdje bolje nego ovdje... ;)

Kozari bok je Monte Carlo  :buahaha:

Saxi

Odličan putopis, prava si lafčina što si mu dovezao motor i što si ga dodatno opravio u servisu [emoji16] tri put ura za Ane, lepo sa osmehom na licu te ispratila sve vreme i ulepšala boravak [emoji41]
Utisci za medalju, doradi sic na Stromu i da pevas od srece što voziš Suzuki a ne BMW [emoji16]

Ćušnuto sa Krša preko Tetrapaka


Ponti

Citat: Saxi  u Lipanj 15, 2018, 11:29:44
Odličan putopis, prava si lafčina što si mu dovezao motor i što si ga dodatno opravio u servisu [emoji16] tri put ura za Ane, lepo sa osmehom na licu te ispratila sve vreme i ulepšala boravak [emoji41]
Utisci za medalju, doradi sic na Stromu i da pevas od srece što voziš Suzuki a ne BMW [emoji16]

Ćušnuto sa Krša preko Tetrapaka

Udoban je bmw, uopće ne osjeti grbavu cestu. A ni one spojeve nadvožnjaka ili mostova na autocesti, samo čuješ tak tak.
Vještica kaže da zna koji je slijedeći motor :smijeh:  ja isto tako znam :)