25 načina da ruke ne otupe nakon vožnje motorom

Autor Ćoso, Svibanj 07, 2019, 16:14:50

« natrag - naprijed »

Ćoso

Motociklisti redovito nakon vožnje osjećaju tupost u rukama, slabost u podlakticama i druge tipove neugodnosti u rukama, posebno rano u sezoni ukoliko ne voze cijelu godinu.

Često dobri prijedlozi kako spriječiti neugodnosti dolaze od samih vozača. Tako ispod imamo listu 25 savjeta motociklista koji su se borili s neugodnim osjećajima u rukama.

Prije liste navest ćemo i kratko medicinsko objašnjenje za tupi osjećaj u rukama. Mayo Clinic kaže da je tupost u rukama obično prouzrokovana ozljedom, iritacijom ili pritiskom na živce ili skup živaca u rukama i zapešćima. Stvar je da je mjesto gdje prolaze ulnarni i medijalni živci kroz dlanove isto mjesto na koje se oslanjamo dok vozimo motor.

Mnogi reumatolozi tvrde da nije neuobičajeno da mnogi motociklisti zbog toga imaju i sindrom karpalnog tunela. Ako bilo koje medicinsko stanje potraje, ono trebate provjeriti s liječnikom. Za dopunsko koje pokriva sve što vam treba pogledajte ovdje.

Većina motociklista tvrdi da bol uzrokuje: ergonomičnost (male ruke s dugačkim dosegom do ručice ili širokim radijusem drški; moguće je i da je položaj upravljača neugodan za jednu, dok za drugu nije), tehnika pri vožnji (koliko jako vozač stišće drške, a trebao bi imati lakši dodir) ili potreba za modifikacijama (promijeniti kut drški i drugog za smanjenje vibracija).

Svaki motor je drugačiji i ne možemo jamčiti da će savjeti svima pomoći, ali lista je sljedeća:

-Smanjite stisak ruke na drškama
-Manje se oslanjajte na zapešća i držite svoju težinu jezgrenim trbušnim i mišićima noge
-Koristite malu gumenu ili tenisku lopticu na duljim vožnjama i stišćite ju tijekom pauza
-Držite ruke relaksiranima, gornji dio trupa laganim i lagano dodirujte drške
-Držite tank između nogu kako biste podigli težinu sa zapešća. Isto tako vrijedi i za oslonce za stopala
-Protresite ruke otprilike svakih pola sata
-Uključite tempomat i odmarajte ruku po ruku u svom krilu (to za BMW-aše [emoji33])
-Stišćite šake i ruke da opustite napetost u mišićima
-Skinite prstenje prije kretanja (pogotovo ako idete bez drva [emoji23])
-Pojačajte vježbanje van vožnje motora za veću snagu i kondiciju
-Pozicionirajte ruke na nazad kako biste istegnuli prste u suprotnom smjeru
-Pomaknite ruke prema van od drški upravljača i odmorite mali prst na kraju drške
-Zamijenite standardne drške mekšim/spužvastim drškama (SUKI [emoji1303])
-Dodajte navlake za upravljač, Kuryakyn pedale i podloška za dlanove
-Dodajte gumb za gas ili throttle rocker
-Obucite dobro podstavljene rukavice, kao npr. rukavice s gelom na dlanovima
-Zamijenite utege na krajevima drški upravljača s težima
-Podesite oslonce za noge za kočenje i kvačilo kako biste izravnali zapešća
-Repozicionirajte svoje drške kako bi vam zapešća bila ravnija (rotirajte drške za udobniji kut za zapešća; repozicionirajte drške upravljača bliže tijelu ili odaberite drugačiji nagib)
-Provjerite napetost glave upravljača kako biste smanjili vibracije na krajevima drški
-Provjerite da vam sjedalo nije previsoko
-Popunite drške silikonom ili američkim Bar Snakeom (šuplji cilindar s visoko tehnološkim polimerom koji absorbira visoko frekvencijske vibracije)
-Koristite antivibracijske podizače okretanja
-Probajte zagrijane drške: kao grijane podloške za ruke
-Obucite potporu rukama za karpalni tunel

Pokušajte neke od ovih savjeta svojih suvozača, počevši od najjeftinijih rješenja, a ukoliko to ne uspije, napravite dobro isplanirane modifikacije motora. Također, nemojte zaboraviti olabaviti taj smrtni zahvat pri vožnji. Posjetite i svog liječnika. Ali definitivno ne odustajte od spriječavanja vibracija na zapešćima.

Ako imate savjet koji biste dodali na ovu listu, javite nam i pomozite drugim motociklistima u nevolji (ona dva iz Muppet show-a sigurno znaju bolje [emoji6])


Živi svoj san, nemoj sanjati svoj život!

Ponti

Muppetovac:

Najveći problem je prečvrsto držanje upravljača, taj stisak šake.
A najednostavnije rješenje koje Čoso nije spomenuo (stvarno ne znam kako mu je to promaklo) je dupli konjak ili tri dima da se čovjek malo opusti :smijeh:

Osy

Jesi ti pitao da li smiješ kopirati tekst sa Bmw klub Hrvatska :huh: :)

Danijel 23

Baš, i kako je samo sada i hrabar, a na srednjaku ni S od GSa il kakva predavanja!  :P

zare

S rukama nemam nikad problema, al ponekad me grčevi u nogama ubijaju  :huh:

Ćoso

Citat: zare  u Svibanj 07, 2019, 21:12:45
S rukama nemam nikad problema, al ponekad me grčevi u nogama ubijaju  :huh:
Meni zna (ponekad) trnuti mali prst. Sada kada čitam neke komentare mi utrnuo srednji prst [emoji23]


Živi svoj san, nemoj sanjati svoj život!

gogs

Citat: Ponti  u Svibanj 07, 2019, 17:05:49
A najednostavnije rješenje koje Čoso nije spomenuo (stvarno ne znam kako mu je to promaklo) je dupli konjak ili tri dima da se čovjek malo opusti :smijeh:

šta jest jest  :thumbup:  :smijeh:

ivica medjugas

Citat: Ponti  u Svibanj 07, 2019, 17:05:49
Muppetovac:

Najveći problem je prečvrsto držanje upravljača, taj stisak šake.
A najednostavnije rješenje koje Čoso nije spomenuo (stvarno ne znam kako mu je to promaklo) je dupli konjak ili tri dima da se čovjek malo opusti :smijeh:
e javi se ti
Živim asfalt a makadam mi dušu liči!

zorro

Citat: Ćoso  u Svibanj 07, 2019, 22:44:43
Sada kada čitam neke komentare mi utrnuo srednji prst [emoji23]

:buahaha: ..care  :thumbup:  :ebudale:
SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato: