Putevima bratstva i jedinstva ili ti 'pegližon' tura po Srbiji

Autor Saxi, Rujan 25, 2018, 15:17:14

« natrag - naprijed »

Saxi

I taman kad su gosti pomislili da su videli najbolje od svega na ovoj turi usledio je još jedan adrenalinski šok, penjanje na Debelo brdo i juriš do kapije Podrinja, na obroncima Povlena, odakle puca fantastičan pogled na prirodne lepote okolnih planisnkih venaca, Drinu, Republiku Srpsku... jedini problem je što je deo uspona malo klizav, malo rošav, nije asfalt vrhusnkog kvaliteta kao što je ekipa, ali smo se tako dobro uvozali i uhodali da smo jedni druge sa lakoćom prestizali i preskakali, JUMP MODE je radio kao od šale, uff kakva žestoka uživancija  :gimme5:

Naravno da smo svi sa nestrpljenjem čekali na Afriku, em najlepše izgleda, em to Suki majstorski kormilari po srpskim putevima, kao da je odrastao među ovim vencima planinskim....  :-*



Za njima stiže stara garda na čelu sektaške grupe, ekipa se polako okuplja  ;)



A evo i manekena Hrvoja i njegovog anđela čuvara Duleta  :ooda:



Ova ide ispred zapravo jer se Dr Tomo nije rastajao od Osyja, a pošto se ovaj priklonio u usponu Zanderu odmah iza njega je išao Toma, jer Toma i Osy to su srca dva  :P Sjajni ljudi, prijatelji, zajebanti, vozači, ma za poželeti ih baš takve, ma Kusturica da ih je za potrebe filma pravio, ne bi ih bolje i živopisnije spojio  :-*



Suki je toliko brzo vozio da je vozio krivine u krug oko zemaljske kugle, a Pero i ja stajali i šklocali do besvesti, pa eto otuda opet Afrika  :P



A evo i jedna Duletova iz blizine, ipak je ovo Strom forum i da se vidi koliko je gizdava i kako sija ova crna Stromčina koja se šepuri po krivinama  :)



Laza je srca junačkoga i velikoga, ali falilo mu je konjića i ovo je deo puta koji mu je pravio problema da potera slabašnog skutera, ovde ni sve nejgove vrline i fore, nisu pomogli da se lakše pentra, još od Mokre Gore, ali zato je na dole žurio i jurio i kilometre gutao, sve sam u strahu bio da me ne prestigne i ne ispravi koju krivinu, pa sam morao voziti pažljivije i finije  :ooda:



I ako se nekome kao meni svidela Afrika, ajde onda još jednom sliku da stavimo, ovo je iz našeg pravca inače oštra krivina na desno a vidikovac sa leve strane i dobro je da nikoga iz suprotnog pravca nije sačekao neki lokalni bus ili ga povezao šleper sa drvima do nekog stovarišta, imali smo sreće u svakom pogledu  :thumbup:




Saxi

Osvojili smo džadu, i zaposeli vidikovac, parili smo oči krajolikom, sa puno uzbuđenja jedni drugima prepričavali svoj intimni doživljaj ovog kolektivnog ludila, a najbolji deo puta je tek usledio, spuštanje sveže zakrpljenim Debelim brdom do grada Valjeva ispred koga nas je sačekao radar, ali pošto znamo za foru, nismo pravili slike za uspomenu i bolno sećanje, buđelari su ostali pošteđeni zuluma i harača ovdašnjih vlasti i kabadahija u plavim uniformama  [emoji14]



Dobro je da ove slike nemaju miris jer bi se u trenu istopila boja sa ekrana koliko je smrdelo na govna, mine iznenađenja su bile svuda postavljene duž puta, a svo đubre je bilo oko kontejnera, kao da se ljudi plaše nekog bauka ili loše karme ako ljudski i civilizovano ostave čisto za sobom  :-X



Mladunče Jetija je umalo zaklonilo planinski vrh a Laza se spremao za bežaniju jer je bio gladan i zapomagao je da čalabrcnemo nešto, a u ovim predelima kafane i restorana nema, ali uvek postoji mogućnost da se zakuca u nečiju štalu, ovcu ili kravu  :smijeh:



Neuspela panoramska fotografija, rvao sam se sa svojim Kinezom, ali sam na kraju odustao  :bzvz:



I evo nas kao šampioni na tronu, složni i zajedno nasmejani, spremni za juriš u civilizaciju i ka kućama svojim  :'(




Bagy

Bogami, zavidim na  :moto2:! Vrijeme i vidici prekokrasni, ekipa nasmijana - vidi se da ste uživali!  :thumbup: Jedino, za one "akcijske" fotke ipak treba neki SLR-ac!  ;)
mob: 095/573-6874

Saxi

Vremena nam nestaje, dan je sve kraći, a želja sve više, predivni predeli pucaju na sve strane, krivina čas tamo, čas ovamo, ambis dole, nebo gore, nikome se kući ne ide, al eto mora se, sutra je radni dan, pa pomahnitali dečaci pokušavaju svakim kilometrom da opravdaju suludu vožnju i peglanje krivinama, a sve u cilju da se što pre pridružimo porodicama  :ooda: I tako veselo stisnuti, sa maskilano nategnutim ručicama na gasu tutnjali smo kao kompozicija gore dole do grada Valjeva, gde smo seli da se zalijemo još jednim pićem jer nam se kraj zajedničke vožnje bližio kraju, a i da skrenemo gostima pažnju na neprijatelsjki radar koji stoji skriven tik ispred nas vrebajući tiho i iz potaje da uslika i hajduke i jatake, pa da nam šalje kolektivnu razglednicu i uporpasti ovo divno druženje  :belj: e oće kuki malo, nema da može  :tongue:
Elem posle ovoga, kad su svi u ekipi uzdisali i pišnuli u pantalone od sreće, Dule i ja smo poveli goste putem za Osečinu pa odatle oni dalje za Bosnu, Rvacku i Sloveniju  :-*
Pero i Boban ipak voze GSA kantice pa su rešili najbližim i najbržim, i najdosadnijim i opasnim putem (ibarskom magistralom) da se dovezu do Beograda, jer ipak usput ima puno servisa ako neki ustreba, uz klasične pozdrave i zagrljaje u stilu spusti gaće da se izljubimo ka pravi muškarci i svako svojim putem dalje, ispratili smo ovaj BMW ogranak iz Srbije, laza je uhvatio džadu da ne majka od gladi ka Aranđelovcu, u šumu pa u Lovački Raj, kafanu poznatoj po specijalitetima od dviljači... ne sumnjam da je satro brojno stanje, čisto malo krvnu sliku da digne i dođe sebi, a ovi Bemwejaši su otišli na neku ribu pa svak svojim kućama. Ko je kome dao ribu, spremio, držao, ko je pekao, a ko okretao to samo njih dvojica znaju, za to vreme mi smo imali drugih problema  :smijeh:
Osy se raspomamio, podivljao načisto, za sve pare, Suki je vazda bio spreman da jaše kao Kraljević Marko i sa svojim kramponima na Krailjici da ore drumove po Srbiji  :) Hrvoje se odavno otkačio, a gde Osy tu i Toma juriša bez zadrške, skakali smo po putu kao svemirci, a lud narod sa svojim suludim običajima se pobrinuo da nas iza svake krivine sačeka iznenađenje, na jednom delu puta lik je zasutavio Audi jaje, otvorio vrata i otipao u šetnju po livadi... idiot, trebali smo stati i poskidati mu delove i auto u kanal, u sledećoj me izenadio auto koji je ispravljao krivinu, pa sam se lepio za asfalt pazeći da ne puknem o desnu bankinu i ostanem tu zauvek uramljen i utisnut, ma bilo je stvarno svakakvih ludorija na relativno kratkoj trasi gde je podloga bila dobra i kvalitetna kao na pisti, te nam nije bilo teško grešno da se jurimo  [emoji106] U centru Osečine smo napravili zastoj, jer je bilo vreme za još jedno skidanje gaća, razmanu nežnosti i pozdravljanje sa dragim prijateljima, ali kad su lokalci videli Rvacke i Slovenčku tablicu, nastao je haos, krenuli su da sviraju i pozdravljaju goste kako i red nalaže kad se sretnu domaći stranci, iz stare Yuge  ;)
Oni odlaze za Bosnu i prekrasno etno selo Stanišići gde se u prelepom abijentu bogato zaslađuju i uživaju u slasnim srpskim specijalitetima devojačkog sna, ili ti Karađorđeve šnicle  :ooda:

Vidi samo čeljusti ovih drumskih ala, gladno i besno, ne bih ja sa njima za isti sto sedao nikako  :buahaha:



Samo drkica fali da bude potpun osećaj, tj malo tartar sosa i to je to  [emoji106]



Za to vreme samo što smo se odvojili, ma ni 2 minuta vožnje nismo imali, pravac, ograničenje 40, neki lik je davio ispred nas, udarismo Dule i ja po gasu a pred krivinu sa leve strane policija i radar na stalku  :huh: tako smo brzo proleteli da je dobro da im nismo isti srušili, a njih dvojica kao da nas ne primećuju, nisu ni trepnuli, znali su da je običaj da motoristi ne stajupa zašto da se bezveze jurimo po putu, mahnuli smo čuvarima druma u znak zadovoljstva i pozdrava zbog iznenadnog susreta koji će nam ostati u lepo sećanju  :-*
Nasatavljamo dalje, idemo na Ub da Dule obiđe svoju hacijendu u potrazi za nekim ukusnim zalogajem, i tako dolazimo u mesto koje se zove isto kao i grad koji je u tom momentu preko 200km udaljen od nas, Subotica i nalazi se ni manje ni više nego na granici sa Mađarskom. Upalila nam se lampica da napravimo još malo zezanja, slikamo se i šaljemo u grupu fotku da se zapitaju kako smo pretrčali pola Srbije u trenu  :smijeh: jebi ga šale, nikad dosta  :buahaha:



Za to vreme daleko u pozadini, naš prijatelj i zaljubeljnik u boje gradske čistoće, orange Neša Argus je rešio da isproba i proveri kakvoću riblje čorbe u Višegradu, voleli bi i mi da smo mogli biti samo sa njim tamo, ali ostavljamo to za neki drugi put  :gimme5:
Uslikao je kameni 500 vekova star most sa 11 lukova, poznatijeg svima kao "na Drini ćuprija". Iduci iz čaršije, tj iz centra grada na levoj terasi se uzdiže stub na kome je ugrađena ploča sa natpisom stihotvorca Badija iz vremena 1571 kada je izgradnja mosta završena o onome ko je izgradio most i godinu kada je izgrađen. Most je inače izgrađen u periodu turske vlasti po nalogu čuvenog Mehmed paše Sokolovića, velikog osmanskog zvaničnika koji je zapravo bio Srbin Bajica iz Ruda, a koji je bio žrtva danka u krvi-suorovog načina oporezivanja gde su Turci otimali hrišćansku decu i vodili ih i podizali u Carigrad po turskim nazorima i običajima, praveći janjičare, odanu vosjku Turskom sultanu.



Argus ne voli gužvu ali voli običaje i prirodu, pa je rešio da se malo osami i zabeleži ovaj trenutak na njemu svojstven način  :-*
Nanišanio je 2 lepotice i napravio bogat i uzbudljiv kadar, za svakog po nešto, za nekoga sve  :bravo:



A onda prelet sa druge strane, na vrh stene kao ptica uspeo se sa lakoćom da dočarasvu lepotu i raskoš i otkrije što više magije ovadašnjeg kraja i običaja  :vino:



Most na Drini ćuprija je poslužio našem Nobelovcu Ivi Andriću da epski i hronološki opiše dešavanja u višegradskoj kasabi gde su zajedno živeli Turci i hrišćani. Glavni lik romana je upravo most koji spaja dve suprotstavljene kulture i civilizacije, dve obale koje spajaju Bosnu i Srbiju, i zapad sa istokom, jer Bosna tada, kao i sada mesto večitog sudara istoka i zapada i interesa koji svak vuče na svoju stranu ostavljajući ljude u kovitlacu dešavanja i zbivanja da se snađu i žive kako znaju i umeju. Ivo Andrić je rekao:

,,To je treći svet u koji se sleglo sve prokletstvo, usled podeljenosti zemlje na dva sveta. To je junaštvo bez slave, mučeništvo bez nagrade."

Uprkos svim različitostima i podelama, mi smo se okupili iz raznih krajeva i zajednički uživali u svim radostima, ovo je tek početak zajedničkih putovanja jer bajkerski posao nikad nije završen i uvek se tu ima još provozati, projuriti, slikati, zaliti rakijom i pićem, nešto prezalogajtiti, upoznati se sa običajima i sačuvati kulturu i običaje u slavlji, sreći i veselju, živeli svi, ćeraćemo se još  :-*


iviccaa

Vrhunski, što drugo reći?

Hvala na ovim lijepim pričama. [emoji6][emoji481]

Osy