GPS - Orux maps

Autor Josip-Sepp, Rujan 24, 2017, 09:45:49

« natrag - naprijed »

Josip-Sepp

u ona davna vremena dok sam bauljao po off ( a onda mi9 se ogadilo jer nema gdje nisam pao) koristio sam neku nazovi navigaciju za android

dakle, zove se oruxmaps, skineš program, onda među onim postavkama uneseš link topokarata državne geodetske uprave
pa skineš kartu zadanog područja, ondak izabereš off line maps i peri

jako dobr,o nemoš se pogubiti da hoćeš (danas to koristim za planinarenje)

evo kratki tutorijal koga zanima,

Instalirajte program OruxMaps na vaš mobitel s Androidom.

Pokrenite program.

U glavnom meniju ponudena vam je opcija ,,Map online". Pokrenite je.

Na samom dnu ponudena vam je opcija ,,WMS Creator". Pokrenite je.

U meniju ,,WMS Creator":
I. pod tockom 1. upišite adresu: geoportal.dgu.hr/wms (Geoportal Državne geodetske uprave), i potvrdite s ,,OK" na kraju retka;

II. pod tockom 2. izaberete onaj sloj  karte koji vas zanima, ponudene su
- DOF (digital orthofoto - detaljne avionske snimke)
- HOK (hrvatska osnovna karta - 1:5000 - topografske karte starog stila, iz 60-70-80-ih godina, dosta zastarjele i nepregledne iz manjih zoomova,
  no dosta detaljne, ali nisu baš za pregled preko mobitela )
- TK25 (topografska karta 1:25000 - najbolje za našu namjenu, precizne i dosta nove, stanje je iz 2001-2005 godine) TAJ CEMO MI IZABRATI


III. pod tockom 3. su zumovi, što je manji taj broj , to je veci zoom, što je veci broj to je manji zoom)

IV. pod tockom 4. postavite zumove (ja sam postavio min na 10 i max na 15)

V. aktivirajte kvacicu ,,Cache"

VI. aktivirajte kvacicu ,,Download"

VII. nazovite zemljovid željenim imenom, npr. ,,Hrvatska TK25"

VIII. aktivirajte ,,Create"

Sada vam se zatvorio meni ,,WMS Creator" i pojavio vam se popis izvora zemljovida, te sada imate na popisu, pri dnu, po abecednom redu: WMS: Hrvatska TK 25,
možemo kliknuti i otvoriti ga.

To je znaci pregled online (potrebna internet veza), ali nama trebatrenutka kada civilizacija nije više oko nas (nema signala mobilne mreže),
dakle nešto što radi offline. Zato sada  dok ste otvorite željeni zemljovid, i zumirate tako da na zaslonu imate vecu površinu od potrebne.

U gornjem desnom kutu je cetvrta po redu ikonica s nacrtanim globusom.

Pokrenite je i potom izaberite petu desno ikonicu ,,Map Creator".

Sada izaberete jedan željeni kut (npr gore lijevo) zemljovida dodirom na zaslon, a potom cete, pritiskom na suprotni kut željenog zemljovida (dolje desno),
definirati prostor koji ce pokrivati vaš zemljovid i automatski ce vam se na zaslonu oznaciti prostor koji ste odredili.

Zemljovidu dajete odgovarajuce ime, npr: ,,Zapadni Papukt", pokrenete ,,Download" i nakon skidanja imate TK25 prostora kojeg ste izabrali na vašem mobitelu.

Download može potrajati i duže vrijeme, ovisno o podrucju koje ste izabrali i koje ste sve razine zooma izabrali.
Praksa je pokazala da za download su dovoljne razine zooma 11, 12, i 13, npr zoom 10 je dosta deteljan
(na cijelom ekranu modobitela je podrucje širine cca 0,5 km ali ponekad i zatreba) a 14 i više je vec dosta mali zoom,
odnosno široko podrucje, dok na 15 vec jedva raspoznajete nešto (presitno je). Ovdje ostaje mjesta za eksperimente odnosno
kako kome odgovara i kakav mobitel ima (na vecim ekranima se lakše raspoznaju i veci i manji zoom).
Preporuka je da ne uzimate preveilka podrucja za download u jednoj mapi nego si radije napravite više njih sa manjim površinama 
(npr 50-70 km širine) s terenom koji vas zanima.

Kad završi download, onda se možete vratiti u glavni izbornik i izabrati ,,Map offline" i koristiti bez internet konekcije

Tu ce vam se ponuditi ,,Zapadni papuk", jasno, odabirete ga i sve ostalo je sada u vašim rukama, odnosno mobitelu. Kad ste na terenu
ne zaboravite ukljuciti GPS (prva ikonica i u njoj imate opciju "Start GPS")

Da napomenem, ove skinute mape se sad nalaze na SD kartici vašeg mobitela u folderu OruxMaps/Maps i mogu se bez problema skinuti na komp
i razmjenjivati s drugima pa bi bilo dobro možda da nas nekoliko napravimo karte nama interesantnih podrucja, pa ih možemo medusobno izmjenjivati 


da se ne pravim pametan, nisam ja ovo pisao, ovo sam ja davno kopirao od nekud

zorro

Malo komplicirano za "normalnog" korisnika ..ali zanimljivo..probat ću  :thumbup:
SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato:

Danijel 23

Citat: zorro  u Rujan 24, 2017, 13:13:12
Malo komplicirano za "normalnog" korisnika ..ali zanimljivo..probat ću  :thumbup:
Slažem se, jednostavnije je pitat šumara!  :smijeh:

Osy


zorro

Citat: Danijel 23  u Rujan 24, 2017, 14:09:07
Slažem se, jednostavnije je pitat šumara!  :smijeh:
..ha budale  :buahaha:  :tongue:
SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato:

zorro

Nije besplatna ...

Poslano prekoku*ca

SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato:

Josip-Sepp

malo se snađeš  ;)


https://mega.nz/#!DcJjTD6B!Bb0vgL-ICQiw4zdLKJpad6vV7vjPABy7CXVxhr_c2qo




zorro

Citat: Josip-Sepp  u Rujan 24, 2017, 18:31:41
malo se snađeš  ;)


https://mega.nz/#!DcJjTD6B!Bb0vgL-ICQiw4zdLKJpad6vV7vjPABy7CXVxhr_c2qo

Ma neću instalirat na mob ništa sem s trg play-a
....a nije ni nekakva lova..možda kupim  :thumbup:
SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato:

Patak

Koristio sam Orux prije 2-3 godine, ostao mi je u sjećanju da je prekompliciran i malo zastario. Među vremenu isprobao sam par drugih programa istog tipa i  našao što mi odgovara - Viewranger :thumbup:.

Najveća prednost viewranger je njegova jednostavnost, mogućnost spremanja (off line) karata te sinkronizacija mojih vožnji s server-om. Nakon odvožene rute uploadam kartu na server i pregledavam ju na kompu ili napravim rutu i pošaljem ju na mob.