Bajking i hajking u dolini Soče

Autor Josip-Sepp, Rujan 17, 2019, 08:00:37

« natrag - naprijed »

Josip-Sepp

blagodat kolektivnog ugovora je da uvijek moreš dati krv i dobiti dva slobodna dana...........ko nekad u vojsci  ;)
tako sam i ja vidio da je za vikend lijepo vrijeme, otišao na buking rezervirao apartman, dao krv, uzeo ženu pod ruku i na izlet

onu dvojicu kaj se stalno vozamo zajedno nisam zvao zato kaj Pjero radi u privatnom sektoru i slobodne dane može dobiti samo ako gazdi zatreba koštana srž
a Ivicu nisam vodio sa sobom da me ne sramoti..........čovjek ne može pojesti veliku porciju ćevapa, a o mješanom za dvoje neću ni govoriti. Najgore od svega je kaj je kupio bijeli strom poput moga i sad pazi situacije............ma to ti je onaj jad sa bijelim stromom što nemere pojest 10 ćevapa u cijeloj  :smijeh:

dakle žena i ja sami,btw djeca su se veselila kaj odlazimo tak da mi je sin dao 6 željeznih eura za džeparac (ostalo mu od maturalca)






volim voziti motor vjerovatno iz istog razloga zašto volim i planimarit, stalno si sam sa svojim mislima
osim kad se voziš s frendovima.........tada si u vožnji sam sa svojim mislima a kad staneš onda jedan drugome pumpamo ego "jebate jesi onda dobro zalego" ili "si vidio onog lika, zavoji fantzastični suha cesta a on jede govna i kilavi sa 120km/h" ta tipično "bajkerska" izdrkavanja priča i bajki.......ko ima tanji čikenstrip, kome je potrošnja manja i tko koliko može pojest ljutih feferona uz fileke  :buahaha:

no da se vratim na temu
plan je dolina Soče u kombinaciji sa planinskim vrhovima i malo Italije
ne gubivši vrijeme uludo i ponovo gledajući Savu do Ljubljane ja sam zapalio autoputem i za tili čas stigao do Kranjske gore a onda i do Vršiča
i tu ko pravi seljo stajem direkt ispod znaka prijevoja

razmničem ljude i stanem točno ispod znaka, tako da se nitko ne može slikati a da moj motor nije u kadru



uzimam si to pravo zato što na spomen ploči piše da je prijevoj Vršič oslobodila 11. dalmatinska udarna, a meni su i ćaća i mater dalmatinci,
ja sam đenuin dalmatinac, potomak 11. udarne i imam ekskluzivno pravo na parking ispod znaka  :beer:
a ostale tjeram uz povik "mrš stoko okupatorska"
ko mačak zapišao znak i oko njega i nedam nikome blizu




a ovo tu su netipične slike s Vršiča





svi slikaju sa Vršića, ja sam slika ispod
ovo je postolje žičare koja je napravljena za opskrbu vojske koja je bila na vrhu za vrijeme prve svetovne vojne. Zimi bi toliko napadao snijeg da je jedini način dopreme hrane i svega ostalog bio preko ove žičare

nakon fotosešna, spuštamo se do izvora Soče

parkiramo pred planinarskim domom ispod izvora (opet pred samim ulazom...i dalje se pozivam na 11.partizansku udarnu), pospremamo opremu kad do nas staje neki francuz sa fjr-om
i lik kreće osiguravati motor, vjerujem da bi svaki psihijatar imao kaj reći o njemu
dakle........frajer prvo sve potrpao po koferima i zaključao ih (čak je i kacige nekako ugurao u kofere) zatim je na prednji kotač stavio neki ogroman kurac čim je zaključao cijeli kotač
onda je izvadio plastificiranu sajlu pola cola, dužine 5 metara...........DOSLOVNO 5 metara.........i krenuo sa obmotavanjem zadnjeg kotača i bočnih kofera te je nekako obuhvatio i centralni  :ebudale:

Ja sam završio sa svojim pospremanjem ali jednostavno sam morao stati i gledati kaj radi........čak sam ga i slikao..........tak me raspizdio da sam čekao da ode pa da mu spustim gume.
Ali šupak je otišao dvadeset metara u grm i gledao kaj radim
Nakod par minuta se ko fol nečejg sjetio pa se spustio do motora, meni dopizdilo čekat pa sam krenuo do izvora

Put do izvora Soče nije toliko udaljen koliko je zajebano doći do njega..... jedan dio je po klinovima i sajlama
Ali vrijedi truda, čak i u motorističkoj opremi
izvor je u nekoj stijeni, polupećini, a voda je tak bistra da se vidi do dubine od desetak metara bez frke
toliko je bistro da sam zagazio u vodu i htio se dalje spuštati još dolje misleći da je izvor negdje u dubini

Soča- od izvora do već velike rijeke


















potem smo šli na kavu u Bovec i tu sam naučio reći "prosim eno kavo z mrzlim"
jebga, ljudi misle da sam njihov dok mi žena ne progovori  :smijeh:
I nakon kavice otišli smo do Kobarida pogledati Napoleonov most, slap Kozjak i talijansku kosturnicu











bio sam toliko umoran pentrajući se do slapa Kozjak da mi se nije dalo silaziti s motrora pa sam slikao Napoleonov most onak u hodu.....s motora



već smo padali s nogu, pa smo odlučili otićo do apartmana. A i krajnje je vrijeme, već je bilo pol šest

otuširali se na brzaka pa otišli klopati u Tolmin, a onda malo prošetati po gradu
i tu doživim ono što za tri dana boravka u Beogradu nisam

.
.
.
.
.



Doživio sam to da u devet navečer neki klinac vozi golfa trojku kroz grad, otvorio prozore i navrno turbo folk do jaja
Od smjeha sam se zacenuo pa sam ulewtio u najbliži kafić na cugu a ono............neko fckn heavy metal okupljanje u birtiji

takav opozitet u tih dvadeset metara u mjestu koje je veliko ko moja ulica :-D da su mi se u jednom trenutku hrvatski i srpski političari učinili normalnima  :bzvz:

tada sam shvatio da sam premoren i da je vrijeme za spavanje, 330km vožnje i 8km pješačenja su učinili svoje



Josip-Sepp

btw, ajd nemojte još trkeljat moram napisat za još dva dana  :thumbup:

Josip-Sepp

2. dan

inače ne spavam dugo, volim se ustat u 5 ujutro i dan započet usisavanjem prašine i spremanjem rajngli i tanjura, tak da me se čuje  :smijeh:
a dok sam pušio volio sam glasno kašljat i hrakat pokušavajući pljucnuti katran iz pluća
no umor od prošlog dana je učinio svoje pa sam spavao malo duže

do 7  :thumbup:



a onda smo laganini otišli do grada na doručak i kavu, a zatim još laganije sjeli na motor i krenuli prema Mangrtu
i super se vozili do pred Bovec
tamo nas zaustavili zbog nekog maratona.............čekali smo skoro sat vremena
nakupilo se tisuću motora i svi se pokušavaju zgurat naprijed





ubijam vrijeme i vidim plakat za nešti i piše "hidraVlika" ..........i krenem u brain-storming
zakaj slovenci forsiraju to "V" umjesto "U"............pa kad kažeš hidraulika, riječ teče kao rijeka
pokušavaš to reći na slovenskom "hidravlika", fck....ispada, ne ko rijeka nego više kao ležeći policajac
sav se potrgaš dok kažeš to sa V
A opet, možda se Slovenci furaju na stare rimljane koji nisu imali U nego sam V ??? Tko će ga znati ?!
Sreća pa su kod nas bile ustaše na vlasti od 41-45 pa su uveli U kao obavezno slovo

u toj vrhuinskoj lamentaciji samom sebi (da sam ovo sve rekao na glas ziher bi dobio neku košulju) prekida me paljenje motora i izgleda da nas policija pušta dalje

a to kad nas je policija pustila dalje.........to je bilo ko da si cucke pustio s lanca
navalili ko svinja na žir

Ne volim gužvu pa sam stao pokraj tvrdnjave Kluže (i fort Hermana) i ženi ispričao povjest utvrde.
netko bi rekao udavio, ja volim reći educirao  :ebudale:








a onda smo i mi zapalili prema Mangrtu




platili eko taksu i nastavili vožnju desetak km zavojite i ispočetka vlažne ceste do vrha
mene je osobno ovo podsjetilo na uspon do vrha Biokova, sv.Jure, samo kaj je na Biokovu manji uspon ali je zato cesta preko 20 km, uska i zavojita

kad se popneš na vrh i ugledaš njegovo veličanstvo Mangrt sve se zaboravlja  :bravo: :bravo: :bravo:

to je toliko lijepo i jedinstveno da se ne zaboravlja, jednostavno neću ni pokušavati opisati daj doživljaj
neka slike pokušaju 


















spustili se sa Mangrta i odmah nakon kilometar dva stali da bi pogledali tvrđavu Predil
naravno da je moram detaljno obići, gurnuti nos u svaku rupu, slikati iz svakog kuta, udaviti ženu njenom povješču
u jednom trenutku žena izmisli da mora pišat i ja nastavljam sam skakutati po tvrđavi još jedno pol vure  :smijeh:
















da i vas malo udavim, tvrđava je napravljena krajem 18 stoljeća zbog Napoleonovih osvajanja.
Napoleonove trupe osvajaju tvrđavu 1809.g ubijaju kompletnu posadu tvrđave koja je bila sastavljenaj od vojnika sa slunjskog područja i razaraju je
Poslije su tvrđavu obnovili pa je imala važnu ulogu u prvom svjetskom ratu.
Poanta je bila, opet Hrvati nekaj i nekog brane
Na Vršiču spomen ploča 11. dalmatinskoj udarnoj brigadi koja je oslobodila ovaj kraj, pa spomen ploča u Tolminu opet hrvatskim partizanima, pa ovdje slunjski vojaci ginu u obrani monarhije
Mi Hrvati smo nenadjebivi kad netko nama zapovijeda, a ispadamo najveći bedaci kad smo svoji gazde  :huh:

Samo da spomenem da se ispod tvrđave nalazi grobnica u kojoj je pokopana posada ove tvrđave.




zatim preko passa Predil i spuštanja niz breg dolazimo do jezera Lago di Predil, malo upijamo mir ovog prekrasnog mjesta i nastavljamo dalje
ali ne glavnim cestama nego onak...nekak....poprek prek brda prema Chiusaforte....a zatim je plan via Udine pa Cividale del Friuli prema Kobaridu i Tolminu





i tu naletim na neki grad/selo/nešto...ne znam kako bi to uopće opisao
prolaziš kraj toga a sve u nekim zidinama, prvo sam pomislio wtf opet neka tvrđava
ali još jedan pogled pa još jedan.............i jbga, morao sam se vratiti i izbliza pogledati o čemu se radi
selo se zove Venzone  :thumbup:
cijelo selo, ali CIJELO se nalazi okruženo zidinama
arhitektura sela potpuno neobična. S obzirom da se nalazi pod Julijskom Alpama čovjek bi očekivao neki sličan graditeljski štih, no selo je izgledalo potpumo morski
ko da si ga iščupao negdje s jadranske obale i strpa podno Alpi.
ČAk sam se i malo bio prepao da mi se ne dogodi slučaj sličan filmu hill have eyes  :smijeh:




























parkirao, naravno na glavnom trgu ...........'di će seljo nego na glavni trg, tako uvijek zna di mu je motor  ;)
i u obilazak
Moram reći da me se mjesto dojmilo i da sam si dao truda i upoznao se s povješću mjesta, neću vas daviti ali ako budete negdje u ovim krajevima obavezno ga posjetite.

Na kraju smo sjeli na glavni trgu u kafić na kavu.
Dolazi konobarica a ja s obzirom da sam prošao tri lekcije talijanskog, naručujem piće na talijanskom (pričam talijanski negdje u rangu prosječnog Istrijana koji misli da je ono što on priča talijanski)  :buahaha: isto ko što Bandić misli da špreha po zagrebački
naravno da svoju talijansku spiku popraćam gestikulacijama ruku, ono baš u Soprano stilu

Žena naručuje na hrvatskom i usprkos tome dobija sladoled u kornetu, a ne čašici, i kapućino, točno onak kak je i htijela
Tak da mislim da je selo zaista čudno i da među njima ima čitača misli  :misli:





Polako se mrači i vrijeme je za doma poći, doma znači Tolmin

Cesta do Udina, prekrasna i široooooka, a vozači pristojni i lagano se miču ulijevo, tako da sam vozio većinom po sredini
ušao sam u Udine ali sam izgubio volju za detaljnijim pregledom, tako da smo odmah nastavili za SLO
moram pohvaliti cestu od Civite del friuli do Kobarida.....meni fantastična
Dolazimo u Kobatrid već je prošlo 21h, stajemo, progutamo večeru i bježi doma na spavanje.


Josip-Sepp

3. dan

došao je i treći, zadnji dan
vremena je ostalo malo a toliko toga za pogledati...tolminski grad, kobaridski muzej, tolminska korita, slap Boka, Idriju, vožnja brodom na Soči kod Mosta na Soči, pa crkva na Javorci.......hrpa toga

ali sam si izabrao ono što je meni najvažnije......KOLOVRAT
muzej na otvorenom posvećen 1.svj.ratu



E ovdje se neću sprdati i šaliti, ovo je svetinja.... Meni......

Kolovrat e nalazi na brdima zapadno od rijeke Soče, negdje u ravnini da Tolminom. Može se doći iz par pravaca no najbolji jeonaj iz Idrdkog za Livek, cesta je prilično loša ali je barem cesta.
Ona iz smjera Tolmina je za offraod wannabiće, nikako za motore sa suvozačem i bočnim koferima.
Neću vas daviti ko što sam davio neke pa ću samo kratko.

Zašto su Soča i Kolovrat posebni
- Italija je u 1.svj.ratu odmah u početku zauzela dio teritorija i izbila na Soču no nikako nisu mogli nastaviti dublje u teritorij Slovenije.
  poduzeli su 12 ofenziva bezuspješno. Onda se Austro-ugarska podignula na noge i u 13 ofenzivi potukla Talijane do nogu i poterala ih sve do Trenta.
- Zapovjednik austrijskih snaga tada je bio general Setozar Borojević.........opet naš čovjek ;-)
- Kolovrat je oslobodio tadašnji poručnik Erwin Rommel (bilo je to dosta prije te famozne 13. ofenzive)
- Italija je u 1.sv.ratu imala 600.000 poginulih. od toga je samo na Soškoj fronti (Isonozo kak su je oni zvali) poginulo 300.000 Talijana
- austro-ugarske snage na Krnu, na vrhu planine, imale položaj i skužili su da talijani kopaju tunel ispod njih.
  Tada su detonirali skladište eksploziva i u toj je eksploziji poginulo preko 4.000 talijana. Talijani su taj vrh zbog količine žrtava nazvali Monte Rosso.
  Eksplozija je bila takvih razmjera da je, navodno, vrh Krna snižena za deset metara


dosta daveža evo par slika























ova zadnja slika su Rommelove skice Kolovrata.

Nakon obilaska Kolovrata, nažalost, vremena za drugo nije bilo i morali smo krenuti doma...........

.........jedino sam još stao u Tolminu i nakupovao se domaćih kobasica, salama i domaćega sira


........e da i onda sam opet stao u Ljubljani, ručati u Walteru  :beer:





za ovaj put to je to  :thumbup:

sljedeći put će izlet u dolinu Soče biti isključivo planinarski

Josip-Sepp

kao što ste vidjeli lajt motiv je moj strom ispod znaka

mislim da jedino nisam stavio onaj na Mangrtu jer je do mene neki lik sa starim Meganom



i za kraj, znam da je kič al kad sam vidio magnet morao sam si ga kupit  :smijeh:




to je to  :thumbup:

iviccaa


gogs


Mrki

Poučno, duhovito i lijepo foto dokumentirano, kao i uvijek [emoji106]

Bagy

mob: 095/573-6874

Osy


Stjepko


zare


Suki

:moto2:

098 9232180

beli

 :bravo: :) ... nema većeg gušta nego ne proći dolinom Soče ... dakle vi koji ste bili  :belj:  :butt: ... a nakon ovog sad idem ja ...  :)
.... imaj na umu 'Borovo' gumu

damjandugi

Citat: Josip-Sepp  u Rujan 17, 2019, 08:00:37
blagodat kolektivnog ugovora je da uvijek moreš dati krv i dobiti dva slobodna dana...........ko nekad u vojsci  ;)
tako sam i ja vidio da je za vikend lijepo vrijeme, otišao na buking rezervirao apartman, dao krv, uzeo ženu pod ruku i na izlet

onu dvojicu kaj se stalno vozamo zajedno nisam zvao zato kaj Pjero radi u privatnom sektoru i slobodne dane može dobiti samo ako gazdi zatreba koštana srž
a Ivicu nisam vodio sa sobom da me ne sramoti..........čovjek ne može pojesti veliku porciju ćevapa, a o mješanom za dvoje neću ni govoriti. Najgore od svega je kaj je kupio bijeli strom poput moga i sad pazi situacije............ma to ti je onaj jad sa bijelim stromom što nemere pojest 10 ćevapa u cijeloj  :smijeh:

dakle žena i ja sami,btw djeca su se veselila kaj odlazimo tak da mi je sin dao 6 željeznih eura za džeparac (ostalo mu od maturalca)






volim voziti motor vjerovatno iz istog razloga zašto volim i planimarit, stalno si sam sa svojim mislima
osim kad se voziš s frendovima.........tada si u vožnji sam sa svojim mislima a kad staneš onda jedan drugome pumpamo ego "jebate jesi onda dobro zalego" ili "si vidio onog lika, zavoji fantzastični suha cesta a on jede govna i kilavi sa 120km/h" ta tipično "bajkerska" izdrkavanja priča i bajki.......ko ima tanji čikenstrip, kome je potrošnja manja i tko koliko može pojest ljutih feferona uz fileke  :buahaha:

no da se vratim na temu
plan je dolina Soče u kombinaciji sa planinskim vrhovima i malo Italije
ne gubivši vrijeme uludo i ponovo gledajući Savu do Ljubljane ja sam zapalio autoputem i za tili čas stigao do Kranjske gore a onda i do Vršiča
i tu ko pravi seljo stajem direkt ispod znaka prijevoja

razmničem ljude i stanem točno ispod znaka, tako da se nitko ne može slikati a da moj motor nije u kadru



uzimam si to pravo zato što na spomen ploči piše da je prijevoj Vršič oslobodila 11. dalmatinska udarna, a meni su i ćaća i mater dalmatinci,
ja sam đenuin dalmatinac, potomak 11. udarne i imam ekskluzivno pravo na parking ispod znaka  :beer:
a ostale tjeram uz povik "mrš stoko okupatorska"
ko mačak zapišao znak i oko njega i nedam nikome blizu




a ovo tu su netipične slike s Vršiča





svi slikaju sa Vršića, ja sam slika ispod
ovo je postolje žičare koja je napravljena za opskrbu vojske koja je bila na vrhu za vrijeme prve svetovne vojne. Zimi bi toliko napadao snijeg da je jedini način dopreme hrane i svega ostalog bio preko ove žičare

nakon fotosešna, spuštamo se do izvora Soče

parkiramo pred planinarskim domom ispod izvora (opet pred samim ulazom...i dalje se pozivam na 11.partizansku udarnu), pospremamo opremu kad do nas staje neki francuz sa fjr-om
i lik kreće osiguravati motor, vjerujem da bi svaki psihijatar imao kaj reći o njemu
dakle........frajer prvo sve potrpao po koferima i zaključao ih (čak je i kacige nekako ugurao u kofere) zatim je na prednji kotač stavio neki ogroman kurac čim je zaključao cijeli kotač
onda je izvadio plastificiranu sajlu pola cola, dužine 5 metara...........DOSLOVNO 5 metara.........i krenuo sa obmotavanjem zadnjeg kotača i bočnih kofera te je nekako obuhvatio i centralni  :ebudale:

Ja sam završio sa svojim pospremanjem ali jednostavno sam morao stati i gledati kaj radi........čak sam ga i slikao..........tak me raspizdio da sam čekao da ode pa da mu spustim gume.
Ali šupak je otišao dvadeset metara u grm i gledao kaj radim
Nakod par minuta se ko fol nečejg sjetio pa se spustio do motora, meni dopizdilo čekat pa sam krenuo do izvora

Put do izvora Soče nije toliko udaljen koliko je zajebano doći do njega..... jedan dio je po klinovima i sajlama
Ali vrijedi truda, čak i u motorističkoj opremi
izvor je u nekoj stijeni, polupećini, a voda je tak bistra da se vidi do dubine od desetak metara bez frke
toliko je bistro da sam zagazio u vodu i htio se dalje spuštati još dolje misleći da je izvor negdje u dubini

Soča- od izvora do već velike rijeke


















potem smo šli na kavu u Bovec i tu sam naučio reći "prosim eno kavo z mrzlim"
jebga, ljudi misle da sam njihov dok mi žena ne progovori  :smijeh:
I nakon kavice otišli smo do Kobarida pogledati Napoleonov most, slap Kozjak i talijansku kosturnicu











bio sam toliko umoran pentrajući se do slapa Kozjak da mi se nije dalo silaziti s motrora pa sam slikao Napoleonov most onak u hodu.....s motora



već smo padali s nogu, pa smo odlučili otićo do apartmana. A i krajnje je vrijeme, već je bilo pol šest

otuširali se na brzaka pa otišli klopati u Tolmin, a onda malo prošetati po gradu
i tu doživim ono što za tri dana boravka u Beogradu nisam

.
.
.
.
.



Doživio sam to da u devet navečer neki klinac vozi golfa trojku kroz grad, otvorio prozore i navrno turbo folk do jaja
Od smjeha sam se zacenuo pa sam ulewtio u najbliži kafić na cugu a ono............neko fckn heavy metal okupljanje u birtiji


takav opozitet u tih dvadeset metara u mjestu koje je veliko ko moja ulica :-D da su mi se u jednom trenutku hrvatski i srpski političari učinili normalnima  :bzvz:

tada sam shvatio da sam premoren i da je vrijeme za spavanje, 330km vožnje i 8km pješačenja su učinili svoje

Tolmin je poznat po Metal camp days.Poznato po cijelom svijetu.
A onaj narodnjak,je sigurno bio neki mučki provokator. :misli: