Slovenskim vukojebinama.......

Autor Josip-Sepp, Lipanj 20, 2019, 22:14:12

« natrag - naprijed »

Josip-Sepp


........kaj ni Slovenci (ovi iz Ljubljene i onog drugog "velikog" grada) ne znaju da postoji  :smijeh:

Šalu na stranu, makar volim šalu NAstranu, ali bogme i lokalni živalj su ostali zabezeknuti našim prisustvom u njihovim krajevima
iskreno su se pitali "kak smo mi uopće došli do njih i otkud znamo za s'e te stvari kaj ni domači ljudi pojma nemaju"  :ooda:

Opet je kriv višak vremena i google karte  :thumbup:

Slučaj je htio da imam nekog manjeg posla u Tuhelju (lokalci vele Tuhlju) pa kad sam već gore idem se klatarit po Zagorju i Sloveniji........ovoj bližoj
I tako sam završio na Donačkoj gori, Štatenbergu i krajinskom parku Boč

Prvo sam mislio ići sam pa malo više po makadamu, ali mi se pridružio Ivica (ekipi s Vrdova poznat kao cbf-Ivica, ali više nije....sad je stromer, i to najrjeđe boje...bijeli  :ebudale: )
pa da mi čovjek ne ljuljne na pod pred planirani put u CG, odlučismo ići po asfaltu

A i taj asfalt je ..........asfalt samo po imenu, većinom smo išli vukojebinama ,ALI DOSLOVNO.....cesta širine za jedan auto i pun rupa i pijeska
Prvo smo se popeli na Donački vrh
To je planinarsko izletište, ima čak i paraglajding uzletište i prekradam pogled na Rogatec i okolinu vjerujem da je ono u daljini Hrvatska.......trebala bi biti.........ak nije, bude  ;)









Ivica je izvrstan suputnik........šuti i trpi........njegov je moto bolje šutiti pa ljudi misle da si mudar i pametan nego progovoriti i razuvjeriti ih.......
Takav je i u kontaktu sa lokalcimam dok ja kenjam i pričam ko navijen i uvijek nekako uspijevam naterati Slovence da pričaju hrvatski
Ja se iskreno trudim govoriti slovenski, al to Slovencima valjda zvuči ko nama kad Bandić priča zagrebački pa se ljudi sažale i progovore hrvatski
Tak je bilo i u dvorcu Štatenberg
Čuvar Franc je bio iskreno iznenađen posjetiocima, a kad je čuo da smo iz Zagreba skoro je na rit opal
Bio je jako ljubazan i proveo nas po dvorcu, jako detaljno i zanimljivo......pokazal nam je sve sobe, pokrenul sve aparate........svaka čast Franc, moj naklon
On je pričao hrvatski i tu i tamo se pomagal slovenskim dok sam ja briljirao........poznavanjem slovenske kulturne i njene prirodne baštine  :)
Još da sam govorio na tečnom slovenskom bio bi to šamar samo takav
Nemreš doć ko neki ubermenš i razmetat se........ko naprimjer kad je Milanović došao u poplavljenu Gunju, voda do krova a on kaže ljudima da zna kak im je jer je i njemu jednom pukla voda u stanu i zna kak im je  :buahaha:

Ivica je bio najpametniji....tu i tam bi rekao "zelo lepo"........sa dugačkim o



















Franc je bil tak prijateljski nastrojen da nam je pokazal i tajnu sobu









Sve znam o Štatembergu, i da je Marija Tereza tu spavala dve noći i da je jedno vrijeme vlasnik bio Hrvat Neuman i da je trebalo tristo kamion pohištva da bi se dvorac ponovo namjestio itd itd itd
Sve znam
Čak je i Ivica bio iskreno iznenađen mojim poznavanjem skoro pa svega............evo trenutak kad sam ulovio njegov izraz iskrenog čuđenja



Zelo lepo, rekao bi on


Potem smo šli na rodnik Šega








in potem na Studenice, zapuščen samostan dominikank ker je na prodajo za 900.000 evrov










To za ceno nam je povedal...........lokalni udav  :smijeh:
To je jedan od onih kaj se nekak prikrpaju pa te udave glupostima, a ti si pristojan i nemreš mu reč dak se mekni, prosim te
Lik ekološki uzgaja voće, ali ja ipak mislim da je on prelijen bavit se voćkama.kosit,obrezivat, krečit,špricat....nego je zapustio voćnjak pa kaj bude
i onda je to eko-proizvodnja  :samaranje:

nakon okrijepe na vrelu ispred samostana više nam se nije dalo obilaziti kulturne znamenitiosti nego smo se prepustili lutanju po malo širim cestama
tak da se bez straha moreš vozit prek 60




i kasno popodne smo se dotepli doma

da nije tak jebeno vruće bio bi to savršen dan, ovako je dobar

btw, cijelim putem smo sreli samo TRI motora................NIGDJE NIKOGA
možda zato kaj danas u Sloveniji nije praznik kak pri nami, a možda im je vruće, a možda smo išli zbilja vukojebinom




Stjepko

Bravo Josipe,super fura. Putopis izvanredan.

zubakis

Odlicno. Taman mi štivo uz jutarnju kafu [emoji477]

Borko


Ćoso

Jako dobro [emoji1303]...Vidim stesali ste se obojica


Živi svoj san, nemoj sanjati svoj život!

Josip-Sepp

Citat: Ćoso  u Lipanj 21, 2019, 09:30:23
Jako dobro [emoji1303]...Vidim stesali ste se obojica

mislim da si ti Ivicu pobrkao s Pjerom  :smijeh:

Ponti


Špoki

Svakim danom, u svakom pogledu, sve više napredujem!

Danijel 23


Josip-Sepp



zorro

Bravo ..sviđa mi se općenito ta priča koju furaš  :thumbup:
SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato:

Branac

Sjajno odrađeno, duhovito do iznemoglosti , putopis kao i svi Jožini , simpli dbest  :thumbup:

Mrki

Sepp odlično kao i uobičajno [emoji106]