BREMBO RCS 19x20x18 Radial Brake Pump Master Cylinder

Autor agolac, Rujan 13, 2017, 19:44:21

« natrag - naprijed »

agolac

Putuje prema meni i ovo ide na DL1000. DL650 ima Accossato. Ne sviđa mi se kako je stock master cilindar s Tokico 4 klipnim.
Accossato mi je na DL650 napravio ogromnu razliku, tako da se tu nemam šta premišljati.... Jebga, kočnice su bitne. :)

Technical Characteristics

Pistons  Ø                        - 19  mm.
Distance center to center  - 18 / 20 mm. (adjustable)
Construction Material       - CNC Forged Aluminium
Finishing                           - Hard anodizing
Weight                             -350 gr.
Brake Fluid                      -DOT 4







"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

agolac

"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

agolac

Brembo kartica s serijskim brojem bla truć








Prekidač za stop svjetlo i banjo bolt




Prekidač za stop svjetlo na svojoj poziciji



"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

SirOliver

Njami...njami...

sent from my Commodore 64 using Tapatalk

" ...da bi bio star i mudar, prvo moraš biti mlad i glup..."

agolac

Upravo lagano slažem jednu zanimljivu temu a ona je dimenzioniranje kočionog sustava u kontekstu hidrauličkog omjera master cilindra i kočionih kliješta. Uspoređujem više motocikala da bih pokušao izvući neke zaključke. Složiti ću to za DL1000 (stari), DL1000 (novi), SV1000 (svi koristimo te Tokico kalipere), DL650 (novi i stari), NISSIN od CBF koji opet koristimo dosta nas, Multistradu, Neke sportive (npr XX koje su neki ovdje vozili), Varadero itd...

Iako to nije nimalo jednostavno zato što uz sam hidraulički omjer realno postoji i mehanički omjer same ručice koji je drugačiji kod radijalnih i aksijalnih master cilindara te teoretski i svakog motocikla jer nisam siguran u proizvođača MC, vjerujem da će istraživanje biti dovoljno za izvući neke generalne zaključke. Sve se, barem bazično, svodi na osnovne parametre kao šta su promjer klipa master cilindra i klipova kalipera, promjer diska te polugu ručice. Znate i sami onu Arhimedovu, "Dajte mi oslonac i dovoljno dugačku polugu i pomaknuti ću zemlju". Ovaj moj novi Brembić ima mogućnost promjene te mehaničke poluge s 18 na 20 mm te to drastično mjenja osjećaj pri kočenju. Baš me zanima koja će mi poluga više pasati. O tome tek kad ga upogonim.

Npr. Novi DL1000A je dosta drugačiji nego stari DL1000 i svi hvale nove kočnice. Želim doći do zaključka šta je u sustavu promjenjeno. Ipak je to identičan, ili skoro identičan (minus ABS) hidraulički sustav. Ja znam da je tu još parametara koje idealno treba uključiti no, "for the sake of argument", hajmo usporediti hardware. :)

Na kraju, koliko god usporedba dovela do nekih zaključaka, nikad neće promjeniti činjenicu da smo svi toliko razlličiti da volimo različite načine kočenja. Npr. ja volim da mi je ručica tvrda. Preko te tvrdoće s dva prsta moduliram kočenje i ne volim dugi put ručice. Bitno mi je da to mogu raditi s dva prsta i ne moram stiskati kao sivonja gdje izgubim osjećaj za granicu. Drugi će reći da više vole modullirati kočenje preko većeg hoda ručice itd. To je različito za cestovnu primjenu, pistu ili off road. Sve ima svoje prednosti i mane i niti jedna nije savršena osim one koja vama paše. Sve se to može regulirati promjenama u tom sustavu s izborom master cilindra i kliješta.

Također, neki ne vole tvrdoću hidrauličkog kvačila na starom DL1000. To se za čas promjeni izmjenom master cilindra te će im ovo dati ideju kako to promjeniti ako im previše smeta. Ustvari, usprediti ću stari i novi DL1000 glede tog hardwarea.

Želim ustvari složiti idealan sustav za sebe, te će ovo istraživanje potencijalno biti zenimljivo i za ostale.
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

Saxi

Odlicna ideja i tema, koja nekim dodatnim ulaganjem može popraviti uzivanje u vožnji, pojačanim kočnicama koje su blagi užas na malom Stromu. Samo napred Agolac [emoji5]

Ćušnuto sa Krša preko Tetrapaka


agolac

Citat: Saxi  u Rujan 20, 2017, 02:52:12
Odlicna ideja i tema, koja nekim dodatnim ulaganjem može popraviti uzivanje u vožnji, pojačanim kočnicama koje su blagi užas na malom Stromu. Samo napred Agolac [emoji5]

Ćušnuto sa Krša preko Tetrapaka

:thumbup:

Meni su DL650 kočnice (dakle 2 klipića na kaliperu) bile čak i marginalno OK dok se nisam vozio u dvoje i krcat opreme, kofera itd. Ali tada se 4 klipa na kaliperima jako jako osjete u efektu "znojenja" u kočenju.
E sad. Ja sam prilično siguran da je 2 klipića premalo za ono s čime mi opteretimo naše stromiće. Mislim da se samom izmjenom master cilindra (a kaliperi isti) ne može dobiti puno više od ovoga šta je stock suzuki napravio.

Dakle, imho, jedino pravo rješenje je 4 klipa na kaliperu i onda malverzacije s master cilindrom prema preferencama (ako tko želi).

Novi DL1000A ima 4 klipne kalipere, jelteee? S dva na 4? Da je dva bilo dosta, da li bi Suzuki prešao na 4??  ;)

Praktično, stock master cilindar starih DL je dovoljno "kapacitiran" da pogoni 4 klipa ali meni taj feeling nije dovoljno dobar. Ima dosta motocikala koji stock 4 klipa pogone s 16 mm MC.  Drugima je to možda i OK ali opet, ima onih koji na tim istim motociklima mjenjaju MC zbog istog "nezadovoljstva"
E, ali dalje. Stari DLovi imaju promjer MC-a 16mm dok novi DL1000A ima 14 mm... Mmmm, vidi razlike u hardwareu.  :)  Odmah imamo drugačiji hidraulički omjer između master cilindra i klipova koje on pritišće. Tu će sad te razlike u MC početi da plivaju.

No 4 klipa je imho ono šta se mora imati za kvalitetno kočenje. MC se možemo slagati ili ne....
Svi moderni cestovni motocikli imaju 4 klipne kalipere (minus možda neka valjda HD i slična drla). To je de facto standard. OK Ima nekih na 6 klipova po kaliperu ali to je više zbog kombiniranih kočnica gdje se samo jedan aktivira u kombirniranom kočenju ili nešto za pistu gdje su 6 klipa kao neka prednost zbog bržeg hlađenja bla bla.... no 6 klipni kaliperi uglavnom imaju istu površinu kao 4 klipni, samo imaju manji promjer klipića....

P.S. Ovaj moj novi Radial Brembić master cilindar ima promjer klipa 19 mm, ali i drugačiju mehaničku polugu. Zbog te mehaničke poluge se ne može uspoređivati s stock aksijalnim master cilindarima. Jednostavno je kompletno funkcioniranje drugačije....
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

zorro



Citat: agolac  u Rujan 20, 2017, 03:14:45

E, ali dalje. Stari DLovi imaju promjer MC-a 16mm dok novi DL1000A ima 14 mm... Mmmm, vidi razlike u hardwareu.  :)  Odmah imamo drugačiji hidraulički omjer između master cilindra i klipova koje on pritišće. Tu će sad te razlike u MC početi da plivaju.

Malo čudno ..zar je moguće da novi toliko bolje koči samo zbog 2 klipića više po kaliperu ..a smanjili mu klip na MC-u  :huh: ..Al mislim da je najveću ulogu odigrao radijalni sistem  ;)
SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato:

fatboy

Djeco, a koliki tlak u sistemu radi jedan ili drugi cilindar? Mislim da promjer cilindra i nije presudan. 4 klipa ili dva, dilema je jasna. Lakše više ljudi odradi posao nego manje ljudi. Nemam argumente, ali mislim da je tlak u sistemu i brzina nabijanja istog, ključno...isto ko opletena crijeva što smanje brzinu reakcije kočnice... Radijalni sistem? Sigurno ima nešto, ali sumnjam da itko ovdje (bez vrijeđanja molim ) može osjetit razliku zbog promjene sistema...to su mehaničke i marketinške finese - po meni... :gimme5:

Ponti

Ja samo znam da su kočnice na starijoj generaciji stromova za qc. Na velikom nisu valjale, na malom još gore. Neka mrvica se dobije HH pločicama, ali daleko je to od dobrih kočnica npr. honde ili bemvea.
Jedva čekam svoj "novi" motor i izvjestiti ću vas detaljno o novim kočnicama .... molim se da su puno bolje od onog smeća prije :)


Ćoso

Meni kralj koči brutalno (to je sigurno zato što je jedinstven)


Živi svoj san, nemoj sanjati svoj život !

zorro

Citat: fatboy  u Rujan 20, 2017, 08:49:06
...isto ko opletena crijeva što smanje brzinu reakcije kočnice...
..misliš u svim uvjetima ili u određenim
SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato:

zorro

Citat: fatboy  u Rujan 20, 2017, 08:49:06
... Radijalni sistem? Sigurno ima nešto, ali sumnjam da itko ovdje (bez vrijeđanja molim ) može osjetit razliku zbog promjene sistema...to su mehaničke i marketinške finese - po meni... :gimme5:
..Nema vrijeđanja naravno  ;) ..ali pročitaj malo text o razlici između radijalnih i klasiočnih (aksijalnih) kočionih sistema
Ne ugrađuju se radijalni sistemi bez veze u sve trkače jurilice  :thumbup:

Proslo je nekoliko godina od kada je kod serijskih motora pocela upotreba radijalnik kocionih sistema. Moto tehnologija serijskih motora kao i sam njen razvoj, direktno zavisi od razvoja trkackih motocikala. Naravno sve to sa malim zakasnjenjem od desetak godina. Napredovali su ramovi, ogibljenja, tockovi, ali sta se desavalo sa kocnicama????

Posto su od kraja ssezdesetih u primenu usle disk kocnice cije se kocenje zasniva na primeni hidraulike i diskova, nepredka na ovom polju u moto industriji nije bilo. Jedini koji su pokusavali da urade radikalno jesu majstori iz, tada male, trkacke ekipe Aprilije. Do tada sav napredak zasnivao se na upotrebi skupljih materijala u proizvodnji kao i uvodjenje kvalitetnijih ulja za kocenje koja su omogucavala povecanje sile trenja sto je omogucilo vecu silu kocenja. To je u prevodu znacilo- vise para, vise kocenja.

Pre nesto vise od 3 godine majstori iz tada vecmnogo poznatije Aprilie, odlucili su da prekinu tu skupu filozofiju i po prvi put na serijskom motocilu su ugradili radijalne kocnice i to na modelu RSV Mille R. Od tada sve fabrike pocinju sa laganim uvodjenjem ovog tipa kocionih sistema. Prvo kod skupljih, a zatim i kod jeftinijih modela.

Koja je ustvari razlikaizmedju klasicnih i radijalnih kocnica? Jedina, na prvi pogled vidljiva razlika je u samom kacenju klesta na viljuci. Kod klasicnih klesta postoji rastojanje izmedju izmedju tacke oslanjanja plocica na disk i samog oslonca klesta, tj. mesta na kom su pricvrscena na disk. Zbog toga se javlja sila koja tezi da okrene klesta oko viljuske u pravcu okretanja diska cime se javlja nezeljeni efekat kocenja, a potrebni cu i veci kocioni diskovi. Nezeljejni efekat je povecano i neravnomerno trosenje plocica pa samim tim i smanjena upravljivost motocikla.

Posto su radijalna kljesta u krajnjim tackama vezana za viljusku sila koja tezi da okrene kljesta oko viljuske svedena je na minimum, pa su izbegnuti svi nezeljeni efekti. Jos jedan plus je veca povrsina naleganja samih plocica na diskove, pa je samim tim potrebna manja sila za isti efekat kocenja. Primena radijalnih klesta, zbog vece iskoriscenosti sile kocenja, omogucila je upotrebu manjih kocionih diskova pa su time jos vise poboljsane vozne motocikla zbog smanjenja obrtnih masa i smanjenjog ziroskopskog efekta na samim tockovima. Sve to uticalo je da zbog smanjenja utrosenog materijala na diskove,plocice i klesta, radijalni sistemi nude bolje kocnice za manje para.

Ako ni radijalna klesta ne zadovoljavaju vase potrebe, ostaje da na vaseg ljubimca montirate i radijalni glavni kocioni cilindar koji omogucava direktan osecaj silekocenja i stopostotnu kontrolu nad klestima uz zanemarljiva odstupanja. Ali to zahteva dodatna, ne mala ulaganja.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

P.S. Kod klasicnog kocionog cilindra tecnost za kocenje nalazi se u rezervoaru iznad samog cilindra, dok se kod radijalnog tipa kociona tecnost nalazi se u rezervoaru koji nije u direktnoj vezi sa kocionim cilindrom. Smanjenjem broja o-ring gumica, smanjena su i odstupanja u hidraulici. Kod kocenja sa klasicnim sistemom sa rezervoarom , dolazi do malog odstupanjajer se kociona tecnost jednim delom vraca u rezervoar. Kod radialnog kocionog cilindra ovog odstupanja nema. Za sada radijalni glavni kocioni c9ilindar nije nasao primenu u serijskoj proizvodnji , pre svega zbog cene koja se krece od 200 evra pa sve do cena prosecnog kineskog skutera. inace kompletan Brembo kit radijalnog kocionog sistema kosa 900 evra i sadrzi: 4klipa, 4 plocice, 320 mm plivajuci diskovi, glavni kocioni cilinder sa srafovima, rezervoar zaglavni kocioni cilinder, kociona klesta i set teflonskih creva
SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato:

fatboy

Ako je cijeli sistem OK, opletena crijeva skrate vrijeme nabijanja tlaka i kočnica reagira gotovo odmah. Kod neiskusnih vozača ( kao ja naprimjer ) je to sranje, jer kod lošije gume, klizave podloge ili bespotrebnog prejakog stiska u panici, kotač blokira puno prije nego očekujemo. To mi je objašnjeno od strane čovjeka sa puno kilometara na cesti i na trkačoj pisti, kad sam ja nešto kenjao na prošloj Alpici da bi stavio opletena crijeva. A on lijepo pita, jesi li ti spreman na tu reakciju?  :huh: e, ...nisam...


Zorro, shvaćam ja ovaj tekst o radijalnim i aksijalnim i slažem se...ali ocjenjivanje razlike od strane normalnih vozača? Nisam siguran, ali neka ide meni na dušu... :gimme5:

Stjepko

Stavio nissin kliješta s cbr. Razlika drastična. I koči na večoj površini diska.Sigurno 2-3mm više hvata. Viđeno u Brestovcu. Investicija adaptera i čeljusti je cca80e. Vrijedilo je.