BREMBO RCS 19x20x18 Radial Brake Pump Master Cylinder

Autor agolac, Rujan 13, 2017, 19:44:21

« natrag - naprijed »

zorro

Citat: fatboy  u Rujan 20, 2017, 09:26:36
Ako je cijeli sistem OK, opletena crijeva skrate vrijeme nabijanja tlaka i kočnica reagira gotovo odmah. Kod neiskusnih vozača ( kao ja naprimjer ) je to sranje, jer kod lošije gume, klizave podloge ili bespotrebnog prejakog stiska u panici, kotač blokira puno prije nego očekujemo. To mi je objašnjeno od strane čovjeka sa puno kilometara na cesti i na trkačoj pisti, kad sam ja nešto kenjao na prošloj Alpici da bi stavio opletena crijeva. A on lijepo pita, jesi li ti spreman na tu reakciju?  :huh: e, ...nisam...


Zorro, shvaćam ja ovaj tekst o radijalnim i aksijalnim i slažem se...ali ocjenjivanje razlike od strane normalnih vozača? Nisam siguran, ali neka ide meni na dušu... :gimme5:
Upravo to što si napisao  :thumbup:
Normalni vozač ne može osjetiti razliku kod opletenih i standardnih crijeva. Jer i ta standardna crijeva se zasigurno neće širiti ni tisučinku MM. kao ni ova opletena u normalnim uvjetim..tj. u normalnim vožnjama koje 99% nas ovdje prakticira.
Opletena crijeva..tj. klasična gumena..dolaze do izražaja kad se vozi "sportski" kad se kiočiona tekučina pregrije i tad dolazi do širenja gumenog crijeva, a opleteno ne. Što ne znači da i normalni vozač nekad neće pregrijati kočnice..evo primjer Ćose od nedavno  ;) ...u svakom slučaju nije loše staviti opletena..dapače  :thumbup:

Međutim.. RADIJALNE kiočnice u odnosu na AKSIJALNE..e vidiš..za to ne treba biti nikakav rejser ili vrhunski vozač da bi se osjetila razlika..tu razliku će osjetiti svaki vozač koliko je bolje i lakše kočenje..i samo doziranje i osjećaj kočenja kod RADIJALNIH je daleko i osjetno bolji  ;)
SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato:

Ponti

Citat: fatboy  u Rujan 20, 2017, 09:26:36
Ako je cijeli sistem OK, opletena crijeva skrate vrijeme nabijanja tlaka i kočnica reagira gotovo odmah. Kod neiskusnih vozača ( kao ja naprimjer ) je to sranje, jer kod lošije gume, klizave podloge ili bespotrebnog prejakog stiska u panici, kotač blokira puno prije nego očekujemo. To mi je objašnjeno od strane čovjeka sa puno kilometara na cesti i na trkačoj pisti, kad sam ja nešto kenjao na prošloj Alpici da bi stavio opletena crijeva. A on lijepo pita, jesi li ti spreman na tu reakciju?  :huh: e, ...nisam...


Zorro, shvaćam ja ovaj tekst o radijalnim i aksijalnim i slažem se...ali ocjenjivanje razlike od strane normalnih vozača? Nisam siguran, ali neka ide meni na dušu... :gimme5:


To rješava abs.
Vjeruješ li da mi je prvi kriterij za "slijedeći" motor bio abs, jer spasio me od poljubiti asfalt barem 3-4 puta. I uvijek na malim brzinama 10 tak kmh, kada trebaš zakočiti da staneš, a ono šoder ili ulje na cesti.

zorro

Citat: Stjepko  u Rujan 20, 2017, 09:31:23
Stavio nissin kliješta s cbr. Razlika drastična. I koči na večoj površini diska.Sigurno 2-3mm više hvata. Viđeno u Brestovcu. Investicija adaptera i čeljusti je cca80e. Vrijedilo je.
Znaš da sam i ja isto bio na KLV-a stavio četveroklipna (Agolac mi dao)..isto tako sam i nakon toga par puta napisao da je daleko bolje..ali opet nije bilo nešto VAUUU ..i upravo oko ovoga što Agolac piše smo razmišljali..da bi se dobio taj VAUUU ..ljudi su mijenjali master cilindre(MC) i tek nakon toga su dobili fantastične kočnice ..iste kao i na motorima s kojih su skinuti kaliperi.
Zato se Agolac i čudi ovoj kvaliteti kočenja kod novih somara..stavili su četveroklipne kalipere, a još smanjili klip MC u odnosu na staru somaru  :huh:
SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato:

agolac

Ne znam ni ja da li bih osjetio razliku od radijalnog do aksijalnog MCa. Vjerovatno ne. Mislim da je tu najveća razlika šta ću ja osjetiti u tom mehaničkom djelu, krak ručice koji se može namještati pa ću s 19 mm klipom moći bez beda kočiti.

Šta je manji promjer MC klipa = veći pritisak na klipove u kaliperima = duži put ručice
Što je veći promjer MC klipa = manji pritisak na klipove u kaliperima, veća količina tekućine se gura kroz sustav, manji put ručice.

Ako je tu prevelika razlika ekstremi su da (s premalim promjerom MC klipa) udarite ručicom u volan prije nego kompletno aktivirate kočnice ili (preveliki promjer MC klipa) imate toliko mali pomak ručice da za čas blokirate kotač....
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

zorro

Citat: agolac  u Rujan 20, 2017, 09:57:48
Ne znam ni ja da li bih osjetio razliku od radijalnog do aksijalnog MCa. Vjerovatno ne.
Glupo mi davati primjer koji ja imam..da nebi bilo da se kurčim  :)
Međutim..Aprilia Strada je identičan motor po svim gabaritima sa Factory-em ..a Factory uz ostlih par sitnica (nebitnih za ovu raspravu) ima Brembove radijalne kočnice.
Kad je frend kupovao Stradu, ja sam mu je dovezao iz Čakovca do PŽ ..sad imam Factory-a ..i vjeruj mi da se osjeti prilično.
Nije uopće teško provjeriti..ima Strada na svakom čošku..a Factory-a možete provjeriti mog kad god želite..čisto da usporedite razliku.
SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato:

Ponti

Citat: zorro  u Rujan 20, 2017, 10:04:54
Glupo mi davati primjer koji ja imam..da nebi bilo da se kurčim  :)
Međutim..Aprilia Strada je identičan motor po svim gabaritima sa Factory-em ..a Factory uz ostlih par sitnica (nebitnih za ovu raspravu) ima Brembove radijalne kočnice.
Kad je frend kupovao Stradu, ja sam mu je dovezao iz Čakovca do PŽ ..sad imam Factory-a ..i vjeruj mi da se osjeti prilično.
Nije uopće teško provjeriti..ima Strada na svakom čošku..a Factory-a možete provjeriti mog kad god želite..čisto da usporedite razliku.


Lako kočiti s tim motorićem, treba sa somarom stati, to je posao









zorro

Citat: Ponti  u Rujan 20, 2017, 10:13:57

Lako kočiti s tim motorićem, treba sa somarom stati, to je posao

..naravno  :thumbup:
Al čist radi usporedbe sam stavio 2 potpuno ista motora.
To kao npr. da na modelu kojeg ti uzimaš imaju aksijalne kočnice..a na ovom 2017. radijalne ..tad bi bilo najlakše vidjeti/osjetiti razliku..zar ne  ;)

..a u biti ne znam kakve kočnice ima model koji uzimaš  :huh:
..koliko se sjećam sad u Brestovcu.. da Kekov ima radijalne  :thumbup:
SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato:

agolac

Da, DL1000A L7 ima radijalno postavljene 4 klipne kalipere i aksijalni MC
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

zorro

Citat: agolac  u Rujan 20, 2017, 10:38:54
Da, DL1000A L7 ima radijalno postavljene 4 klipne kalipere i aksijalni MC
..a L4-L5 ?
SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato:

Ponti

Citat: zorro  u Rujan 20, 2017, 10:35:52
..naravno  :thumbup:
Al čist radi usporedbe sam stavio 2 potpuno ista motora.
To kao npr. da na modelu kojeg ti uzimaš imaju aksijalne kočnice..a na ovom 2017. radijalne ..tad bi bilo najlakše vidjeti/osjetiti razliku..zar ne  ;)

..a u biti ne znam kakve kočnice ima model koji uzimaš  :huh:
..koliko se sjećam sad u Brestovcu.. da Kekov ima radijalne  :thumbup:

Ma, zezam se  :thumbup:

Moj model ima isto radijalne

agolac

"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

zorro

Citat: agolac  u Rujan 20, 2017, 10:42:46
Isto

.. radijalne kalipere oba modela ..zato valjd dobro i koči  :thumbup:
..šteta što ovaj novi nema i radijalni MC ..čist usporedbe radi  :)
SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato:

Stjepko

U Brestovcu je Zizu vozio naše motore i može bacit mali osvrt na kočnice. U njega su original.

Saxi

Agolac, Zorro, svaka čast na stručnom objašnjenju koje je jasno i logično i za levate poput mene. Pregršt korisnih informacija. A apropo ABS, 0a to je uredjaj koji mi je puno puta spasao kočenja nosom po asfaltu i bez ABS nikad vise motor ne bih kupio!
Apropo opletenih creva mehaničar mi je rekao da kod mog malog ne bi imala funkciju neku posebnu jer imam ABS, a da nema ABS onda bi se efekat opletenih creva osetio, zašto, ne znam, nisam svo znanje uspio ali tu su znalci da objasne.

Ćušnuto sa Krša preko Tetrapaka


zare

Nemam pojma o cemu vi pricate  :smijeh:
al u odnosu na staru kenju koci ko mutav
Prvih par voznji na somari kod svakog kocenja prednji kraj je ponirao ko lud, zena me kacigom lupala u moju i sl, samo zato jer sam na kenji naucio stiskati kocnicu ko konj