Shema spajanja maglenki?

Autor Patak, Studeni 30, 2018, 18:40:57

« natrag - naprijed »

agolac

Niš ne kužim. Releji ne štite instalacije. Releji su isto prekidači, kao i onaj ručni. Kad je isključeno, prekidač off nema struje. Ti ustvari želiš staviti dva prekidača, zašto, možda shvatim do kraja teme  :)
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

agolac

Citat: Patak  u Studeni 30, 2018, 20:57:35
Mislim 15-20 W.

87a zanemerio (kupio sam 2 releja s 4 i 5 pinova). U igri je 4 pinski relej...

A kak bi ti spojio bateriju, prekidač i svijetlo? + na +, - na - ... neće ići trebaš imati u strujnom krugu relej!

Pa prekidač prekida strujni krug. Šta će ti još relej? :misli:
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

Patak

Citat: agolac  u Studeni 30, 2018, 21:00:32
Niš ne kužim. Releji ne štite instalacije. Releji su isto prekidači, kao i onaj ručni. Kad je isključeno, prekidač off nema struje. Ti ustvari želiš staviti dva prekidača, zašto, možda shvatim do kraja teme  :)

Di na releju imaš prekidač :smijeh:


agolac

Citat: Patak  u Studeni 30, 2018, 21:03:20
Di na releju imaš prekidač :smijeh:

Znaš li kako radi relej? Relej je u osnovi prekidač, on/off. Samo koristi drugi signal kao pobudu. Unutra je mehanički prekidač koji otvara/zatvara krug.

Ako imaš prekidač na volanu, šta će ti relej?
Kad relej ima smisla. Npr želiš da ti se magkenke pale u isto vrijeme kao glavna svjetla. Struja glavnih svjetala u releju mehanički klikne i zatvori strujni krug. Voila, imaš svjetlo na maglenkama
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

Ante

Evo sheme koja je prilagodena releju iz prvog posta.
Prekidac na volanu aktivira relej preko kojeg ide napajanje maglenke
Plus za prekidac je najjednostavnije uhvatiti sa zadnje pozicije


Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk


agolac

Nije čak to ni signal već struja koja u releju prebaci elektromagnetsku sklopku. Dok struja prolazi, sklopka je uključena (u jednoj vrsti releja, always off)
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

Patak

Citat: agolac  u Studeni 30, 2018, 21:10:38
Znaš li kako radi relej? Relej je u osnovi prekidač, on/off. Samo koristi drugi signal kao pobudu. Unutra je mehanički prekidač koji otvara/zatvara krug.

Ako imaš prekidač na volanu, šta će ti relej?
Kad relej ima smisla. Npr želiš da ti se magkenke pale u isto vrijeme kao glavna svjetla. Struja glavnih svjetala u releju mehanički klikne i zatvori strujni krug. Voila, imaš svjetlo na maglenkama

Sam si sebi odgovorio, ne čitaš postove. Ponavljam samostalna instalacija neovisna o elektronici motora (po meni naj bolje). Znači drugi signal je prekidač (on/off) umjesto glavnih svjetla što ja ne želim. 

agolac

Citat: Patak  u Studeni 30, 2018, 21:21:54
Sam si sebi odgovorio, ne čitaš postove. Ponavljam samostalna instalacija neovisna o elektronici motora (po meni naj bolje). Znači drugi signal je prekidač (on/off) umjesto glavnih svjetla što ja ne želim.

Ako si već uključio prekidač na volanu, zatvorio si strujni krug i maglenke svijetle. Aloooo. Opet, šta će ti relej???
Sve to ide direktno na accu. Ne koristi instalaciju motora
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

Mrki

Mislim da agolac ide na to da ideš direktno na prekidač, bez releja.
Inače releji se stavljaju gdje je struja (ampetaža) paljenja velika, a prekidači nisu predviđeni za to pa se stavlja relej koji podnosi veće amperaže.

Ja kontam da bi i kineski prekidač izdržao LED maglenke jer one ne vuku puno struje.

Danijel 23

Citat: Patak  u Studeni 30, 2018, 20:57:35
Mislim 15-20 W.

87a zanemerio (kupio sam 2 releja s 4 i 5 pinova). U igri je 4 pinski relej...

A kak bi ti spojio bateriju, prekidač i svijetlo? + na +, - na - ... neće ići, trebaš imati u strujnom krugu relej!
:bzvz:
Ne zmisljajte toplu vodu. To je mali potrošač koji tak nebu svetlio stalno. Spajaj drito na kontakt-šallter-lampa. Amen!
A ako hocete ima tu negdje tema o onoj el.kutijici- upravljanje kaj se da čak prek USBjom moze  i programirat!
Odo ija spat ko Grba

Patak

Da štelam ventile na GS-u prije TIBI bi mi naštelao preko wi-fi a nego vi spojili maglenke :smijeh: :P

Citat: Mrki  u Studeni 30, 2018, 21:27:13
Inače releji se stavljaju gdje je struja (ampetaža) paljenja velika, a prekidači nisu predviđeni za to pa se stavlja relej koji podnosi veće amperaže.

Baš tako! Ne mora biti velika struja, imaš releje različitih Amperaža...

Citat: Danijel 23  u Studeni 30, 2018, 21:27:21
:bzvz:
Ne zmisljajte toplu vodu. To je mali potrošač koji tak nebu svetlio stalno. Spajaj drito na kontakt-šallter-lampa. Amen!
A ako hocete ima tu negdje tema o onoj el.kutijici- upravljanje kaj se da čak prek USBjom moze  i programirat!
Odo ija spat ko Grba
SVE 5 ali NE dolazi u obzir nešto kombinirati s elektronikom motora (iako znam spojiti).

ZNAČI SAMO HARD CORE INSTALACIJA maglenki, prekidača, akumulatora te releja - old school.   




VUCIBATINA

ja tebe u osnovi kužim. ti bi tija imati jedno svitlo koje kad staneš u kamp ili slično možeš upaliti samo da ti svjetli a da ne daješ kontakt na motoru.
za to ti ne triba relej nego običan prekidač pa pali i gasi kad želiš.
relej bi služija da ti želiš da se to svitlo upali zajedno s kontaktom ključem i ugasi kad se kontakt prekine, a ako tu staviš prekidač s kojim možeš taj relej zaobići onda on više stvarno nema nikakvog smisla.
relej staviš ako recimo spojiš maglenke i imaš na njima prekidač ali te strah da ih ti ne ostaviš upaljene ili neko na parkingu ne drka po prekidaču i iscidi ti akomulator,pa ti taj relej gasi maglenke kod isključivanja kontakta ključem a prekidač služi da ih ti možeš u vožnji ugasiti i upaliti ako želiš
možda sam ružan ali sam zato glup!
091/892-7948

agolac

Brate, ali ne treba ti relej  :ebudale:
Sve to direktno na acu i prekidač i osigurač... Samo uvodiš još elektronike koja može crknut.
Ok, odustajem. Spoji kako želiš  :beer:
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

Patak

Citat: agolac  u Studeni 30, 2018, 21:26:23
Ako si već uključio prekidač na volanu, zatvorio si strujni krug i maglenke svijetle. Aloooo. Opet, šta će ti relej???
Sve to ide direktno na accu. Ne koristi instalaciju motora

OK, ne znam pa sam za to pitao kako da spojim. Narctaj mi na papiru :-*

agolac

Ma direkno na acu. Samo još na slici fali osigurač u liniji, ali to je to. To je mala struja, stvarno ne treba relej


"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain