akumulator

Autor the bond, Srpanj 08, 2018, 17:53:42

« natrag - naprijed »

the bond

pozdrav
mislim da mi je crka akumulator
sinoć teško zavergla i pogasila se ploča, upalio na guranje jer je imao dovoljno za pumpu, doveza se do kuće - 15 min vožnje, ponovo ga na brzinu upalio (da provjerim je li puni u vožnji), sve ok
jutros pokušavam upalit neće, mjerim napon 11 V, idem upalit padne na 10 V
e sad koji kupiti, vidim da ima neki s gelom neki s elektrolitom, može savjet
hvala

Ponti


Osy


the bond

gel varijanta ili elektrolit ?

fatboy


the bond

znači yuasa gel
ok, sutra u kupovinu pa u Moskvu na finale
hvala

zorro

Citat: fatboy  u Srpanj 08, 2018, 19:29:20
Gel
..to za motore pod obavezno ..mislim da elektrolitni za motore ni ne prodaju..ne znam  :huh:

..i naravno provjeri koliko ti puni..da nebi kupovao akumulator bez veze
Punjenje mora biti kolko se sjećam od 13 i nešto do 14 i nešto  :)
uglavnom između 13 i 15 V ..ovisno o okretajima
SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato:

the bond

meni je sad problem šta on više ne pali da bi mogao mjeriti napon punjenja
zato sam ga sinoć upalio odma nakon šta sam ga vozio 15 min (nakon paljenja na guranje)
da li to znači da je alternator ispravan i da je dodao malo kapaciteta
po noći je opet jadan odusta


Danijel 23

Citat: zorro  u Srpanj 08, 2018, 19:35:41
..to za motore pod obavezno ..mislim da elektrolitni za motore ni ne prodaju..ne znam  :huh:

..i naravno provjeri koliko ti puni..da nebi kupovao akumulator bez veze
Punjenje mora biti kolko se sjećam od 13 i nešto do 14 i nešto  :)
uglavnom između 13 i 15 V ..ovisno o okretajima
Prodaje se...sam sam ih formiro...sinu na CRFojki oriģiģi iz Honde-Yuasa i Vartu prije 3 god. za Stroma. Sa svime prezadovoljan.

the bond

kupljeno, montirano
napon na nespojeno 12,75
napon punjenja 14,95

marex10

Pitanjenza znalce da ne otvaram novu temu
Kad je akumulator skroz pun, sve ok, motor ga puni sa 14,5v na 5000okr s dugim svjetlima. Dakle po PS-u.  No, ako je baterija npr na pola i napon joj nije kao kod pune (npr puna je nekad i 13V, a polupraznoj je 12,4 i manje), kad motor upali (ne onak živo ko kad je puna nego malo teže), napun punjenja ne prelazi 13 volti (rijetko malo više, uglavnom manje, čak oko 12,6). Zbog toga  vožnji samo prazni bateriju kak god da se vozi, i nema šanse da ju napuni. Je li to normalno da motor ne može dopuniti polupunu bateriju pored svih potrošača i je li normalno da kod poluprazne baterije ne može postići regularan napon punjenja?

agolac

Citat: marex10  u Kolovoz 07, 2018, 18:26:04
Pitanjenza znalce da ne otvaram novu temu
Kad je akumulator skroz pun, sve ok, motor ga puni sa 14,5v na 5000okr s dugim svjetlima. Dakle po PS-u.  No, ako je baterija npr na pola i napon joj nije kao kod pune (npr puna je nekad i 13V, a polupraznoj je 12,4 i manje), kad motor upali (ne onak živo ko kad je puna nego malo teže), napun punjenja ne prelazi 13 volti (rijetko malo više, uglavnom manje, čak oko 12,6). Zbog toga  vožnji samo prazni bateriju kak god da se vozi, i nema šanse da ju napuni. Je li to normalno da motor ne može dopuniti polupunu bateriju pored svih potrošača i je li normalno da kod poluprazne baterije ne može postići regularan napon punjenja?

Nije normalno. Stator, magneti... Ali ne znamo koji motor imaš.
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

VUCIBATINA

Mislim da stanje baterije nebi tribalo utjecati na snagu punjenja alternatora.
I da baterije nema mora bi davati istu voltazu.
Mozda regulator napona prvo pogledati
možda sam ružan ali sam zato glup!
091/892-7948

marex10

Inaće mali strom 2005. Stator nije problem. Regler bi bio ok. Da je otišao, ne bi niš radilo (ostajem pri opciji da nisam u pravu), ovak uredno ograniči napon punjenja na 14,5V kod pune baterije. Problem je što motor bez problema održava akumulator koji je pun, takvog dopunjava. Npr, prije vožnje  napon punog (napunjenog na punjaču) je npr 12,9. Nakon 600 km, kojekakve vožnje (što autocesta, što lokalno i grad, najviše autoceste) napon bude i 13,2. Ali npr ako se akumulator malo isprazni (npr ostaviš svijetla ) tj kontakt 10 min, napon baterije padne (što je normalno) ali napon punjenja je već  13,5 na 5000 s dugim svjetlima. Ako svjetla rade npr još 5 min, napon punjenja je 12,8 tj ispod 13 i to ne puni bateriju. Ako je baterija još praznija da npr motor teško zavergla, ali upali (čitaj na 20%), napon punjenja neide preko 12,5 -12,6 što prazni bateriju do kraja.

zorro

na koji način mjeriš punjenje  :huh:
SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato: