DL650 K7 ABS 53000 km vraćanje u život

Autor agolac, Siječanj 20, 2018, 22:29:28

« natrag - naprijed »

bajki

Citat: agolac  u Siječanj 21, 2021, 21:44:43


Ovako kad mjerim free end gap gornjeg prstena mi ispada 6.85 mm a minimum je kao 7.6 mm?


Možda se karika skupila, to bi trebao biti kompresijski prsten?

agolac

Citat: bajki  u Siječanj 22, 2021, 14:15:32
Možda se karika skupila, to bi trebao biti kompresijski prsten?

S obzirom da ne znam kako taj gap izgleda kad je motor s nula km, vidimo što kažu gapovi kad je prsten u cilindru... Da, to su prva dva prstena na vrhu.
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

bajki

Nekako mislim da ako je skupljena u izvađeniom stanju, nema veze koliki će gap biti u cilindru (naravno da je i ta mjera bitna). Tebi je definirano da taj gap nesmije biti manji od 7,6 mm u izvađenom stanju.
Nekako mi logika kaže da ta tvoja karika zato što je skupljena, neće imati dovoljan pritisak na stijenku cilindra, pa samim time će puštati kompresiju više nego bi smjela. :misli:

agolac

Citat: bajki  u Siječanj 22, 2021, 18:42:03
Nekako mislim da ako je skupljena u izvađeniom stanju, nema veze koliki će gap biti u cilindru (naravno da je i ta mjera bitna). Tebi je definirano da taj gap nesmije biti manji od 7,6 mm u izvađenom stanju.
Nekako mi logika kaže da ta tvoja karika zato što je skupljena, neće imati dovoljan pritisak na stijenku cilindra, pa samim time će puštati kompresiju više nego bi smjela. :misli:

Pogledaj ove filmiće što sam stavio. Normalno je da ti gapovi budu manji, tada se prsten brusi da se poveća gap. Štoviše, ti gapovi su različiti o primjeni. Turbo motori imaju veće gapove itd.. prsten ima veći promjer nego cilindar i čim se stavi u cilindar on pritišće na stjenku kao neka opruga. Sam prsten se još dodatno širi kad motor radi. U manualu se ne spominje da prsten treba imati neki određeni pritisak na cilindar već samo razmaci i debljina samog prstena. Sutra ili preksutra izmjerim gap kad su prsteni u cilindru a i njihovu debljinu pa vidimo.
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

Danijel 23

Zašto gubiš vrijeme i filozofiraš, odo u TTM i sve će ti objasnit.

agolac

Ne trebaju mi ništa objasniti. Imam Suzuki manual, internet, profi siteove koji se plaćaju i kojima sam član i slažu racing strojeve i znaju šta rade.

https://www.hpacademy.com/courses/learn-how-to-build-engines/
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

agolac

Šta se tiče glave cilindra, njezina potencijalna iskrivljenost se mjeri tako da se prema ovim linijama stavi neki ravan predmet i s mjernim listićima mjeri zazor (gap)

Ako je zazor bilo gdje više od 0.05 mm onda ili nova glava ili nazad u TTM na poravnavanje i to ako nije previše distorzirana. Treba paziti da ventili nikad ne smiju doći u kontakt s klipom, inače njesra..

"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

agolac

Pirmjer kako se to mjeri je u videu niže. Ovo je profi mehaničar i ovdje mjenja brtvu glave.

Mjerenje je nakon 14:00. Nažalost, ovdje je glava iskrivljena i mora na ravnanje

"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

agolac

Nakon svake takve strojne obrade ne bi bilo loše za svaki slučaj provjeriti da klip tada ne udara u venil. Jedan od načina je da se na klip stavi komad gline i zavrti motor te provjeri da klip ne udara ventil.

Ako u našem slučaju mjerenje distorzije glave bude u tvorničkim specifikacijama (ispod 0.05 mm) mogu bez straha sklopiti agregat.



"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

agolac

Evo i video primjer kako provjeriti da klip ne udara u ventile....

"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

agolac

Naručio sam si i assembly lube. O njemu sam nedavno pričao i s Danijelom te ga pitao šta on koristi kad sklapa motor. On je rekao da koristi samo motorno ulje.
Nakon malo kontempliranja, samo ulje ima smisla ako motor sklapaš u jednom danu i pališ sve. Inače postoji mogućnost da se ulje slije dalje pa je taj prvi start grub. No, assembly lube duže ostaje na djelovima i ako je spajanje sporije, preko par dana, onda nije loše metalne djelove koji se diraju, rotiraju namazati s assembly lube jer ono daje dugotrajniju zaštitu pri prvom startanju motora dok ulje procirkulira. Staviti ću ga na ležajeve radilice, klipnjača, klipa, bregaste itd

Na primjer ako radimo čeking ventila, zamjenimo pločice i sve sklopimo nazad u sad dva, sve je nakrcano uljem i još malo ulja po svemu tome je sasvim ok. Motor se ionako stalni vrti u tom ulju. Hoću reći, u takvom slučaju tko nema assembly lube, mislim da nije neki problem...
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

Osy

 :bravo: za sve, svaka čast, imaš volju, znaš znanje, samo naprijed :gimme5:

agolac

I kad već sve to merkam, onda je red da izmjerim i unutrašnji promjer cilindra





"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

agolac

"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

Paf

     Taj cjeli rad mi je OK...pomalo i super...samo mi nije jasno kako ventil moze udariti u klip,ako se brusi glava,ide novi dihtung svakako,ali FAZA je glavna nakon sklapanja...ako se Fazira kako treba,nema sanse da ventili tuckaju u klip,a naravno onda ce i upaliti iz prve...kad se sklopi,fazira...treba okretati motor...ako ne zapinje,dobro je...pali...  ;)