Aparat za varenje?

Autor Patak, Lipanj 22, 2018, 20:42:04

« natrag - naprijed »

Patak

U kolekciji alata nedostaje mi aparat za varenje...Kak živim u kući imam podosta sitnica za zavariti te razmišljam o kupnji aparata...

Nikad nisam u životu vario, ali bi naučio...

Prošlo ljeto susjed bravar, došao mi nešt zavarti i imao je slovenski Varstroj Varmig mislim 150 ampera i za par minuta bez muke zavario mi crash bar...Super zadovoljan, lagani, prijenosni aparat i razumne cijene cca 2000+ kn...

Sad slušam savjete, CO2, hobby... ili nešt treće (za željezo).

VUCIBATINA

Ja sebi uzeo ovog nedavno. Zakon. Samo sto ne stane u đep, radi super, ne ljepi, nije bucan i netreba jaku struju.
1200kn
Tezak mozda 3kg
možda sam ružan ali sam zato glup!
091/892-7948

damjandugi

10 godina sam vario profesionalno.Imao sam ateste za elekto,autogeno i po TIG postupku za parovode-za sve položaje varenja.
Da se mene pita za kučno upotrebu ja bih uzeo kombinaciju inverter aparata,da možeš menjati + i  - za elektrode i dodatak za varjenje sa žicom uz pomoć CO2.Znači za tanak lim vario bi sa CO2,a profile bi ili elektro ili CO2 zavisi od položja varjenja.
Za aluminij bi odneo negdje u veliku radionicu pa da zavare.Jer aparat da variš po TIG postupku je dosta skup,jedino,da se vari sa žicom na kolutu uz pomoč Argona,onda je malo jeftiniji.

Danijel 23

Citat: damjandugi  u Lipanj 23, 2018, 09:55:54
10 godina sam vario profesionalno.Imao sam ateste za elekto,autogeno i po TIG postupku za parovode-za sve položaje varenja.
Da se mene pita za kučno upotrebu ja bih uzeo kombinaciju inverter aparata,da možeš menjati + i  - za elektrode i dodatak za varjenje sa žicom uz pomoć CO2.Znači za tanak lim vario bi sa CO2,a profile bi ili elektro ili CO2 zavisi od položja varjenja.
Za aluminij bi odneo negdje u veliku radionicu pa da zavare.Jer aparat da variš po TIG postupku je dosta skup,jedino,da se vari sa žicom na kolutu uz pomoč Argona,onda je malo jeftiniji.
Koji si ti profić kad ljudima guraš CO2?

damjandugi

Citat: Danijel 23  u Lipanj 23, 2018, 16:51:08
Koji si ti profić kad ljudima guraš CO2?

Jel se to ti šališ ili misliš ozbiljno??

damjandugi

A šta fali CO2? Za amatera zavarit neke profile za ogradu ili lim od 0,5 mm je super.Lakše sa njim variti nego sa 2,5 mm elektrodom.Ali ako misi variti inox ili nešto drugo ,e onda je to sasvim druga priča.
Pa velike firme sa žicom vare velike konstrukcije,samo da umjesto CO2 koriste argon.

Danijel 23

Sori nisam pristalica tj. CO2 sam izbacio iz uporabe prije 10godina. Ne isplativ, prljav i uništa gorionik. Sad koristim isljučivo čisti Ar il mješavine, zavisi o dodatnom materijalu. A tako i kombinacija plin CO2 i  amateri. Ne vređam al em neznaju porihtar aparat em nemaju ruku....budu se samo napatili.

Poslano sa mog SM-G800F koristeći Tapatalk


Danijel 23

Moja preporuka....bilo je davno u Fronijusu mali (120-160 A) invertori za zavarivanje praškom punjenu žicu. Kolut od 0,5 kg. Ne treba dodatni plin/boca. Zavarivaš u svim mogućim uvjetima....i na vjetru.  Hebeš eletrodu i bocu sa plinom. :) Zemeš si crni i inox kolut i GaSsss.

Poslano sa mog SM-G800F koristeći Tapatalk


Danijel 23

Obavezno invertor i digatalna logika za rihtanje parametara.

Poslano sa mog SM-G800F koristeći Tapatalk


Mrki

Jel nije to varenje sa praškom u žici bez boce najgore moguće varenje.. da ima puno šljake?

Patak

Dakle, za zavarivanje materijala male debljine, ako se radi o čeliku (stjenka max 4-5 mm)- 4 opcije:

1. Plamensko zavarivanje

2. Pulsni TIG postupak

3. Pulsni MAG postupak (žica maloga promjera)

4. Postupak zavarivanja samo zaštitnom, praškom punjenom žicom.

------------

1 - veliki je unos topline te treba izuzetna pažnja da se čovjek "suzdrži" i ne nastavi plamenski zavarivati do točke kada se cijela popuna "uruši" od prevelikog unosa topline. Od opreme moraš imati crijeva, boce acetilena i kisika, manometre, brener....

2 - cijena pulsnog TIGa kod hobija nikako ne opravdava njegovu primjenu. Također ide boca Argona, manometri i cijevi plus...

3 - slična priča - boca CO2 ili mješavine Ar+CO2, crijeva, manometar i ne baš jeftini impulsni MIG strojček.

4 - radi se o malom, kompaktnom uređaju, koji ima 0,9 mm promjera samo zaštitnu praškom punjenu žicu, koja NE TREBA NIKAKAV PLIN.

Dakle, utakneš strojček u prvu utičnicu i - zavaruješ blatobran. Nema boca, manometara, crijeva.....

Mrki

Znam da nema plin, uređaj je kao co2 aparat samo bez boce, znači ima žicu u kolutu, žica je sa prahom..
Ja što sam čitao iskustva ljudi koji su koristili kažu da a tim aparatom var bude najlošiji.. zato pitam

Danijel 23

Sa bilo kojim postupkom ako čovjek nezna radit zavar ružno ispadne. Praškom punjeno zavarivanje je atstirano i nema više rasprave. Najbolje je je otić to trgovca i probati sve postupke: rell, tig i mig-mag postupak. Te onda odluči kaj ti leži i di se ti uklapaš i sa lovom i tehnikom. U večini takvih slučaja kad vide tu tehniku i cijenu vrate se na trafo aparat, kupe rutilne elektrode promjera 2 il 2.5 mm i GaSS

Mrki

Di se to može probati.. u Italiji? :)

Danijel 23

U Zagrebu na više mjesta. A vjerovat se može i kod g. Mate u S. Brodu.