TEKA SFI

Autor agolac, Srpanj 27, 2017, 22:39:45

« natrag - naprijed »

agolac

S obzirom da nemam namjeru mjenjati svoje DL-ove, prije par mjeseci sam si kupio i TEKA Fuel Injection Tuning. Košta ko suho zlato ali štaš...
Više o ovoj temi kad je upogonim....

"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

Vujce

Kolko to para cini? :huh:

Toni

Prva liga spravica. Mozes vozit i stelit. :bravo:
Nije mi nista.

Osy

Bravo, sad ćeš biti naš Brum, mislim njihov, ma ovaj, meni više ne trebaš ;)

zizu

Braaaavooooo!!!!!

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 7041X koristeći Tapatalk


Stjepko

Čim prođe ovo piromansko ludilo eto me na štelung. Bravo Andrej!

zorro

SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato:

agolac

Citat: Vujce  u Srpanj 28, 2017, 04:58:09
Kolko to para cini? :huh:

Previše, ne sjećam se točno ali oko 1000$  :what:

Ali ajde, ja ne trošim na nove motore već ću stromiće imati zauvijek pa vjerujem da će mi koristiti. Također i ostalim forumašima uz mene, samo da ja to malo proučim.
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

Stjepko

 :thumbup:
Citat: agolac  u Srpanj 28, 2017, 12:15:00
Previše, ne sjećam se točno ali oko 1000$  :what:

Ali ajde, ja ne trošim na nove motore već ću stromiće imati zauvijek pa vjerujem da će mi koristiti. Također i ostalim forumašima uz mene, samo da ja to malo proučim.
:thumbup:

Black Betty

He,he,he,več nešto petljam u vezi toga...
Prepostavka je majka zajeba

jeeves

Ajd objasni malo to sa Tekom.
Jel svaki motor zahtjeva posebno štelovanje i provjeru ili postoje neki unaprijed određeni parametri?

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk


agolac

Citat: jeeves  u Srpanj 30, 2017, 22:51:33
Ajd objasni malo to sa Tekom.
Jel svaki motor zahtjeva posebno štelovanje i provjeru ili postoje neki unaprijed određeni parametri?

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

TEKA je napredniji Yoshi, ima finiju rezolucijiu i s njom se namješta AFR (Air Fuel Ratio) zasebno za svaki cilindar. Ona radi u realnom vremenu, odnosno možeš se voziti okolo i namještati smjesu po stupnjevima otvorenosti gasa dok je TEKA spojena na motocikl.

E sad, svaki motor je malo drugačiji, čak iako je full stock. No, razlike sve više iskaču promjenama tipa drugi ispuh (veći protok ispušnih plinova), air filter (veći usis zraka), zazori ventila (jer oni sve to propuštaju)... Realno, ona se u punom potencijalu može iskoristiti na Dyno stolu jer ti tamo zabiju AFR (O2 wideband) u ispuh i mjere smjesu dok ga voze na kotačićima u raznim režimima rada.

Kako ja nemam stol, uzeo sam si Wide band O2 senzor s displayem te ću taj senzor staviti na mjesto stock O2 senzora. S time imam mogućnost brojčano gledati smjesu kako vozim te se igrati i to mjenjati.

Tuneri automobila ovo često koriste, pogotovo ako ugrađuju turbo gdje je smjesa jako bitna. Također, koriste ih i na karburatorskim vozilma gdje uz preciznu informaciju o smjesi štelaju karburator. Možda  ne na Yugu ali neki big block american koji sisa hrpu goriva i zraka, vjerovatno bitnije....


Generalno, neke postavke do kojih ja dođem  će biti koliko toliko savršene za moj motor, ali ne toliko i za drugi, no sigurno će se već po osjećaju vrijednosti i drugi moći naštelati da budu bolji.
Bez Dyno stola i/ili AFR senzona, svo štelanje je napamet, odnosno na osjećaj. No kako sam ja malo analan s savršenstvom, volio bih da to bude točnije i zato AFR senzor koji ide na mjesto stock (jeftinog) senzora.

Stock O2 senzor je jeftino govance i on prema ECU šalje samo stanje lambda (eh, cost cutting). Ako je lambda 1 to je idealna (lambda) smjesa. Ako je ispod ili iznad, smjesa je prebogata ili premršava te ECU korigira, ali napamet. To je iterativni proces koji se zove closed loop mode. Dok god smjesa nije "savršena", loop je opened. Loop se zatvara kad se postigne "savršena" smjesa.

Wideband O2 ili AFR senzor daje točnu smjesu. Npr. 14.7 je kao idealna smjesa za emisije, ali nije toliko za snagu. Ja se mislim s time igrati na način da ću smjesu malo podebljati s gorivom da bude u brojevima koji su idealniji za snagu. Sljedeće, ti O2 senzori s godinama odu u kujac, i ne znam koliko motora vozi i trzaju jer su im O2 senzori koji daju informacije o smjesi groblje. Isti problem je i s autima...
Ustvari, neispravan O2 senzor vam može solidno uništiti  kompletnu smjesu zato što prema  ECU šalje krive informacije. Ljudi to uglavnom primjete kad senzor već žešće izađe van svojeg mjernog  područja te agregat više ne radi kako treba... Do tada, potrošnja je svakakva jer je i smjesa svakakva.

Ovako "satić" display izgleda na motociklu. Sam senzor je, naravno, bosch, dok je satić od innovatemotosports. Prvo se vidi HTR na satiću zato što se senzor prvo grije. Isto je i s stock. Ti senzori rade ok kad postignu određenu temperaturu. Ako gledate video prvo je cold start nakon čega se očitanja satiča spuštaju prema 14.7 i niže

E da, barem u lambda režimu, closed loop mode se isključuje kad je WOT (Wide Open Throttle). On je bitniji za ler i cruising speeds. E sad, ne znam kako će se to štelovanje kretati jer AFR stalno daje informacije smjese.... A će vidimo...

"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

agolac

TEKA (kao i inferiorniji yoshi) mjenja mape u procesoru. Te su mape tada zauvijek zapisane dok se ne izbrišu ili resetiraju. Neće ih resetirati promjena akumulatora, nestanak struje itd....
S obzirom da ja imam TEKU ali i AFR senzor koji nije prijenosan, odnosno biti će zašarafljen kod mene na DL1K, ako bude većeg interesa možemo grupno kupiti jedan AFR senzor koji je prijenosan, za štelanje ostalih motora. Ti kitovi s senzorima nisu toliko skupi, TEKA je skupa. TEKA također radi na svim suzuki motorima, ne samo DL-ovima

Konačni rezultat je da ću moći postići idealan rad motora (koji s stock mapama očito nije idealan), manju potrošnju goriva, itd...

Analno, znam :) Neka zabava počne   :) :gimme5:
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

Stjepko


RoadRunner

E, a sto se dogodilo sa tvojim projektom sa SV motorom?
ib je svojevremeno nesto oko toga radio, pa si ti isto ako se ne varam nabavio agregat, instalaciju i negdje putem zastao...