Zapadna Bosna

Autor taxus, Rujan 17, 2019, 02:06:55

« natrag - naprijed »

taxus

Mislim da pravila lijepog ponašanja na forumu nalažu da se čovjek povremeno pohvali gdje je bio i što je vidio. Stoga ovdje objavljujem nešto informacija i impresija sa svog prvog dvodnevnog "izleta", koji je usput rečeno potaknut poslovnom obvezom u Bihaću prošle subote. Pa rekoh, zašto ne bi otišao motorom, a kad sam već u Bihaću, a vremenska prognoza dobra, zašto ne bih produžio do Kupresa, tamo prenoćio i vratio se kući u nedjelju navečer, naravno ne istim putem.
Zašto baš do Kupresa i Kupreškog polja... nisam tamo bio 28 godina i planiram otići već barem 20. I nije se nikad poklopilo s nečim. Htio sam barem još jednom vidjeti mjesto gdje sam proveo par mjeseci...što u šatoru, što u Pinzgaueru.
I tako bi.
U subotu u 7 sati start u Koprivnici. Preko Zagreba (jedna pauza na Sloboštini za pojest doručak) autocestom do Karlovca pa prema Slunju.
Pauza kod Rastoka:




Par sati posla u Bihaću i oko 14 krećem prema Kulen Vakufu. S mosta na ulazu u mjesto slikam Unu uzvodno i nizvodno:



Od Kulen Vakufa prema Martin Brodu sam očekivao asfalt, ali dočekala me tabla "KRAJ ASFALTA" i gospodin John Loudon McAdam, nekoliko kilometara. Srećom nema prometa pa nisam gutao prašinu.

Una je niska i neke sedrene barijere su u Martin Brodu na suhom.



Ali slapovi su svejedno lijepi.


Teleća čorba kao ručak "Kod Zore". Inače, Martin nije muško, nego se radi o Marti, djevojci koja se prema legendi utopila u Uni dok je išla momku preko rijeke. A "brod" je prijelaz preko rijeke/vode.

U Martin Brodu je i ušće Unca u Unu,  nešto niže od manastira Rmanj:


Pogled prema kanjonu Unca:


Dalje prema Drvaru dobrom cestom. Prvo se treba popeti na visoravan preko nekoliko serpentina. Do Drvara pustoš. Nit ljudi nit prometa. 2 auta i tri Čeha na motorima. I jedan nesretni zeko koji se tih dana našao na krivom mjestu u krivo vrijeme. Mislim...koja je vjerojatnost da ga pukne auto u toj pustoši. Kroz Drvar samo prolazim...nisam siguran da sam vidio živo biće...doduše glavna cesta ne vodi kroz "centar".
Od Drvara prema Bosanskom Grahovu. Tu je cesta malo dinamičnija jer se penje prilično zavojito kroz šumu. Asfalt dobar. Vjerojatni i zbog toga jer je malo prometa pa ga ne deru.
Kroz Grahovo prolazim bez stajanja (jer mi se čini da će me uloviti mrak prije Kupresa). Opet ne vidim ljude. A i kuće su onako... nekad bile kuće.
Spuštanje od Grahova prema Livanjskom polju otvara nove vidike:



A na početku Livanjskog polja s desne strane vidi se Troglav, najviši vrh masiva Dinare:


Svega nekoliko pastira i par desetaka ovaca na više desetaka kilometara od Grahova prema Livnu.

Livanjsko polje je raaavno, i u jesenskoj boji suhe trave.


Na Kupreško polje se penjem u sumrak. Taman da napravim koju fotku lokacije gdje sam ono bio par mjeseci:


Smještaj i noćenje u središtu Kupresa.
Drugo jutro sam od 7 malo prolunjao po mjestu, u bircu našao jednog Kuprešaka s kojim sam evocirao 1991.





Motor sam imao smješten u garaži iza hotela:


Povratak prema Šipovu solidnom cestom. Jedan dio je skroz novi asfalt, ali to često znači da su bankine još rastresite i da u zavojima ima kamenja na cesti.






Spuštanje prema Šipovu ide uz rječicu Janj s dubokom klisurom:


Nakon Šipova za Mrkonjić grad dijelom uz rijeku Plivu:


A poslije toga prema Ključu dobrom cestom. Tu već ima i ljudi i prometa. I par jačih zavoja koji su dobro najavljeni prometnim znakom uskličnika.
U Ključu malo duža pauza za prilagođavanje odjeće sve toplijem vremenu, obilazak "Starog grada" iznad mjesta, tankiranje...





Slijedi relacija Ključ - Bosanski Petrovac. Cesta je i dalje dobra, penje se kroz šumu na visoravan. Nakon Petrovca namjeravam prečicom prema Bosanskoj Krupi, regionalnom cestom, (da se ne moram vraćati u Bihać), ali me ponovo dočekao gospodin McAdam, i to u dužini od preko 20 km. Hvala, ne bih danas. I nastavljam prema Bihaću te se kod Hajdučke česme i križanja za Kulen Vakuf spajam s jučerašnjom rutom. Tih dvadesetak kilometara do Bihaća sam prolazio već viđenim.
Od Bihaća kanjonom Une prema Bosanskoj Krupi (uz pauzu za osvježenje kod odvojka za Cazin(benzinska/hotel Tazz).
Cesta je tu zanimljiva, uska, zavojita, uz "unsku prugu" i rijeku modrozelene boje (koja na fotkama nikad ne ispadne kao u stvarnosti) i mjestimično duboku klisuru, asfalt lošiji s puno krpanja i neravnina.


Kada se nakon Bosanske Otoke izađe iz kanjona i kad okolina postaje sve pitomija, nestaje mi i motiva za fotkanje pa do svog dvorišta više ne vadim mobitel ni fotoaparat.
Čekanje na granici između Novog grada i Dvora od cca pola sata, na mostu i na suncu mi bas nije leglo.
U Dvoru obilazim dvorište šumarije da vidim jel još uvijek tu objekt u kojem sam par tjedana spavao prije dvadesetak godina.
Preko Kostajnice, Siska, Popovače, Ivanić Grada, Dubrave, Žabna i Križevaca stižem kući s prvim mrakom.
Pun impresija koje ne stanu ovaj izvještaj, pun zapažanja koja polako dijelim s onima koji žele slušati.
Ponešto sam naučio o sebi, ponešto o drugima koje sam sretao putem, a nadam se ponešto i o vožnji.



I za kraj, motor je svojih 1000 km u 2 dana odradio bez greške. Zahvalan suputnik. Ne prigovara i zna u tišini slušati što si njegov vozač u kacigu pjevuši.

Pozdrav svima!
Kruno (taxus)



fatboy

Lijepi put i putopis!  :thumbup:

Suki

Jako lijepo :thumbup:, bravo :bravo:.
:moto2:

098 9232180

Black Betty

Prepostavka je majka zajeba

Osy


Ćoso

Lijepo vrijeme, dobra cesta, lijepa priroda, dobar motor,..."malo nam za sriću triba"...[emoji1303][emoji1303][emoji1303]


Živi svoj san, nemoj sanjati svoj život!

iviccaa


Martin

 :bravo: :bravo:

....i ja ću jednom kad narastem  :)
**Baaahahahahahaaaaagfadsahahaha....**
Volim te mama, ali ne više od MALOG stroma!! ZORRO je u pravu!!
Sisak - 095/1530 150 ....u svako doba dana i noći :)

Josip-Sepp

lijepo si odvalio  :thumbup:
malo me iznenadila ona gužva kod  utvrde u Ključu al ajde

Mrki

Lijepi mini putopis [emoji106]

damjandugi

Lijep putopis. :thumbup:
Samo tako dalje.Lijepa kilometraža.Taman za dva dana.

Da li si prošao kroz Kupreška vrata?

Ponti


munja

Lijepo

Poslano sa mog LG-M200 koristeći Tapatalk


gogs


Bagy

Odlično si to sročio i pofotkao!  :bravo: Oni oblaci su ko iz bajke! Prošao sam djelomično tu rutu, kroz Livanjsko Polje preko Drvara na Kulen Vakuf. Jednom i nikad više! A baš se zapalio - idem kroz nacionalni park! Ja sam tom cestom sreo samo dvoje zalutalih biciklista...

Kakvo stajanje na granici!? Fino se ubaciš u koloni ispred drugog-trećeg auta i čekaš max 5 min!  :ooda:

Sve u svemu, fino odrađenih soma kilometara!  :thumbup:
mob: 095/573-6874