DL650 by Golileo - havarija pogonskog agregata

Autor agolac, Srpanj 05, 2019, 17:44:47

« natrag - naprijed »

agolac

Golileu se neda pisati pa je rekao da ja stavim.
Moram priznati da mu se agregat spektakularno samouništio. Izgleda kao da je klip polomio ventile i sve to sažvakano lagano izbacivao kroz ispuh.

Uglavnom, ovo su njegove riječi:

A što se desilo iskreno ne znam?
Išli smo renci i ja na đir od 3 dana i 1000 km.
U jednom trenu dok smo nakon 100 km od cijelog puta upalila se crvena lampica i napisala f1 ali zaustavljanjem i gašenjem tj ponovnim paljenjem sve je bilo ok.
Kako smo bili na putu jbg nastavili smo dalje.
Nije se činilo da ima nekih simptoma...
134 000
Kod mene 10 g
Ulje redovno mijenjamo
Ventili 3 put prošlo proljeće kod bruma
Ulja je i nakon havarije bilo....
Ne znam...
Vozili smo se u povratku brzo i vrijedili snagu ali nije da nam je to bilo prvi put....
Odjednom je promjenio način rada i jako zadimio
Kako je brzina bila oko 140 teško da mogu reći više jer nisam bio skoncentriran
Stali smo odmah ali posljedice su već bile tu....

U auspuhu ulje i komadi



Zadnji cilindar:














3D puzzle iz auspuha









"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

fatboy

Cudno da nije bilo simptoma prije...da nije fazni lanac prdnuo na rosu, istegao se previse i otisao u povijest?  :misli:
Jbg, treba vidjet moze li se kako pomoci...rabljeni agregat sam neki dan vidio kod onih u NL za 900 €...smisao? Nemam pojma... :-X

Grba

To se samo crvenim dešava  :-X
Šala, nego interesantno,prvi put čujem.
Možda jer nisi dal Renčiju pa ti je gurnulo bananu u spulju...
Opet šala, nego čuj to mali se raspo  :huh:
Kako to nije mi jasno
098 737 604

Ponti

A ništa, najbolje kupiti drugu mašinu i opet gas.  :thumbup:
Sve je dobro dok ne završimo na podu.

Osy


agolac

Kaže da mu je lanac dobro nategnut. Bilo bi zanimljivo vidjeti i tu FI grešku. Da nije imao knock od neadekvatne smjese..
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

agolac

Citat: Osy  u Srpanj 05, 2019, 18:32:08
I onda...koji je najbolji motor :) :ooda: :beer:

V Strom.BMW drlo neće doživiti 100k a kamo li 135.000 kao njegov. A njegov je očito "s greškom".
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

Stjepko


Mrki

A jbte ???

Svjećica mi izgleda kao moja nakon sličnog kvara na Saxu što sam imao..
Nas četvorica krenuli iz ZG autocestom, taman ga digao na putnih 190km/h kada kao krš i lom.. stao na pumpu, radi na 3 cilindra.. ništa lagano kući, 250km na 3 cilindra.. a zvuk kao V8..
Kada smo rastavili svjećica isto izgleda kao Renčijeva, ispušni ventili nisu imali glave.. izašle na auspuh, ali sva sreća usisni ventili i klip bez štete.. nitko ne zna zašto.. stavio dva nova ispušna, vozio dalje kao da ništa nije ni bilo..

Grba

Možda stvarno taj razvodni lanac, to kod nas niko ne menja na stromu...
098 737 604

agolac

Citat: Grba  u Srpanj 05, 2019, 19:12:00
Možda stvarno taj razvodni lanac, to kod nas niko ne menja na stromu...

Pa kaže da je razvodni normalno nategnut, nema lufta...rekao bih da nije on onda...
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

agolac





A gasoline engine compresses a mixture of gasoline and air, which ignites and explodes from the spark of the spark plugs to make power.

The combustion of the compressed air-fuel mixture will spread mainly around the spark plug.



It is necessary to burn all the air-fuel mixture cleanly, but if the mixture far from the spark plug remains unburned, it is pressed against the piston and cylinder.
As a result, it heats to a very high temperature and high pressure. The mixture then self-ignites independently of the spark of the spark plug, and at the same time it generates a shock wave.

This shock wave causes knocking and generates a metallic sound.
This can be troublesome as this spark knock may cause engine parts to be damaged.

Since the shock wave destroys the heat insulating layer on the piston and cylinder wall surface, the piston and the cylinder become hot and the engine becomes useless.

In order to prevent spark knock, you need to ensure that unburned air-fuel mixture does not remain. This is to prevent self-ignition of unburned air-fuel mixture.

In particular,

Use fuel that is unlikely to self-ignite
Slow the ignition timing
Reduce the cylinder diameter
It is difficult to change the size of the cylinder, but it is not difficult to use a fuel that is unlikely to self ignite.
Fuel that is difficult to self ignite is fuel with high octane number, or "high-octane" gasoline.


"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

fatboy

Nadam se da Golileo cita...ipak su ovo esencijalni podaci koji motor je bolji , dok se diskutira zasto mu se desila havarija... :samaranje:

Ako mu nije trosio ulje pretjerano, ako nije gorivo doslo u ulje pa napravilo samozapaljenje i ako nije lanac, onda jedino neki od materijala da je popustio, razjebo sebe i okolinu...  :misli: bas me zanima hocemo li saznat...i sreca da mu nije kotac zablokiralo na toj brzini... :-X

agolac

Citat: fatboy  u Srpanj 05, 2019, 19:28:21
Nadam se da Golileo cita...ipak su ovo esencijalni podaci koji motor je bolji , dok se diskutira zasto mu se desila havarija... :samaranje:

Ako mu nije trosio ulje pretjerano, ako nije gorivo doslo u ulje pa napravilo samozapaljenje i ako nije lanac, onda jedino neki od materijala da je popustio, razjebo sebe i okolinu...  :misli: bas me zanima hocemo li saznat...i sreca da mu nije kotac zablokiralo na toj brzini... :-X

Rekao je da će ga otvoriti kad ga skine da stavi novi agregat.. Mene isto baš zanima šta bi...
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

branimir