Vršič.....jučer........04.11.

Autor Josip-Sepp, Studeni 05, 2018, 11:23:39

« natrag - naprijed »

Josip-Sepp

mislio sam nabit milju slika i jebga to je putopis  :)
ko oće neg gleda ko neće nek se

a onda opet..nemoš tako, mislim si daj bar bilo što..........eto bandić je dobio neko priznanje u moskvi, ruski mu je prejeben  :puke: malo se to pogubilo od političke škole u kumrovcu  :buahaha:
jebiga davno je to bilo, ko je mogao misli da će ti ruski ikad više trebat

pa ondaaaaaaaaaaa..........navodno je nađena severinina slika u grudnjaku i gaćama, raritet samo taki  :hm:

puno je važnih stvari, no meni najvažnija je bila nekud se provozat pa makar i na silu
puklo me i odoh na Vršič, pa makar i sam  :thumbup:

no nisam sam išao je Pjero samnom, a pratio nas je i ženim prijekor i materina molitva


dakleeeee
nedjelja jutro, 7:30, magla, gadno vrijeme do zla boga
nekako mi bilo žao, jebemti vozit ću se skoro šesto km i onda nevidjet ništa, ali ajde odlučio sam pa idem

cijelo vrijeme kroz Sloveniju je magla, negdje gušćaa  negdje još gušća



obeshrabreni stajemo kraj puta malo noge protegnut  :huh:







ova prekrasna tirkizna rijeka se zove Pišnica

par kilometara dalje smo opet stali pogledati rusku kapelicu











za one koji ne znaju
u prvoj svetovnoj vojni ruski ratni zarobljenici su radili cestu prema Trentu, navodno ih je bilo 10.000 (brojka mi je malo velika ali......tak kažu)
u rano proljeće 1916. lavina je zatrpala 110 ruskih zarobljenika i 11 austrijskih čuvara i kapelica je napravljena na mjestu gdje se to dogodilo

Nakon kratkog posjeta, krenuli smo dalje nekak se nadajući da će se ravedriti, no  :bzvz:


popeli se mi na Vršič da sunca nismo vidjeli
magla bila kod znaka za prijevoj, pa me sram bilo slikat se :ebudale:
srećom, par sto metara dalje, onako stidljivo magla se razilazi i zapadna strana prijevoja, ona prema Trentu je OK

od veselja ne znamo kud bi, pa se bezobrazno penjemo motorima do vidikovca
razrnuli smo hrpu kineza i bahato stali na plato

SPOILER ALERT, slijedi gomila prekrasnih fotografija











krenuli mi dalje prema Trentu, no moraš stat svako malo jer je jednostavno PRELIJEPO  :-*











pa onda opet stali i u Trentu







onda smo skrenuli prema Mangartu
pa stali kratko kraj tvrđave Kluže




je, al nije sve tak jednostavno,
ima i utvrda Hermann, koju su neki jadnici klesali u živoj stijeni u brdu nasuprot tvrđavi Kluže......










na Mangart nismo mogli ići jer je ............nekaj je bilo
pogledal sam na promet.si i pisalo je da je zatvoren zbog nečeg, ja protumačio da je to zbog odrona

priznajem slovenski mi je jadan i kad sam u Sloveniji pretvaram se da sam Bosanac, jebiga bolje da Slovenci misle kak su Bosanci seljačine a ne Hrvati  :smijeh:

kratka fusnota..........nabijem na .... onoga tko nije shvatio da je šala u pitanju,
jer je jednom prije godinu dvije specijalac krivo protumačio šalu i pomislio da smo ostavili frenda iza zato jer ne vozi stroma

dakle, nakon neukusne šale, vratili smo se prema Kobaridu
sjeli popili kavu i vidjeli veliko zdanje na brdu koje dominira iznad grada
riječ je o spomen kosturnici talijanski vojnika, njih 7.000
pa smo se popeli i gore





polako se počelo mračiti i krenuli smo prema Ljubljani
mudar kakav već jesam nagovaram Pjera da ne idemo glavnim cestama nego da krenemo onako poprek, zanimljivije je  :ooda:
tako da smo u Mostu na Soči otišli preko Podbrda i Železnika prema Škofjoj loci

cesta je............Bože zemi me  :zbunj:......ko da sam zalutao na Žumberak
na trenutke uska, lošeg asfalta kojeg na dijelovima i nema, pa onda naletiš na novo asfaltiranu lijepu široku cestu
pa onda uletiš u selo gdje se voziš, ma ne između kuća neko ljudima doslovno uletiš u dvorište

uglavnom, došli smo u Škofju loku mračilo se

Mala stanka radi dogovora daljnjih akcija, zatim dubokoumni razgovori temeljeni nedavnim optičkim i auditivnim ljepotama severozahodne Slovenije,
počelo se tu duboko umovat, pogotovo zato kaj je dosta pitanja ostalo otvorenima

pa zato da pitam braću Slovence, možda oni znaju

Zakaj je Kranjska gora toliko udaljena od Kranja, skoro 60 kilometara ?  :misli:
Za očekivati bi bilo da je Kranjska gora kraj Kranja, kao recimo Zagreb i zagrebačka gora tj Medvednica, popularno znana kao Sljeme (btw, Sljeme je samo vrh zagrebačke gore)
Pandan tom slovenskom slučaju bi bio da mi Bilogoru nazovemo Zagrebačka gora

Drugo pitanje bi bilo, zakaj je Škofla loka ?
Ljudi moji to luke nije vidjelo. Od vodenih potencijala za luku ima jedino dva potočića koja se spajaju u jedan, Soru.
I samo entuzijast i optimist to može nazvati "loka"  :smijeh:

Ko što vidite, teške teme su se razglabale a morali smo kremuti dalje.......doma

I nakon puno vožnje eto nas dvojice na prijelazu Harmica-Rogatec kraj Zaprešića
Ušli smo u Hrvatsku bez ikakvog problema i gužvi, no oni koji su išli u Sloveniju su bogme dobro nadrljali



rezime,
skoro 600 km ceste,
negdje mokre i vlažne, negdje sa ugaženim mokrim liščem i borovim iglicama, ponekad ceste nije ni bilo
a opet......bilo je i lijepe suhe ceste......i onda bi i ona u jednom neosunčanom zavoju postala mokra

sve u svemu, bilo je ok za vozit se, no dakleko od toga da si se mogao opustiti, mozak na pašu i jurcati
trebalo je stalno biti na oprezu

nedostatak užitka vožnje debelo je nadoknadila ljepota prirode


i zato ću se vratit






zorro

SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato:

fatboy

Ko i uvijek - predobro!  :thumbup: :thumbup:

Nisam očito pratio na satu, ili sam jako senilan (sasvim moguće) pa ne znam da Pjero ima novog Stroma?  :misli: :misli: :misli:

tonciv666


zare


Špoki

Lijepa i fina vožnja, uživancija i na cesti i okolo ceste :bravo:
Svakim danom, u svakom pogledu, sve više napredujem!

Osy


Mrki

Odličan kratiki putopis [emoji106]

Bagy

Bravo za putopis i odvožen đir!  :thumbup: I ja to planiram, al na godinu...
mob: 095/573-6874

glažar

BRRRRRRRRR hladno mi u ovo doba na more :tongue: :tongue:

Ali svaka vam čast  :gimme5: :gimme5:

Saxi

Divno ste uživali iako je bila vožnja kao po jajima zbog vremena

agolac

Ova Ruska kapelica izgleda vrh. Moram to jednom vidjeti
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

beli

 :thumbup: najbolji su ovi 'ad hoc' izleti ... pali i vozi. Ovu špuru mjerkam već godinama i nikako iz Kranja produžiti u planinu, no zato već iduće godine ......
(btw. i Kranj i Kranjska Gora su u 'Kranjskoj' tako da ... a i Brdo kod Kranja nije brdo ;) )
.... imaj na umu 'Borovo' gumu

Suki

:moto2:

098 9232180

MotoMachak

'' pretvaram se da sam Bosanac, jebiga bolje da Slovenci misle kak su Bosanci seljačine a ne Hrvati''  :smijeh:

Lijep putopis. Prošao sam tom rutom pa sam malo osvježio uspomene  ;)