[2011] Malo Francuske, puno Španjolske i tako sve do Portugala

Autor JZ, Rujan 22, 2017, 22:17:46

« natrag - naprijed »

JZ

I takoooo..... Nakon dosta snova i mastanja konacno smo moja draga i ja uskladili vrijeme i financije i odlucili krenuti u nasu do sada najvecu moto pustolovinu. Preko spanjolskih brda i planina stici do Portugala sa stromom.

Plan je dakle bio da se prvi dan prakticki preskoci Italija i da se dode u Sanremo(cca800km).
Prije polaska na put uplacujemo putna osiguranja. Zlu ne trebalo,kako kaze nasa stara poslovica.
Iz Kostrene (Mjestasce pored Rijeke) krecemo oko 10 u jutro,a u Sanremo stizemo u sedam sati navecer. Put je bio dosadna auto cesta o kojoj se nema sta napisati.
Nalazimo smjestaj u samom centru Sanrema. Hotel nije high klase ali za nas I vise nego dobar.




Vecerica I setnja po gradu .Gradic je lijep, nesto kao nasa Opatija.




Drugi dan putovanja krecemo prema Francuskoj azurnoj obali,  kojoj smo culi toliko pricica, pa je red bio  da se onuda i  provozamo barem  jedan mali dio.

Na putu do Francuske takoder lijep krajolik uz more.








Kupujem polovnu kacigu

JZ

France :)








Ovo mi je poznato od nekuda




Cesta na kojoj se vozi F1 sad je normalna gradska prometnica




U Monacu luksuzu nikad kraja




Kupujem polovnu kacigu

JZ

U Monacu smo upoznali lokalnog policajca koji prica tecno Hrvatski jezik. Roditelji su mu iz Sibenika, a on se rodio u Monte Carlu(Monaco). Kasnije mi je palo na pamet das mo se mogli i slikati s njim, ali vec je bilo kasno. On je vec otisao po zadatku

Nastavljamo dalje prema Marseille-u, gdje  smo odlucili prenociti. Nazalost imali smo poteskoca sa memorijskom karticom. Tako da su slike iz ostatka Monaca,Nice,Canna , Marseilla  ostale zarobljene tamo. Ako se kojim slucajem problem rijesi, stavim ih naknadno.

Treci dan krecemo iz Marseilla. Vecim dijelom vozimo auto putem do Barcelone.

Kruzimo po Barceloni i nalazimo Hotel u samom centru u ulici La Rambla. Obilazimo Barcelonu uz nocnu setnjicu.

Cetvrti dan ostajemo u Barceloni da je malo bolje upoznamo.

Columbov spomenik. Unutar spomenika se nalazi lift s kojim se dode na vrh spomenika, odakle se pruza pogled na cijelu Barcu.











Kupujem polovnu kacigu

JZ

Barcelonu smo razgledali iz turistickog autobusa. Popeli se na bus koji ima otvoreni krov i uzivancija. Najbolji nacin da se grad razgleda bez brige i pameti (kako se ono kaze). To smo naucili u Londona. Nevjerojatno je u Barci kako su u starom dijelu grada ceste toliko siroke. Odgovor na to je glasio: Kad se Barca pocela naglo siriti i razvijati, gradsko poglavarstvo je odlucilo srusiti sve nepotrebne zgrade u centru. Sve kulturne spomenike, crkve itd koje su morali srusiti su napravili van grada od iste cigle,kamena.







Zgrada u kojoj je Picasso ucio slikati











Kupujem polovnu kacigu

JZ

Gaudijeva Crkva "Sagrada Familia"








Prekrasan parkic pored crkve




Nezaobilazni (za mene) Barcin stadion Comp Nou




Tu je i Lorenzo gace ostavio




novinarske kabine




i pogled iz istih



Kupujem polovnu kacigu

JZ

Bili smo i u akvariju.











Ovako su nas ispratili iz Barcelone(Vecina je mislila da je to za jedrilicare koji su upravo dosli sa putovanja oko svijeta)




Pet dan krecemo prema Valenciji. Ispred Valencije nalazi se P.P(Park Prirode) Desert de les plames. Prekrasne ceste za voznju. Nigdije nikoga. Milina.








Valenciju razgledavamo na motoru. Odlucujemo ipak prespavati u malenom gradicu pored Valencije,  imena Puig. Sto se na kraju ispostavilo kao pun pogodak. U gradicu se  odrzavao srednjovijekovni sajam. Sve je bilo u obiljezju tog doba. Na standovima se nije moglo naci nista iz dasnjeg vremena. Cak su i prodavaci bili obuceni u nosnjama iz tog doba. Nazalost kad su se odvijale borbe vitezova, fotoaparat nam je ostao u hotelskoj sobi. Brzo natrag u hotel, ali bilo je kasno kad smo se vratili. Ipak smo nesto i poslikali.









Kupujem polovnu kacigu

JZ

Sesti dan je bio bez cilja. Do kuda stignemo, stignemo. Bilo nam je samo bitno, da se konacno dignemo u planine. Tu moja draga zazeli da idemo u Alhambru ako nije daleko. "jer se alhambra mora vidjeti". Utipkamo u garmin Alhambra i pustim Garminu da nas vodi. Dosadna i ravna cesta prema Alhambri.






Putem prolazimo kroz park prirode Lagunas de rudera









Kupujem polovnu kacigu

JZ

I konacno Alhambra






Na kraju se normalno uspostavilo da smo dosli u krivu Alhambru. Prava se nalazi pored Granade .

Moja draga u nevjerici




Nakon male avanture zvane Alhambra krecemo prema  Parku prirode  De Cazorla.Do  P.P de Cazorla vozimo se rutom de don Quiote. Za koju smo ocekivali da je malo kraca. I bez makadama. Na kraju nas je cekao gadan makadam ,a u jednom trenutku sam pomislio da cemo ostati  bez benzina. (Slika nazalost nemam od te rute ali video klip stavljam naknadno zbog tehnickih poteskoca)











Park prirode Cazorla  nas je odusevio svojom ljepotom. Tu smo odlucili prenociti u mijestu Orcera. Nalazimo neki mali planinarsi dom.T su se ujedno skupili ljubitelji spaceka.  Usluga i smjestaj je  za 5.















Kupujem polovnu kacigu

JZ

i ja bih jednog..oduvijek sam bio ljubitelj spaceka






Sedmi dan nastavljamo dalje kroz Cazorlu, koja postaje sve ljepsa i ljepsa.

















Kupujem polovnu kacigu

JZ

U Parku Prirode Cazorla stajemo u mjestascu Arroyo Frio. Jedno Zdrijebe "kljuca" na suncu




,a drugo mami na cici







I pasonja koji se unatoc povecem broju ljudi nije pomaknuo (odstupio) niti milimetra. Prava junacina  (Sta mi znamo sta su pasje vrucine)




Nakon malog zivotinjskog carstva nastavljamo dalje kroz Cazorlu






Dvorci ili ostaci od nekadasnjih dvoraca na svakom brezuljku







Kupujem polovnu kacigu

JZ

Nakon par sati voznje izlazimo iz P.P Cazorla i vozimo se prema sljedecem parku prirode Sierra de Baza. Do njega stizemo preko lokalnih cesta.















Kupujem polovnu kacigu

JZ

Laganom voznjicom stizemo i do P.P. Sierra de Baza. Tijekom cijele vožnje kroz taj park nismo vidjeli niti jedan auto ni motor. Cak sam se poceo pitati da li smo prosli pored nekog znaka koji govori da je ovdje zabranjen promet. Na izlasku nas nitko nije docekao, tako da je valjda sve bilo po zakonu.











Kupujem polovnu kacigu

JZ

Nakon izlaska iz P.P Sierra de Baza kroz nekih 10 km ulazimo u P.P Sierra Nevada. Na ulasku nas ceka velecanstven prizor.











Najveci vrh je na nekih 3000 metara. Mi smo prosli preko 2200 sto i nije malo.










Evo i mene, da ne mislite da skidam slike preko neta





















Da bi dobili vise, trebalo je taj park malo I istraziti mozda nekim drugim cestama za koje mi nismo imali u tom trenutku vremena.

Na izlazu iz Sierra Nevade ostajemo prenociti u gradicu Los Tablones.  Ja bhi ga prije nazvao grad zaba, jer se navecer  jedva spavalo koliko zabe krekecu. Smještaj nismo baš mogli birat, tako da smo se smjestili u jedinom hotelčiću koji tamo postoji.
Kupujem polovnu kacigu

JZ

Osmi dan se spustamo prema moru. Vozimo se uz more nekih 50tak km, nakon kojih se dizemo opet sjevernije, uz rub P.P  Sierra de Tejera. Od Sierra de Tejera vozimo prema Montes de Malaga.











Ceste u Montes de Malaga su bile fantasticne za malo zivlju voznju. Bio sam odusevljen.Naravno zbog tog mog odusevljenja, Ana nije mogla previse  slikati niti snimati s motora.

Opet dolazimo do obale. Sa uzvisine gledamo grad Malagu . kroz grad samo prolazimo bez zaustavljanja. Odlucujemo se za odmor u  Marabelli. Pokusavamo naci smijestaj s normalnom cijenom, ali ne ide.Nista ispod 130eura. Marabella osim te velike pješčane plaže ne nudi ništa drugo. Osim skupih hotela, kafića I puno ljudi. Na kraju uspjevamo na izlasku iz Marabelle pronaci smijestaj po prihvatljivoj cijeni.




Zanimljiv tus.



Deveti dan krecemo prema Gibratalu. Tu nas vijetar  udara sa svih strana.Tako da voznja I nije bila bas najugodnija. Kad se prode spanjolsko-Gibratalska granica odmah vas ceka aerodrom. Tako da  se kad avion slijece ili uzlijece stvori ogromna kolona. Na srecu mi smo bili s motorom.
Pogled na Gibratal



Ulaz u Gibratal





Gibratal




Izlaz iz Gibratala



Kupujem polovnu kacigu

JZ

Od Gibratala krecemo prema Tarifi, najjužnijoj točci Europe. Na ulazu u Tarifu pruža se prekrasan pogled na pješčanu plažu, deset puta ljepsu od one u Marabelli. Odmah nas je začudilo kako to da I Tarifa nije mega turističko mjesto, kad su prirodne ljepote u njoj puno ljepše nego one u Marabelli.









Čim smo sišli sa motora, shvatili smo zašto. Uz obalu je vjetar toliko puhao, da se jedva održiš na nogama, I sa plaže podiže I nosi pjesak sa plaže.  Pijeska je bilo posvuda.











Skinuli smo kacige na par sekundi I vec se moglo vidijeti kako se pijesak zavlaci u kacige.Tako da su nam kacige ipak ostale na glavi.









Kupujem polovnu kacigu