Muke po V-Štromu

Autor BožoLik, Lipanj 30, 2020, 14:10:03

« natrag - naprijed »

BožoLik

Eto i moj mali Stromek je podlegao električnim poblemima pa da ukratko iznesem što mi se dogodilo i kako sam to riješio.

Ovog lipnja, od tijelova do dana antifašističkih junaka bili smo malo na proputovanju Jadranom. Tako smo jednog utorka, 16.6., vračajući se sa Murtera stali na brdu Okit kod Vodica da pogledamo crkvicu na brdu. Jako lijepo, predivan vidikovac.
Siđemo dolje do motora, stavim ključ u bravu, okrenem i... Nula, ništa, zero, nothing. Ni čmr. Nema struje ni za pacemaker.
Uz pomoć neke žičice i rezerve sijalice vidim da ima struje u akumulatoru. Zovem Bruma. Objašnjava mi kako da za-anlašem motor direkt. Probam. Vrti. Dakle akumulator nije.
Negdje je prekid. Ili bravica ili konektor neki. Ali s obzirom da je već 19:30 teško da mogu skinut rezervar, doći do žica i konektora prije mraka pa se odlučujemo na plan "B".


Hvala ekipi iz Vodica (MK Okit) koja je našla majstora u Šibeniku (barba Boris) i povezala me s njime.
Motor je odvežen kod njega u garažu. Sutradan je slijedila defektaža.
U srijedu rano ujutro, oko 10 sati nacrtam se kod meštra.
Dok on radi svoj posao na drugim motorima (usput ima ih pun dvor i puna radiona), ja polako rastavljam Stroma, skidam rezervar i airbox.
Uglavnom, ovo je krivac:


Skuren konektor od bravice. Jedan kontakt, naravno glavna struja, je izgorio i usput od pregrijavanja se defomirao plastični konektor, srećom ne prejako, pa se dao nazad utaknuti.
Taj loš kontakt je prebrikan žicom da se mogu dalje voziti.


Ali eto, da ne ide jedna nevolja sama, dođe i druga. Na putu doma, nakon odmora na odmorištu Draganić, auto ispred maše, trubi. Javlja da nešto nije u redu.
Na naplatnim kućicama čovjek dovikuje da me prednja kratka svjetla zezaju. Prekidaju kad motor pređe preko neravnine. Hvala kolegi Kierranu s foruma koji je to primijetio.

Kad smo se vratili u BJ znao sam da me čeka ponovno skidanje rezervara i airboxa, pa sam odmah pripremio materijal za popravak.
Složen konektor bravice:


Taktilnom metodom, a i uz pomoć termovizijske kamere, problem uočen na još jednom konektoru - onaj koji spaja KillSwitch s desne strane na prekidač Dugo-kratko na lijevoj strani ručki.


Problem riješen vađenjem dvije najdeblje žice kojima ide uglavnom sva struja i složen poseban konektor za njih.


Nakon toga problem je primijećen i na konektoru svjetala koji se nalazi lijevo ispod instrument table, u onoj gumenoj košuljici. Također se grije i već se vidi da je malo požutio.



Također zamijenjen novim konektorom nakon čega nema više grijanja.



I da ipak to ne bude sve, primijećeno je grijanje još jednog konektora. Skroz lijevo ispod airboxa.



S obzirom da nisam imao više novih konektora, uspješno izvađena van dva kontakta koja su se grijala, stisnute stopice, nasprejano kontakt sprejem i ponovno utaknuto.
Nakon toga nije bilo više grijanja.


Ovako izgleda sve na kraju posla.


Ono što mi sad slijedi je ugradnja releja za kratko i dugo svjetlo i sređivanje instalacije pod sicem.
Stavit će se razvodna kutija za dodatnu opremu (grijane ručke, maglenke, kratka i duga svjetla, utičnica), pomoćni releji (4 komada) i sve lijepo posložiti.
Kad napravim stavit ću na forum sa slikama.
Osim toga planiram konačno otići do dečkiju u Erfolg i staviti LED-ice. To već dugo odgađam, ali sad je konačno došlo vrijeme.






damjandugi

Au ali si imao muke. :thumbdown:
Važno je,da si sve uspješno rješio. :thumbup: :bravo:

BožoLik

Citat: damjandugi  u Lipanj 30, 2020, 14:15:12
Au ali si imao muke. :thumbdown:
Važno je,da si sve uspješno rješio. :thumbup: :bravo:

Ma nije nikakva posebna muka. Sreća pa se neš malo razumijem u struju.
Problem je samo što da bi do toga došao moraš skinut rezervar i airbox, a to negdje u divljini i nije baš tak lako, pogotovo ako nemaš alata, a na putu uglavnom i nemaš osim nešto priručno za prvu ruku.

jeeves

Ovaj način detektiranja problema sa termovizijskom kamerom je odličan! [emoji106][emoji106][emoji106]

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk


keko

..bome svaka čast, vrlo precizno si to riješio  :bravo:
.. jbg. Zorro je bil u pravu 😎

Saxi

Super si to sredio, ova termovizijska kamera je fora odlična [emoji6]
Lepo poslikao I ostavio u amanet drugima kad ih muka zadesi da znaju šta gledati, svaka čast [emoji4]

Osy

Citat: Saxi  u Lipanj 30, 2020, 17:29:13
Super si to sredio, ova termovizijska kamera je fora odlična [emoji6]
Lepo poslikao I ostavio u amanet drugima kad ih muka zadesi da znaju šta gledati, svaka čast [emoji4]
A ja mislio da se Strom ne kvari :smijeh:

Danijel 23

Svaka ćast, ali Flir je zakon!  :tongue:

BožoLik

Citat: Danijel 23  u Lipanj 30, 2020, 19:43:25
Svaka ćast, ali Flir je zakon!  :tongue:

:belj: ljepota je u oku promatrača. Ja sam i s ovom bijedom uspio to složit.  :ooda:

agolac

Citat: Osy  u Lipanj 30, 2020, 18:08:37
A ja mislio da se Strom ne kvari :smijeh:

Pa nikad da te ostavi na cesti placuci. Pitaj Juricu za GS i kako se vracao s Korzike  :buahaha:
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

Josip-Sepp

Citat: Osy  u Lipanj 30, 2020, 18:08:37
A ja mislio da se Strom ne kvari :smijeh:

naravno da se kvari ak' se ne održava kak Bog zapovijeda
jedino se Lada Niva kvari usprkos dobrom održavanju  :smijeh:

zato treba naći osobu od povjerenja koji će radi servis onako kako treba  npr.onaj kojemu nije teško rastaviti i podmazati kuplung i gas sajlu, a Bog te sačuva onoga koji ti vraća filter zraka jer mu se nije dao skidati rezervoar pa te uvjerava da je ko novi

malo ljubavi i ovaj strom bu ko novi  :thumbup:


Danijel 23

Citat: BožoLik  u Lipanj 30, 2020, 22:16:04
:belj: ljepota je u oku promatrača. Ja sam i s ovom bijedom uspio to složit.  :ooda:
:beer: