Čepin - Munster - Pa gdje nas put odvede..

Autor Mrki, Srpanj 08, 2018, 18:00:52

« natrag - naprijed »

Mrki

Tema za komentare
http://vstrom-klv.eu/index.php/topic,1089.0.html


Kako smo dobili poziv u svatove koji će se odvijati u gradu iz naslova odluka je pala da idemo sa motorom.. ;)

Plan je da dođemo do Munstera za tri dana, to bi trebalo biti dosta jer ima nekih 1550km do tamo..
Sada bi neki rekli pa to riješiš za dan i pol, dva.. ali kako ja organski ne podnosim vožnju motorom na autocesti odlučujem da idem tako da izbijegnemo autoput u potpunosti.. :)

Plan je detaljno razrađen kao i inače.. pogled na via Michelin koje mjesto je otprilike na 500km od Čepina, ukucati ga u Garmina, staviti adventure rutu, upaliti ga da izbjegava autocestu, i to je to..


Dan 1:

U manirima svjetskih putnika krećemo utorak ujutro u 20 do 10h.. zašto tako kasno pitate se?
Zato što je gospođica stavila veš prati večer prije.. i nije se oprao do ujutro, nešto je prekinulo pranje.. pa je upalila ujutro opet.. da bi se pranje opet prekinulo.. i onda naravno da se vrata nemogu otvoriti i da je puna vode..  jbg.. ne možemo ju ostaviti tako 2 tjedna..
Ti nastupam ja i utvrđujem da nije izbacila vodu jer je pumpa zaštopana.. pravim poplavu u vešeraju i vadim maramicu za boju iz pumpe.. nakon skupljanja vode, ponovnog paljenja da pere, javljanja mami da dođe kasnije kod nas i izvadi veš i objesi da se suši kada bude gotovo, možemo napokon krenuti..  :moto2:


Mi smo tu..



A i Snoopy naravno..



Slavonija kao Slavonija.. prošli ste je svi znate kako je (vi koji niste treba vas biti sramota, mi Slavonci smo obišli cijelu Hrvatsku)..
Pred Suhopoljem se sprema kiša (čitaj nebo se otvorilo) pa stajemo i navlačimo zaštite za rukavice i tank torbu.. odjela su nam svemirska sa vodonepropusnim podstavama pa ne oblačimo kišnjake..  :bzvz:

Pljusak nas prati sve do Pitomače..
Ja činim kardinalnu grešku i ne namještam dobro podstavu od hlača.. i naravno da propušta vodu na najgorem mogućem mjestu.. kod jaja.. tako da se do kraja dana vozim sa mokrim mudima.. :thumbdown:

Stajemo u Varaždinu da natotočimo sebe i motor, prvi puta nakon 250km..

Malo sa puta..



Pratimo Garmina dalje do Slovenije.. gdje nastupa adventure ruta..



Vodi nas preko nekih brda sa jednotračnom cestom..





Nakon vozanja po Slovenskimo brežuljcima, opet po kiši, ali ovaj puta slabijoj, napokon prelazimo u Austriju..
Kada tu ograničenje 100km/h van naselja.. milina za voziti, toga nema ni u Njemačkoj..



I vidi vraga izbijamo na rout 69.. Garmin nas sam doveo, nisam mu morao ni reći..



Uživamo po Austrijskim brdima u pogledu i cesti.. čista fantazija..













Fantazija ne traje dugo jer vidimo da se sprema kiša, pa se odlučujemo da jedemo prije nego što opet krene padati da sjedamo u restoran mokri.. a i da nađemo smještaj za spavanje..



Pronaći restoran koji radi u Austrijskim brdima van turističke sezone ispada malo teže nego što smo mislili.. nakon xy km vožnje uspijevamo naći jedan taman kako kiša počinje padati..

Sjedamo jesti, cura koja zna njemački prevodi meni, ja odmah zapažam "wurst"..
Pitam šta je to? kaže kobasica, rekoh može.. di ćeš bolje.. ona uzima neku junetinu na sosu sa špecllima (koja je ispala odličnom)..

Konobarica donosi jelo.. ja dobivam ovo.. ???



Razočaran i gladan tražim smještaj.. nalazim neki u budžetu (50e) koji je udaljen 50km.. ali imamo još sat vremena da za check in.. naravno kiša je počela padati dobrano..  :kisa: ali uspijevamo doći 5 do 21h u smještaj..

Cura priča sa gazdom za sobu na njemačkom a gazda priča sa ženom na naškom :D
Ispada da je Bugar koji priča naški.. dogovaramo 50e bez računa  :novac:

Idemo u sobu na tuširanje pa dole u restoran na pivo, pogled sa terase nije loš..



Na terasi dvojica kamiondžija iz Srbije večeraju, a na TV-u prikladan program.. :)



Maznemo pivo i pravac na spavanje.. prvi dan uz svu kišu prošao super...  :)

Odvoženo: 545km, autoputa 0km


Ruta:

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1usrrcDEEwomfY_U2G4nrpjPw8tgbrkg6&ll=46.50553090266787%2C16.44409499131143&z=7


Smještaj:

Gasthaus zur Melzen
Cijena 50e, gazda super, sve čišto i uredno, motor se može ostaviti pre ulazom kraj terase. Za preporuku.

http://www.booking.com/Share-cZKyTl

Mrki

Dan 2:


Budimo se odmorni i naspavani i krećemo dalje. Doručka nema jer je gazda morao rano ujutro za Beč, ali nema veze jer ionako mi se hotelska hrana zgadila (već sam par mjeseci na terenu i doručkujem po hotelima), plan je malo voziti i naći neki lijepi austrijski gradić za popiti kavu i pojesti doručak..

Opet isti postupak kao jučer, via Michelin, 500 u pravcu Munstera, to je ispalo negdje oko Wurzburga, Garmin Adventure routing, izbjegavaj autocestu.. i gas..  :moto2:

I opet završavamo vozeći ljudima kroz dvorište na jednotračnim cestama.. zaključujem da bi tako put mogao potrajati previše pa mjenjam plan.. izbacujem Adventure routing i stavljam najbrže bez autocesta.. što ispada ok.. lijepe brze ceste kroz brda..

Nakon nekih 100km nalazimo lijepo mjesto za doručak i kavu..





Nakon xy km izlazimo iz brda i po austrskim ravnicama (sva sreća nema ih puno)..















Dolazimo do Njemačke.. gle i tu je 100km/h ograničenenje van naselja..

Gdje nastavljamo po njemačkim ravnicama dalje..



Vozimo se i zvirlamo.. u njemi farmeri sade samo solarne panele i vjetrenjače.. :)



Pa malo pauziramo na lijepim odmorištima..





Snoopy je još uvijek na motoru..  ;)



Nakon pauze vozimo dalje..





Malo smo ogladnili pa tražimo pitoreskni gradić za kasni ručak/večeru i pronalazak smještaja za noćenje.. uspijevamo u svom naumu.. jedino ne nalazimo neku pravu švabsku gostionu već pizzeriju.. ali šta je tu je.. gladni smo..









Smjestaj pronađen pa vozimo još nekih 50km poslije večere..
Imamo vremena i za šetnju prije spavanja kroz polja..





Drugi dan uspješno odvožen..  :gimme5:

Danas: 540km, 0km autoputa..


Ruta:

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=15zcBiMiXWkWyJJ6I2Cpz0iJ90yuAzPFx&ll=48.608522767221224%2C12.143624033778906&z=7

Smještaj:


ARB Pension GmbH 
Cijena 59e (sa doručkom), Parking pred hotelom, soba ogroma i uredna, doručak malo tanak ali ok, nismo uspjeli platiti karticom pa smo morali kešom, i nije blizu ničega, tako da je baš za prespavati usput.

http://www.booking.com/Share-2uUL9e

Mrki

Dan 3:

Zadnji planirani dan do Munstera, ostalo je 400 i nešto km za danas, što je super jer je dogovorena večera s mladencima kada dođemo..
Doručak i kava u smještaju i gas..
Procedura ista, Munster u navi, izbjegavanje autoce.. znate već..





Prolazimo kroz gradove kojima sam zaboravio ime..  :)











Nakon nekih 250km stajemo na kavicu i neko pecivo.. pa nastavljamo dalje..







Opet te vjetrenjače..





Uspijevamo uhvatiti malo brdovitog djela oko Kassela..





Garmin nas opet bez planiranja vodi pored mjesta Homberg, tu su teta i tetak držali restoran u centru od prije rata, pa smo za vrijeme rata brati ja bili kod njih 91g i 95g (za vrijeme oluje).. savršena prilika za posjetiti mjesto gdje sam zadnji puta bio prije 23g. (Teta i tetak su par godina poslje oluje vratili u Bosnu i tamo otvorili svoj restoran).







Iz drugog pokušaja zbog puno jednosmjernih dolazimo do glavnog trga gdje smo se brati i ja igrali dok su Teta i tetak radili..



Kuća gdje smo živjeli..  :-*



Malo razgledavanja, obavezno slikanje i radler za okrepu i možemo dalje..













Nastavljamo prema Munster-u.. gle opet vjetrenjače..







Stvarno puno vjetrenjača..  :)



Pa malo sa puta dalje..





Pred Dortmundom dolazimo na "prsten" koji se sastoji od dvotračnih cesta sa raskrižjima i semaforima svakih kilometar dva.. vani temperatura 33 stupnja.. i tako nekih 30km..
Nakon par semafora gubim živce i na svakom idem u traku za lijevo, obilazim kolonu, guram se na prvo mjesto i gasiram kada se upali zeleno..
U jednom od tih startova uspijevam podići motor na zadnji :D

Nije puno, nekih 20cm ali eto i to sam probao.. :D

Mokri od znoja stižemo na odredište.. taman prije pljuska..
Dok malo čekamo domaćine gledam kako se drži zadnja guma, već je na 18tkm, i skužim ekser u ripni.. viri malo van ali guma drži zrak..



Ali dobro tu smo sljedeća 2 dana a i imam set za krpanje pod sicom.. tako da to ostavljam za sutra..

Sat pokazuje do odredišta..



Vrijeme je za večeru i šetnju gradom..



Odvoženih 410km, 0km autocestom..

Ruta:

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1cvHfNJF_0VV9nzjhpLGY-DSx_VKXRxJF&ll=50.826035900110426%2C8.77984399907291&z=7

Mrki

Dan 4:

Petak je rezerviran za razgledavanje grada.. domaćini su zauzeti sa organizacijom pa cura i ja nakon doručka kod njih idemo pješke do centra koji nije daleko, nekih 2km..

Munster je lijepo mjesto ali čovjek mora paziti na bicikliste.. svi se voze biciklima i glavni su u gradu.. imaju prednost čak i ispred pješaka..  :bzvz:

Malo grada..









Nakon obilaska centra i prehodanih 8-9km vraćamo se u smještaj, cura se odlučuje malo odmoriti a ja idem pokrpati gumu..



Vadim set koji sam uzeo u Autokreši kada sam išao u Grčku prošle godine. Nije kao onaj iz Louis-a već neki talijanski sa nekim čepičima.. i naravno ne uspijeva zakrpati..



Ništa vadim mobtel i guglam Louis.. na svu sreću ima u Munster-u, samo 5.5km udaljen..

Cura kaže ajmo lagano pješke radi do 21h.. rakoh ajmo.. što sam to požalio.. nikada doći..
Ali ipak uspijevamo malo nakon 20h stići.. nalazim set za krpanje, i odmah uzimam set čepića za uši, tko zna možda zatrebaju..

Novi Tiger 800.. ne izgleda loše :thumbup:





Nakon razgledavanja slijedi povratak u smještaj..

Na povratku stanejemo na večeru na flamkuhen (ili tako nešto).. u biti pizza ali sa super tankim tijestom.. i moram priznati da je odlično..  :thumbup:



Vraćamo se u smještaj i pravac spavanje..

Prijeđeno 20km pješke, 0km autoputa..

Mrki

Dan 5:

Ustajemo i odlazimo na doručak i kavu u obližnju pekaru, nakon čega cura odlazi na dogovorenu frizuru i šminku a ja napadam gumu sa novim setom za krpanje..

Operaciju završavam uspješno, ali ne uspijevam napumpati gumu sa kompresorom iz Peveca, ne radi, a ja ga vozim već 2g u motoru  :samaranje:..
Pa upotrebljavam tri ampilice iz talijanskog seta (tako da mi ove iz Luisa ostaju za rezervu)..
Guma drži, napumpati ću do kraja na benzinskoj sutra prije nego što krenemo dalje..

Slijedi spremanje za svatove i svatovi..

Mi u svatovima..



Zahvalnica..  :-*



U sali gdje je večera u WC-u se čovjek stvarno može okrijepiti  :vino:



Vraćamo se iz svatova taxijem jer je sala van grada, naručujem taxi i dolazi starija gospođa od nekih 60g, pegla na autocesti 160km/h :D
Dolazimo u smiještaj i pravac spavanje... sutra slijedi onaj dio "Pa gdje nas put odvede"  :)

Mrki

Dan 6:

Ustajemo u 9h da se spremimo, i da ja odem natočiti motor i odem napumpati gumu prije nego što ga natovarim.

Tri ampilice su napumpale gumu na 1.6 bara.. pumpam na 2.9, pa ću provjeriti na sljedećem točenju jel drži..

Vraćam se do smještaja na pakiranje i pokret.. prvac Nizozemska.. jer zašto ne otići kada smo već tako blizu..

Postupak isti.. Garmin, cilj Amsterdam, izbjegavanje.. bla bla..  :moto2:

Ulazimo u Nizozemsku brzo jer je Munster nekih 60km od granice.
Uživamo u pogledima i tražimo lokaciju za doručak i kavu.. kao i zadnja dva puta cura zahtjeva romantično mjesto.. :)

Ja kao uspješni advečurer joj ispunjavam želju..







Uz doručak i kavu rezerviramo smještaja za taj dan.  :kava:



Nakon doručka nastavljamo prema Amsterdamu..



Moram priznati iako Nizozemska nije baš za motor, čitaj nagnuo sam se 5 puta u zavoju u cijeloj zemlji, meni je super za vožnju.. gdje god baciš pogled je lijepo i uređeno.. milina za oči.. a da ne govorim o drvoredima oko ceste koji prave tunel sa krošnjama na cesti..























Napokon prava vjetrenjača..  :)



Pa dalje..











U Amsterdam ulazimo bez nekih problema i gužvi i stižemo pred hotel oko 15h.. Hotel je unutar budžeta od 50e a nalazi se 1.7km od centra, tako da možemo lagano pješke u razgledavanje..
Naravno na recepciji radi naš balkanac.. čovjek iz Novog Sada.. tako da bez problema iskomunicirivamo šta moramo vidjeti dok smo tu..  :thumbup:

Parking pred hotelom..  :shhh:



Nakon tuširanja i raspakiravnja idemo u razgledavanje..

Grad kao grad mi se jako sviđa, arhitekture su odlične, uske kućice, kanali, mostovi.. sve je prelijepo..











Malo smo gladni pa tražimo dobro mjesto za pojesti nešto.. gledamo na TripAdvisor, pitamo konobara, ništa nas ne privlači previše, svugdje je gužva, tako da uzimamo tradicionalno Nizozemsko jelo, nalazimo lijepo prazno mjesto na kanalu i tu večeramo..



Obilazimo dalje i jedino što mi se ne sviđa je milion turista, stvarno je užasna gužva, pogotovo u centru i oko RLD-a.. a ja mrzim gužve skoro kao vožnju motorom po autocesti..





Ali ipak obilazimo centar i RLD, kada smo tu već, iako je 18h u nekim "izlozima" je "roba" već izložena.. :)


Slika mladih dama u izlogu nema.. izričito je zabranjeno slikanje, a kraj svakog "butika"
stoji zaštitar..

Ta gužva nas umara pa se vraćamo u hotel da se malo odmorimo. Nakon što smo malo ubili oko odlazimo opet u grad, slika je sada puno drugačija, puno manje ljudi i tiše je.. pa sjedamo popiti pivo.. uživamo u tišini i pivu nakon čega pravac hotel i spavanje..







Prijeđeno 250km, 0km autoputa..


Ruta:

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1kyLpcLSD5L2bw2SsXst6RuqxvF3CuHHM&ll=52.14309315410177%2C6.262281001545489&z=8

Smještaj:

Hotel Allure
Cijena 50e (bez doručka), blizu centra, motor se može ostaviti na stazi pred hotelom, osoblje super, sobe odlične. Za preporuku.

http://www.booking.com/Share-L7qL4f

Mrki

Dan 7

Ustajemo pakiramo se i krećemo prema Belgiji, cilj je Antwerpen.. Navi, izbjegavanje, znate već..  :)














Stižemo do Rotterdama












Cura opet zahtijeva romantični doručak.. ja kao uspješni advečurer joj ispunjavam želju..












Nakon doručka vozimo dalje i dolazimo do sjevernog mora..





















Tu dolazimo i do ustava koje drže sjeverno more, sustav koji sprječava poplavu Nizozemske koja je par metara ispod razine mora na nekim mjestima..
Nešto impozantno što ostavlja bez daha.. jedna od stvari na putu koju ću najviše pamtiti.. baš me impresioniralo..






Onda skužimo super plažu..




Pokušaj da dođemo do plaže.. :)




Uspjevamo..



Naravno da u manirima balkanaca prolazimo komadom kojim je zabranjen promet, rezerviran samo za vozila koja idu na održavanje ustava i pješake i bicikliste.. :)

Slijedi obavezno naslikavanje na plaži..














A kako sada nazad.. :D




Krećemo dalje, uspravljam motor ali ide jako teško.. malo je upao..  :-\




Pa dalje prema granici..




















Prije napuštanja Nizozemske stajemo na obavezno slikanje ispod vjetrenjače..








Nailazimo na neke radove, pa kao nešto obilazim tako da uspijevam naći i malo makadama..  :smijeh:
Prvo malo po stazi dok nisam skužio da je to ustvari staza  :samaranje:








Nastavljamo dalje i ulazimo u Belgiju..




Ali kroz neki terminal za istovar nefte i tko zna čega sve.. teška industrija..








Do centra Antwerpena navi kaže još 10km a mi okruženi kamionima i smogom..










Već mi se nesviđa Belgija, ali nakon par km ipak počinje grad i uspijevamo se dočepati centra..






Pauza za razgledavanje i okrijepu belgijskim sirevima i pivom..












Antwerpen stari dio u centru je prelijep, ali ostatak nas nije baš dojmio.. gledam gdje bi mogli dalje, plan je bio da spavamo tu i onda sutra krenemo prema Frankfurtu, ali iskreno nam se ne spava tu.. a mota mi se i Tibijava izjava "Jbo rodbinu u Frankfurtu idi u Alpe".. odluka pada krećemo dalje u pravcu Francuske pa dokle stignemo stignemo.. plan je preko Francuske do Švicarske, kod Gorana i njegovih (kolega s kojim sam išao do Grčke, neki su ga upoznali)..

Krećemo dalje..












Naravno već loš dojam Belgije kvari kiša koja počinje padati..
Neznam jel do kiše ali Belgija mi se nimalo ne sviđa..  :thumbdown:

Nakon par pokušaja uspijevamo natočiti motor, kod njih je popularno da imaju benzinske bez ljudi, samo automati..

Dolazimo u Marche-en-Famenne, lijepo selo kod Ardenne šuma.. privatni smještaj u kući kraj lijepog dvorca.. ajde malo se popravio dojam..
Dobili smo Azijsku sobu u Belgiji.. :)





Kako je već kasno slijedi samo tuš i spavanje..

Kilometraža dana je na kraju bila 440km, 0km autoputa..


Ruta:

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1D_NLqMohlnQENmBd0-rgSGAQxK4ZqgEJ&ll=51.286628035371216%2C4.504274502396584&z=7


Smještaj:

Ardennes Woods
Cijena 69e, smještaj je u privatnoj kući, dobije se soba a kupatilo se djeli na tri sobe, sve je lijepo i uredno, jedini problem je da su nam naplatili sa kartice dva puta za noćenje, što smo skužili tek kada smo se vratili, i već 3 tjedna se natežem sa gazdom preko mail-a da vrati novce. Nikako za preporuku.

http://www.booking.com/Share-qj3H4S

Mrki

Dan 8

Ustajemo i vidimo da kiša opet pada, prognoza kaže da će tako biti sljedećih par sati uz temperaturu od 13 stupnjeva..  :kisa:
Cura negoduje na moju odluku da oblačimo kišnjake ali objašnjavam joj da će padati dugo i da je hladno, nije toplo pa nam se odijela neće brzo osušiti kada prestane..
Tako da oblačimo kišnjake prvi puta na putu..

Krećemo i bacamo oko na dvorac pokraj smještaja, šteta što je loše vrijeme i što ga ne možemo obići malo..






Vozimo tako da izbjegavamo gradove maksimalno..






















Nakon sat dva vožnje napuštamo Belgiju i ulazimo u Francusku uz pratnju kiše..














Za dobrodošlicu u Francusku dobijam slikanje s leđa već u prvom selu na koje smo naišli..  :samaranje:

Nakon stotinjak km kiša napokon prestaje..


































Izlazi sunce napokon, pa stajemo da skinemo kišnjake..  :sunce:




Malo smo gladni pa slijedi ista procedura, traženje romantičnog mjesta za nešto malo pojesti i kavu..
Čovjek bi pomislio da je to u Francuskoj lako za naći.. ali selo za selom nula bodova, lijepa sela sa lijepim trgovima ali kafići nula bodova..

Napokon nalazimo neki gradić pa stajemo, od romantike ništa, neka lokalna birtija, ali uspijevam naći slastičarnicu pa uzimam neke francuske slastice..






Krećemo dalje, hoću platiti ali konobarica melje na francuskom, na sve naše pokušaje engleskog i njemačkog gleda kao tele u šarena vrata.. sva sreća za stolom pored sjedi mlađi dečko koji na prste uspijeva nabrojati do 4.5 eura..

Spremamo se sjesti na motor a jedan stari se ustaje i gleda tablicu na motoru i pita odakle smo, odgovaram Croatia.. ništa.. Kroatien.. ništa.. Hrvatska.. ništa.. opet pogledi kao stado teladi u šarena vrata.. dečko opet uskače, vadi mobitel i nalazi na karti.. slijedi klimanje glavama kao da znaju odakle smo.. čisto sumnjam.. :D

Vozimo dalje, lijepo i sunčano je.. ceste su puno bolje od Belgijskih.. malo se opet zanosim.. i opet slikanje, ali na sreću s prednje strane.. :)






























Opet se oblači ali na svu sreću ne pada..
























Selfi..





Dolazimo do granice, ali njemačke, ulazimo malo u Njemačku ali vrlo brzo izlazimo i ulazimo u Švicarsku kod Basela..




Vozimo još dvadesetak kilometara do Lausena i do odredišta..

Poslje večere pričamo koji je plan dalje.. kažem sutra odvesti negdje do ispod Stelvia tako da u četvrtak ujutro krenemo u osvajanje svog prvog velikog prevoja..
Goran govori sutra ti je cijeloj Švici kiša, što ne ostanete ekstra dan kod nas pa u četvrtak prođete Švicarske alpe do ispod Stelvia, pa onda u petak ujutro napadnete njega.. ja ti sutra složim rutu da vidiš što više..
Kako smo do sad prešli hrpu kilometara po kiši taj plan nam zvuči super.. tako da slijedi dan pauze od vožnje..

Prijeđeni kilometri 480, 0km autoputa..


Ruta:

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1CXk3m2gD6LRa2mEBKFilJt8hGu9lElgw&ll=48.8484105453798%2C6.531680021435022&z=7

Mrki

Dan 9:

Kao što je najavljeno kiša pada cijeli dan, tako da se izležavamo i ispijamo kave samo..  :kava:
Goran dolazi sa posla i pokušava sakriti iznenađenje ali ne uspijeva, tražio je četvrtak slobodno, ide sa nama na pass-eve, pa će kada siđemo iz Alpi prije Italije autocestom nazad..  :gimme5:

Predvečer odlazimo kod njegovog kolege koji radi u moto servisu da ga pitamo za Dolomite u Italiji, on ih je prešao par puta pa da nam kaže dobru rutu..

Radi u servisu koji je ujedno i trgovina..
Dobra grafika na stromu..  :want:




Ima i par dobrih cafea i scramblera..





Dnevna kilometraža 0km :D

Mrki

Dan 10

Ustajemo se i krećemo pravac Alpi..
Dajem Goranu uputu da ide van autocesta, namam vinjetu a ne daje mi se 33e za pola dana vožnje u Švicarskoj.. kaže može..






Malo vožnje pa kava i doručak..




Pa nastavljamo dalje..










Sljedeće stajanje je u moju najomiljeniju trgovinu u Švici.. :)




Nakon shoppinga nastavljamo dalje.. i polako se počinjemo penjati u alpe..


















Goran si daje oduška.. ganja nekog na nekom ogromnom čoperu..




Preko komunikacije pita jel mogu pratiti, rekoh ide ali uzmi u obzir da je nas dvoje i da smo natovareni full..
Kaže ajde stati ćemo pa neka Martina pređe kod njega na motor.. to i radimo i onda dalje ide puno lakše..






Naš prvi veliki pass..











:)














Nakon dva pass-a stajemo na ručak.. napokon pošteni wurst :)






Nastavljamo dalje i prelazimo još dva..










Nailazimo na tunel koji se radi, teta koja kontrolira promet izvlači sve motoriste i šalje ih na početak kolone  :gimme5:






















Silazimo u Chur (ili kako smo ga mi nazvali Čur) i stajemo na kavu.. tu se razilazimo, Goran će kući autocestom a mi ćemo dalje prema Livigno-u u Italiji gdje smo našli spavanje..








Mi nastavljamo dalje..






















Na putu do Livorna prelazimo još dva prevoja..






































Smještamo se u hotel i otpuštamo uz pivo i vino uz lijep pogled sa terase.. 6 prijevoja riješeno, sutra Stelvio pass..




Kilometraža oko 415km, 0km autoceste..


Ruta:

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1SR9qA-0cv5cSP_aMZGeiEI4BVgqBWerg&ll=46.945222797886586%2C8.945046993903816&z=8


Smještaj:

Alpen Village Hotel
Cijena 61e (bez doručka), hotel je ok, soba nije velika ali za prespavati dobra, terasa od kafića je fenomenalna, pogled odličan, motor se može ostaviti pod nadstrešnicom ispod terase. Za preporuku.

http://www.booking.com/Share-3UUVWv


Mrki

Dan 11

Ustajemo se lijepo naspavani i pripremo se za polazak, gledamo temperaturu, kaže 0 stupanja ???




Martina kaže ajmo sačekati da bude bar 10.. rekoh to je tek u 12h.. :)
Ništa oblači dva para čarapa i dvije majice ispod odijela.. zimske uloške nisam nosio, nisam očekivao da ću se po 0 stupnjeva voziti..

Krećemo po temperaturi 2 stupnja i razmišljam jbt kako je bilo noćas dvojici motorista koje sam vidio u kampu na ulazu u Livigno, bili su sa šatorima..

Ali sunce je izašlo pa nije tako strašno..
Na Tibijevu uputu da na Stelvio idemo sa Švicarske strane preko Santa Marie krećemo opet put Švice..






















Slijedi tunel, ako se to može nazvati tako..




Prolazimo u Švicarsku i lagano se penjemo prema Stelviu..
Put je serpentina na serpetini, cesta je uska, ali priroda je je prelijepa i nije gužva na cesti tako da i nije strašno, tj. možda malo curi.. jer nema slika tog dijela, biti će da se držala sa obije ruke stalno :)

Prelazimo i Umbrailpass..




Nedugo nakon toga i Stelvio nam se ukazuje..

Obavezno slikanje kraj table.. :)












Nalazimo parking i idemo u razgledavanje, iako je radni dan ima jako puno motora..










Nakon razgledavanj i slikanja pitamo svizca gdje se može dobro doručkovati i on nas upućuje na restoran koji je poviše "centara"..






Sjedamo na kavu i doručak uz pogled koji oduzima dah, konobar preporučuje štrudlu sa jabukama, kaže poznati su po njoj, rekoh daj.. i stvarno je bila odlična.. :thumbup:










Nakon doručak spuštamo se dole da uzmemo neke suvenire..
Meni obavezna naljepnica, jer ako imaš naljepnicu podrazumijeva se da si bio..




A curi kao curi u oči upada plišanac..




Nakon što smo obavili sve po protokolu krećemo u spuštanje po ikoničnoj cesti, opet nema slika, cura se čvrsto držala :) Ali biti će video..

Promet je dosta velik.. auti štopaju, a biciklisti se guraju sa desne strane..

Izvodimo to u maniri profesionalaca, ipak nam je to 7 prijevoj..

Nakon silaska sa Stelvia nastavljamo prema Kirchturm von Altgraun, u navi sam kada sam slagao rutu stavio mjesto Stelvio... I naravno da me vodi u sami centar a ne pored..
Što ne bi bio problem da to nije malo mjestašce na obroncima.. ja opet slijepo pratim navi i završavam u uličicama gdje se jedva provlačim.. nakon što sam ušao nekom čovjeku u dvorište pitam za upute.. on na talijanskom uz mahanje ruku me upućuje kako da izađem iz sela..
Lijevo, desno, lijevo, lijevo, i eto mene opet na istom mjestu.. :D








Navi me i dalje vodi nekim čudnim putem, pa šaljem Martinu da ode pješke da se ne bi zavukao negdje gdje se neću ni motorom moći okrenuti.. vraća se i kaže da ceste nema dalje, da počinju neki vinogradi i makadam.. ništa okrećemo nazad i nalazimo put kojim smo došli..




Nakon što smo se iskopali vozimo prema jezeru iz kojega viri crkveni toranj, već kada smo u blizini da vidimo i to..


















Nakon male pauze i naslikavanja vraćamo se malo nazad pa krećemo u pravcu Dolomita..










Tu nema druge nego proći kraj Merana i Bolzana, što je mukotrpan proces koji se sastoji od kolona i kružnih i semafora i dvije prometne..
Nakon što smo prošli tu muku stajemo da popijemo kavu, pojedemo nešto i malo se osvježimo jer smo prokuhali, vani je 30 stupnjeva a mi smo obučeni za 0 :)

Martina je gladna, konobar kaže kuhinja ne radi može dobiti samo sendvič.. pa naručuje Panini.. dobiva ovo :D




Nakon razočaranja od jela krećemo dalje pravac Dolomita..
Tu počinje uzivancija.. priroda, zavoji, nema prometa puno.. raj..
Tu prelazimo još 3 prijevoja..
































































Cijelo popodne se vozamo po dolomitima i oko 20h odlučujemo da je vrijeme za naći smještaj, stajemo sastrane i nalazimo hotel udaljen još 50km..





[img width=800 height=449]https://lh3.googleusercontent.com/25cQaBFvVFCRtYW0Lr_8IwjdZQcEv4uc973-PmuKA4GH6g2SBYK0CIotSftfUu42uVum1tpF0LgBJuCWpsfOH5dTueW2EdPs4IhcxKAqJWKkkMKr2S1pb9xNhy99PVPYKrkvaBujbwOrIUSAxFwc_aKSuIKrVIIYIuykUt2FfvgzC4AEH_vANlEYSVLKXT1p44-lM3AOlSvycnzY2A0pV3WDYUXk7z2_KOQZ3QGEMDjhikM2sNmhXNPm0bVTylkVkdOBqPRkBiss0EtP3fQDiA2iu07kmutYiCitPytThdplNuQIPa9_JYsj05aj

Mrki

Dan 12

Ustajemo se i idemo na doručak, gledam moguće rute, odlučujem da ne idemo na Sloveniju već preko Italije na Rijeku, pa ćemo od tamo na autocestu do kuće.. hoću bar jedan dan spavati kod kuće prije nego što odem na teren..

Smještaj koji je za svaku preporuku i pogled iz sobe..






Martina završava pakiranje ja odlazim po motor u garažu da ga istjeram pred hotel da lakše potovarimo stvari..




Kako sam išao bez kacige primjećujem da se čuje neki zvuk struganja kod zadnjeg kotača..
Stajem i gledam.. imam šta vidjeti.. nema zadnjih pločica.. čeljust struže o disk..




Pitam djelatnicu gdje je dečko od sinoć, onaj koji vozi motor, kaže to je gazda ali nema ga jutros..
Mislio sam ga pitati gdje ima trgovina sa moto djelovima ili servis.. kako njega nema okrećem se vjernom Googlu.. guglam Suzuki servis (da, da, ja vozim Kawasaki.. ser, ser, kenj, kenj.. :P )
Nalazim dva u Austriji ali ne rade subotom, do Slovenije i Hrvatske me ne izbacuje ništa.. jedino jedan 40km u pravcu iz kojega smo došli..
Piše da radi do 12:30h.. gledam na sat kaže skoro 10h (išli smo u trgovinu poslje doručka, dok nisam znao za problem).. pokušavam nazvati da pitam jel imaju dio da se ne vraćam nazad za bezveze, ali nitko se nejavlja.. ništa sjedamo na motor i krećemo lagano, držim razmak i kočim samo prednjom..
Razmišljam da probam do kuće tako ali odustajem od te ideje, ima preko 700km a to mi je malo previše za voziti samo sa prednjom..

Subota je i nije neka gužva pa stižemo 15 do 11h u servis.
Servis je stvarno velik, imaju i trgovinu motorima i moto opremom..
Pokušavam djelatnici za pultom objasniti šta je problem.. naravno ne razumije engleski pa ju zovem van i pokazujem šta je problem.. klima glavom i odlazi u servis.. vraća se nazad o pokušava nam objasniti nešto na talijanskom, mi blejimo ko tele u šarena vrata.. :) odlazi do ureda i nalazi mlađu curu koja zna engleski.. ona nam govori da mogu pogledati ali da moramo čekati da im se oslobode dizalice.. mislim u sebi šta će te gledati, treba promijeniti pločice, možete to na centralnom riješiti.. ali govorim da ćemo pričekati..

Čekom neko vrijeme ništa se ne događa.. ma rekoh zajebi.. vadim ispod sica alat i gledam jel imam sve što mi treba za zamjenu, ako ne dođem na red da mi bar prodaju dio, promijeniti ću ga sam na parkingu..

20 do 12h dolaze po motor i voze ga u servis, naravno da je preširok jer je gužva u servisu pa mu skidamo kofere.. Snoopy tužno čeka svog prijatelja vani..




Dižu ga na dizalicu i kreću u radove.. mislim si jbt hoće mi neko reći cifru.. zadnji dani putovanja su i gotovine skoro i nema..




Opet slijedi sporazumijevanje rukama i nogama.. i nakon što teti na šalteru objašnjavam da trebam samo jedne pločice ne dvoje izbacuju cifru.. 55e pločice (EBC HH sintered) i 20e ruke.. to mi je prihvatljivo.. pa pokazujem da šarafaju..

Dok čekamo malo razgledavamo.. imaju za svakoga po nešto..




















Dolazi gazda koji priča engleski, pokazuje pločice koje su potrošene do željeza.. ali kaže disk je dobar, nije dobio..

Gledam u svoju evidenciju, računam.. zadnje pločice (EBC HH organic) su mi izdržale 5800km ???

Čekamo i dalje, već je 12:20 još nema motora, mislim si ja bi brže zamijenio do sada.. kada taman izvoze motor..
Kaže gazda promijenjeno je, ulje u kočnicama i motoru je dobro, lanac su oprali i pregledali i on je dobar.. tako da idemo platiti i u pola 13h krećemo kući..

Slika novih.. vidi se razlika  :smijeh:




Kombajn spreman za dalje..  :gimme5:




Stavljam u navi Rijeku ali i dalje je izbjegavanje autocesti upaljeno.. hoću još malo uživati u Dolomitima..












Prije dosade oko Pamanove i tog dijela Italije uspijevamo naći još koji lijep gradić..












Prije izlaska iz Italije stajemo na posljednju kavu u stranoj zemlji..




Ulazimo u Hrvatsku preko Slovenije i vozimo prema Rijeci..

Stajemo pred Rijekom da popijemo malo vode.. gledam na sat 15 do 17h... Opet se javlja moje gnušanje prema autocesti.. koji kuki ću tamo, sami auti, kamioni i GSA-ovi, motoru nije mjesto tamo..

Odluka pada.. idemo dalje starom cestom..
Rijeku prolazimo obilaznicom i prije naplatinih na Grobniku se skidamo na staru cestu..

Uživamo sve do Delnica gdje počinje lagano kiša.. pa stajemo i oblačimo kišnjake jer nemamo kišne uloške u odjelima..
Po kiši vozimo do Karlovca gdje kiša staje, pa stajemo i mi da natočimo motor i skinemo kišnjake, pitamo na benzinskoj gdje možemo nešto pojesti na staroj cesti za ZG.. kaže čovjek ima odmah nakon izlaza neka lovačka kuća.. nalazimo ju lako ali ispred nje dernek.. svatovi.. kažu restoran ne radi..
Ništa krećemo dalje i prolazimo selo za selom i ne nalazimo ništa do Jastrebarskog..
Stajemo u neki Pub.. taman pred utakmicu.. naručujemo radler i klopu.. gledamo utakmicu.. ljudi dolaze, dobijaju jelo.. mi ništa.. čekamo još.. ništa.. Martina pita konobara.. kaže gužva je, dobijemo za par minuta.. prolazi još 20min i stiže naše jelo.. sat i nešto vremena nakon što smo naručili.
Završavamo s jelom 15 do 22h.. naravno vani je pao mrak, gledam prognozu oko Nove Gradiške pada,  nadam se da će se ispadati dok mi dođemo do tamo ali za svaki slučaj ubacujemo kišne podstave u jakne..

Sjedamo na motor iza 22h.. 300km do kuće moj plan za put bez autocesta pada u vodu i priznajem poraza.. :(
Stavljamo čepiće za uši koje smo uzeli u Louis-u i izlazimo u Jastrebarskom na autocestu.. :(

Vožnja ide dobro sve do Okučana gdje počinje padati lagano kiša.. koja kod Nove Gradiške prelazi u pljusak.. i tako sve do Sredanaca.. ja držim tempo na 130km/h i čak obilazim ljudu u autima.. Anakee 2 sa preko 20000km drže i dalje..  :gimme5:
Kod Đakova prestaje padati, taman da stanemo na benzinsku, rezerva gori već dugo.. točnim motor 3 puta taj dan..

Od Đakova do Čepina se uspijevamo čak malo i posušiti..
Stižemo kući u 0:40h..

Dnevna kilometraža 745km, nažalost 300km autoputa :(

Ruta:

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1rrqFkMdOIb4CuUfbvrDhFK9BwW0uIzxD&ll=46.17164465256363%2C12.30012757703662&z=12

Mrki

I za kraj..


Nakon Slovenije, Austrije, Njemačke, Nizozemske, Belgije, Francuske, Švicarske, Italije, nakon 12 dana puta od kojih je 9 dana voženo sat je pokazao..



Zadnja guma nakon 21000km..




Šta reći za kraj..
Austrijom, Švicarskom i Nizozemskom sam oduševljen..
Italija ima dolomite koji su prelijepi, ostali dio koji sam vidio ništa posebno, ali treba ju još istražiti..
Francuska isto ovo što sam vidio je ok, a pošto sam i nje malo vidi neću je još otpisati..
Belgija veliko razočarenje i što se mene tiče tamo više ne moram ići..
Njemačka kao Njemačka, večinom nije nešto lijepa ali ima svojih čari..
Slovenije sam premalo vidio da bi nešto zaključio..

Dali bi nešto promijenio..  :misli:

Naravno da ne bi.. jel uz svu kišu, probleme i ostalo bilo je odlično..  :sunce:

Sada još malo uživati u dojmovima pa u planiranje kuda nagodinu.. ljestvica je podignuta.. velika putovanja su do sada bila 2016g 2500km, 2017g 3500km, 2018g 4200km.. nagodinu bar turu od 5-6 tisuća moram baciti  :moto2: