Slovenski test velikih endur

Autor glažar, Listopad 08, 2017, 09:16:37

« natrag - naprijed »

Saxi

Offy, čekamo nastavak sa nestrpljenjem, da čujemo tvoje utiske [emoji41]

Ćušnuto sa Krša preko Tetrapaka

Osy

Još se dvoumi šta smije napisat...nije Glažo ubacio dovoljno eura u džep :ooda: :) :buahaha:

Saxi

 Do sada je bio objektivan i svidela su mi se zapažanja o testu raznih motora ali vidim da je prisutan na forumu ali se ovde ne javlja, više se plašim da mu je život u opasnosti ako iznese sve zamerke vezane za BMW-a [emoji16]

Ćušnuto sa Krša preko Tetrapaka


Osy

Citat: Saxi  u Listopad 12, 2017, 19:08:54
Do sada je bio objektivan i svidela su mi se zapažanja o testu raznih motora ali vidim da je prisutan na forumu ali se ovde ne javlja, više se plašim da mu je život u opasnosti ako iznese sve zamerke vezane za BMW-a [emoji16]

Ćušnuto sa Krša preko Tetrapaka
Otprilike... :smijeh:

Belajboy

Šta je decki ,bojite se zvati Hondaše  :tongue:
I mi bili na kavi na plominu.
Samo jednom se zivi

joze

Citat: Belajboy  u Listopad 12, 2017, 22:18:48
Šta je decki ,bojite se zvati Hondaše  :tongue:
I mi bili na kavi na plominu.
Nu

Dobro je sve!


agolac

Citat: joze  u Listopad 12, 2017, 22:34:17
Nu

Dobro je sve!

Vrijeme ti je da si malo apgrejdaš te svijeće  :buahaha:
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

zorro

Citat: agolac  u Listopad 12, 2017, 22:37:19
Vrijeme ti je da si malo apgrejdaš te svijeće  :buahaha:
..ebeš mi sve ak nebi 2 suncokreta bolje svijetlila neg ta svijetla  :smijeh:
SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato:

joze

Citat: agolac  u Listopad 12, 2017, 22:37:19
Vrijeme ti je da si malo apgrejdaš te svijeće  :buahaha:
Evo sad ću [emoji23] [emoji23] [emoji23]

Dobro je sve!


Igor Mihajlik

Citat: Belajboy  u Listopad 12, 2017, 22:18:48
Šta je decki ,bojite se zvati Hondaše  :tongue:
I mi bili na kavi na plominu.

Pa da si se javijo kad si prolazijo kroz "deželu".... mogli smo   :gimme5:
Lado je moj idol

Špoki

Ova svijetla su :thumbdown:, mijenjati hitno! Bar na tome ne treba štedjeti, neka si uočljiv svima!
Svakim danom, u svakom pogledu, sve više napredujem!

Igor Mihajlik

Citat: Saxi  u Listopad 12, 2017, 19:08:54
Do sada je bio objektivan i svidela su mi se zapažanja o testu raznih motora ali vidim da je prisutan na forumu ali se ovde ne javlja, više se plašim da mu je život u opasnosti ako iznese sve zamerke vezane za BMW-a [emoji16]

Ćušnuto sa Krša preko Tetrapaka

Ma nije to treba mi sat il dva mira da sve izpišem al ovako s nogu i na brzaka ne mogu mislit  :beer:
Lado je moj idol

Belajboy

Samo jednom se zivi

Igor Mihajlik

 Slovenska ekipa puno puta  »swinga« na našim vožnjama, pa sam tako imao u nekoliko navrata priliku vozit različne motore. A kako mi je jedan kolega »moto« novinar a drugi drži trgovinu sa motorima, mnogo različitih motora prođe kroz moje ruke. Neču se upuštat u  očitne stvari jer sve motore ste več vidjeli i svako je dobijo neki svoju sliku i osječaj o njima. Pišem samo svoja zapažanja i mišljenje.  Ajmo redom

Bavarci:

Novi GS ili GSA ( od 2013 dalje ) znate da više nemaju veze sa starim modelima...novi motor potpuno. Oni prvi baš imaju čudan da ne kažem ružan zvuk tako agregata kao i mjenjča.  Ništa ne deli sa starim osim pedigre. Motor je u odnosu na stari »bolji na papiru« . Sve radi odlično, kvaliteta materiala je oku dopadljiva, sve su to bavarci složili tip-top. Čak smem reči da je cjeli motor po prvi put na oko lepši od starih modela. Pogotovo onaj crni model, kaki ima Jurica. U odnosu na stari model to je evolucija i velik korak napred. Odličan motor, nemam mu ama baš nikake zamjere u vožnji. Agregat, ciklistika, kočniče, udobnost, menjač i »quickshifter«, zaštita od vjetra, ergonomija , sve odlično ...što kažete u Hrvatskoj da bi reč rekao. Vrhunska igračka. Glažarov je krcat sa opremom, svakojakih zanimljivih dodatka ima na njemu...nema šta nema. U vožnji daje utisak puno lakšeg motora od starog modela GSA. Ciklistika je veliki adut tog motora.  Nisam vozijo po terenu al stari je bio baš »krava« ne daj bože da vam je pao. Novi GSA daje veliku količinu sigurnosti sa svojim teleleverom in paraleverom, sa integralnim kočnicama, kontrolom protiv proklizavanja zadnjeg kotača. Sve je super i odlično radi. Prolazi sada 4 godina kako jih rade. Novi modeli bi trebali bit bez kvarova. Ali...Mene osobno ostavlja sasvim hladnog...meni se stari model mnogo više sviđa. Pogotovo stari bokser mi više leži. Na »uljari« znam da vozim bavarca, ima dušu, pravljen je ko za mene. Kad sednem na njega ko da je moj. Ovaj novi me podseča na »transformera« koji če se svaki čas transformirati u Bumblebeeja. I sečam se kad sam ga prvi puta vozijo, da nisam gledao bavarsku značku ispod volana, nikad nebi reku da vozim GSa...nego samo neki motor....kao što sam več negdi napiso, počeli su da štancaju Bmwje kao Kinezi. Ako su prije 15ak godina imali izgovor zašto tolika cijena za Bmw, danas ga više nemaju. Konkurencija jih je stigla u svemu osim u cijeni.
Stari GS
Serad je na svoj motor montirao Wilbers. Vozijo sam Ducatija Multistradu sa Ohlinsom  i bio oduševljen. Wilbers je jednako dobar...s tim dodatkom da Wilbers napravi amortizere prema vašoj kilaži tj.načinu vožnje. Pošto Seradov motor ima ESA može se još dodatno poigravati sa korekcijom tvrdoče tekom vožnje. Ne možete vjerovat koja transformacija motora na BOLJE. Imao sam Seradov motor 5 tjedana kod mene u garaži dok se Seba kupao na Baliju, pa tako dobro poznajem taj motor.  Moja preproruka za Wilbers.  Ma to se sada super vozi ide ko vlak po tračnicama. Kupi sve one sitne rupice i neravnine po cesti..čista poezija. A kako je Serad njegov agregat baš divljački razradijo time shodno motor baš ide. Užitak mi je vozit njegov motor. Na tom motoru se odlično sedi, kočnice su odlične. Jednino mi serijska zaštita od vjetra nikao ne odgovara. I ne volim bmw-ov glupi sistem žmigavaca. Na novim modelima ipak su to promjenili.
Tom Bmwju čista 10tka od mene. Sve ostalo što se tiče starog modela znate. Nema tu odkrivanja tople vode. To su zadnji pravi bavarci.

Ducati Multistrada Enduro

Kažu da se o ukusima ne razpravlja al ko kaže da taj motor nije lijep, mora da je slep. Kad pogledate taj motor izbliza vidite da je vođeno računa o ama baš svakom detaljčiču na tom motoru. Prekrasna je. I što se tiče dizajna meni osobno daleko najlepši motor u klasi. Kako dobro to Italijani rade. Prvi su motori još tamo 2010 imali nemalo problema. Ali več tada motor je bio za vozit »fantazija«.  Poznanik koji drži jedinu slovensku moto putnu agenciju mi je jednom prilikom reko. Trebao sam kupit 3. Dvije da se voze a jednu za djelove. Kako je Audi kupijo Ducati..umesto Minarelijeve elektronike sada ugrađuju Boschevu. Tvrde da su problemi rešeni.
Model Enduro je odnapred veliki motor..al samo izgledom. Sedi se duboko u motoru zbog oblika rezervara koji je u donjem djelu uzak a gore dosta širok. Super položaj sedenja dopunjuje širok volan koji omogučava motoru veoma točno i mekano upravljanje kroz zavoje. Ako je na našim stromovima instrument tabla relativno daleko, na Mulitju vam je sasvim blizu. »Spejsšatl armaturka« vam čak čita  poslat sms –ove preko BTa.  Stari model iz 2010 imao je preko 120 različnih mogučnosti nameštanja modova motora, ciklistike..itd....ovaj je novi i bolji..pa upotrebite maštu. Materiali na motoru odlični ipak treba nekako opravdat 26.000€ koliko košta. Na novim modelima nema više mogučnosti Ohlinsa, sada to Ducati pravi sam ili neko drugi za njega ali puno jeftinije od Ohlinsa..baš šteta za taj ovac, mogli su ga dat.
Zvuk motora je fenomenalan a naš Lado mu je da bude stvar zanimljivija dodao najnovijeg Akrapoviča. Možda tek 2 ili 3 akrap napravljen za taj motor, toliko je nov. Motor je u vožnju fantastičan, suveren i jako lagan... zbog odlične ergonomije osječaj za prednji kotač je odličan.. ona odlično sakriva svoje kile i uz odličnu ciklistiku i 160 konja vožnja kroz zavoje izvlači vam smješak od uha do uha.....Multistada je bezobrazno dobar motor. Agregat je  Ducatijev L dvocilindraš koji, jako lepo pjeva a kad pređe 6000 obrtaja onda boš erotično zavrišti i baš vas poziva da još malo zavrnete njegov ride by wire gas. Taj motor uživa u zavojima, možete sa njime raditi šta vam srce poželi i sluša svaku vašu komandu i instantno se odaziva, što vam omogučava širok volan. Kako Bosch daje svoju elektroniku tu vam je i Bosch cornering i DTC tako da zna da koči u zavoj bez da bi izgubili prednju ili zadnju gumu i bez da bi vas poravnalo kako je to običaj kad kočite u zavoj. Nesviđa mi se cjena, bolesno skupi servisi i fakat da se mora još pokazati kao motor koji se ne kvari.   Sve u svemu 10 za izgled 10 za ergonomiju, 10 za agregat i zvuk i 11 za osječaj u vožnji.

Yamaha Super tenere

Modeli do 2014 imali su neke bubice ( zanimljivo korpu kvačila)  koje od 2014 više ne postoje. Yamaha je pokazala kako se brine o svom kupcu. Od 2014, korpe su nove, modificarne, rade i ....pašu na stare modele prije 2014...i ostale bube su rešili. Ta igračka vizuelno ne izgleda loše, ako ništa drugo lepša je od Vstroma, Gs, i Crossturera. To je motor koji vas neče oborit s nogu, koji neče okretat poglede, s kojim se nečete moči kurčit kao  sa recimo Ducatijem i BMWjem al dat če vam sve što vam treba. I više od toga. Ako niste baš za vožnju po makadamu ( iako i to može jaako dobro ) na asfaltu ona suvereno dobro stoji.  Motor vam ima skoro 270 kila, al se te kile upoče  ne osjete u vožnji. Ta kilaža jako dobro dođe na dugim vožnjama po avtocesti, kako ima i tempomat, gušt če biti toliko veči. Na motorju se visoko sjedi ali udobno, isto tako suputnik. Sjedište je odlično. Za noge ima baš mnogo mjesta. Agregat su gurnuli maksimalno napred i spustili ga nizko koliko su mogli da bi dobili što je moguče nisko težite motora. Zato vam je hladnjak sa leve strane. Sve to znači da je ciklistika odlična, več na modelu koji nema elektronskog podešavanja ovjesa.  Motor se super vozi kroz zavoje i nemate upoče osječaj da vozite taku »kravu« Agregat super vuče, nije neki torpedo al daleko od toga da bi bio lenj. Na superterere forumu http://www.yamahasupertenere.com/ možete si pročitiat kako i gde se uradi »reflash« ECU. To na kratko znači da se vam maknu neke blokade koji motor ima. Imao sam prilike vozit i taku Teneru i moram vam reči da sa »reflashom« taj motor postaje prava raketa. Kolega mi daje ključ i kaže » znam da znaš, al pazi na gasu » I zaista ako ga odvalite motor vam ritne i odma pali lampicu za TC. Strašno se mi sviđa karakter takog motora. Postavlja se pitanje dal vam je potrebna taka moč jer za vožnju takog motora treba biti baš pametan...a ja vam to nisam. Super tenere se može bez ikakog kompleksa postavit u bok svojoj konkurenciji ama baš u ničemu nije slabija...naprotiv odlična je. Toliko je dobra da ozbiljno razmišljam o tome da bude moj sledeči motor. Zašto? Super pouzdana je, udobna, skromna na potrošnji, dobru servisnu mrežu ima kod nas, na trgu je ogromno dodataka za taj motor, pa se ga može složit po svom ukusu a i finasijski je sasvim prihvatljiv motor. Jest pretežka i kravasta al na to sam več navikao a ima i stvari koje se mi ne sviđaju. ( npr u suncu se slabo vidi sasvim digitalna »armatura«)  Ako pratite putnike preko FB vidjet čete da je puno puta izbor za putovanje baš zbog tih svojih osobina. Ja pratim dvojcu, oba motora imaju preko 200 000 km bez i jednog samog kvara. Jedan se vozi solo a drugi u dvoje.


Vstrom    ovo je c/p sa ove strane http://vstrom-klv.eu/index.php/topic,160.75.html

Evo konačno malo vremena. Vožnja sa novim Vstromom XT baš se mi zavukla, prvo zbog kiše, posle zbog službenih obaveza. Dobijo sam motor na petak i šef Suzukija u Celju, kaže "vrati mi ga do ponedeljka, tada ga trebaju novinari". Moju kobilu su parkirali u salon pored novih Suzukija.  :bravo:  Motor nov 10 km na satu. Lijepa žuto crna kombinacija, inače mi dizajn od 2014 baš i nije lijep.  :shhh: Sjedišete sa žutom bojom je bilo u nedelju več malo zamazano a baš sam  zbog toga pazijo kako sedam na motor. Taj isti dan na putu do moga idola koji živi u Tržiču, stajem kod Janetke na kavu. Kako ona ima somaru L15 mogli smo malo pogledati razlike na oko a posle kasnije i u vožnji. Hvala Janetki  :-*
Vizuelno primjetit čete da ima XT viši vizir što se i osjeti u vožnji. Još da su ga malo tamnije napravili puno bi lepše izgledalo. Žmigavci su podignuti višlje na XTju i još neke manje sitnice koje baš i nisu mnogo važne.
Testni motor imao je svu elektroniku, sve što imaju od 2014 dalje, plus MSC, integralne kočnice, pomoč pri kretanju, qiuck start. Gledajuči prometnu od novog XT primjetih da je masa vozila 213kg, u Janetkinoj prometni piše 228kg a kod mene na stromu 238. Ta razlika u kilama se osjeti u vožnji. Novi modeli su korak napred ako pogledamo L15. Novi model se još lepše vozi od L15 a u usporedbi mojim metuzalemom ne treba gubit riječi. Ne znam gde su skinili još 15 kila, nadam se samo, da nisu razliku napravili na račun kvalitete i spuštanjem standarda u proizvodnji kompomenti, kao što to rade Bavarci zadnjih godina. Odlična ciklistika, lakoča upravljanja i ta razlika u kilama bi mogli biti aduti kojima bi Vstrom 1000 mogao privlačiti svakoga ko se provoza sa njim. Motor vuče odlično, čak ljepše i mekanije od L15, daje osječaj kao da ima više momenta od L15. Za agregat  :bravo: sad nek da ne diraju više. ( Osim onog glupog zvuka korpe kada pustite i stisnete kvačilo). 100 konja ide dobro. Pogotovo se mi sviđala mekoča svih ručica, tako za kvačilo kao za kočnicu..a i gas se zateže lepo mehano. Ruka ne boli više, niti posle 400 km. Zanimljiva bombona je pomoč pri kretanju, kad vam je motor u brzini i polako puštate kvačilo, motor sam od sebe diže obrtaje i tako vam pomaže, da je kretanje fluidnije. Stromova stara boljka kočnice sada rade savršeno ( odlične več na L14 dalje)  U kombinaciji sa ABS i integralnim kočnicama, motor koči savršeno, sve se može odraditi sa dva prsta, sa pola muke. Mene je naviše interesirala elektronika tj. taj MSC koji je Bosch napravijo za KTM. Ako vam je do sada bilo nezamislivo da kočite u zavoju, to od sada možete, radit ( govorimo u okviru fizikalnih mogučnosti, pogotovo guma ). Ako uđete u zavoj prebrzo slobodno može kočiti, bez straha da če vas poravnati i u ravnoj crti odpilit s ceste. Motor ima senzore koji kontroliraju naklon motora napred i nazadi levo i desno. Prepoznaje opasne situacije i delovanjem na kočnice i rad motora zadržava isti omjer pristika (kontakta gume sa cestom )  na prednji i zadnji kotač. Dodat ču dolje video da vidite kako to radi u praksi. Ko uspe ovaj motor u normalnim okolnistima sjebat, svaka mu čast. Jer dok gume drže sve ostalo "on misli za vas".   :bravo: Baš ga je zabavno vozit, baš imponira ciklistikom i lakočom upravljanja. Daje vam osječaj da vozite motor sa malo kila a sa 100 konja  ;)  Sve ostalo oko motora znate, da ne odkrivmo toplu vodu. Meni se sviđa u paketu kaki je sada iako mi dizajni baš i nije neki. Po meni mu do 10tke fali još samo tempomat i kontrola pritiska u gumama.  Uloženo dobljeno Suzuki pobeđuje konkurenciju. Sličnog mišljenje je bila i Janetka koja je provozala novi XT i sama kaže da se razlika vidi i osjeti.  :gimme5:



Otkriču vam jednu tajnu. Vozijo sam jedan motor u ovoj klasi koji se po meni vozi najbolje a nije ni jedan od ovih gore.
Balaševič vam u jednoj svojoj pesmi kaže » princip je isti, sve su ostalo nijanse« Tako vam je i sa putnim endurama: nema više slabog motora. Svi su na svoj jedninstven način odlični. To se mi baš sviđa jel sada » raja » može da bira i da se na susretima bocka koji je bolji.
Lado je moj idol

glažar