Trening sigurne vožnje 13.04.2019

Autor Ćoso, Travanj 11, 2019, 13:19:40

« natrag - naprijed »

Ćoso

Šaljem dio e-maila od BMW-aša
" U prilogu je sada jedan video od naših susjeda Austrijanaca koji je po sadržaju jako sličan onome što smo i mi radili ili spominjali na našem treningu.

Tako da preporučam svima da odvoje 15-tak minuta i pogledaju još jednom da se prisjete a oni koji nisu bili, toplo preporučam da obavezno pogledaju.


Pošto je na njemačkom kratki sažetak najbitnijih stvari iz videa:

·        Kočenje je jedno od osnovnih tehnika koji svaki motociklista mora savladati i upoznati ponašanje svog ljubimca u kritičnim situacijama, koči se od prvog trenutka maksimalnom mogućom snagom, a da ne dođe do blokade prednjeg kotača, za motocikle s ABS-om slobodno do kraja da se on i uključi, oni bez ABS-a moraju pokušati u više navrata doći do trenutka blokade kotača i onda odmah pustiti kočnicu pa ponovo stisnuti pa tako na neki način glumiti ABS

·        Kočiti i zadnjom kočnicom ali izbjegavati blokadu kotača

·        Kod manevra izbjegavanja, prvo se koči maksimalno do trenutka izbjegavanja, kada se puštaju kočnice ali ručica kvačila ostaje stisnuta, te se ide u odlučan manevar i to najbolje tehnikom obrnutog upravljanja

·        U videu je prikazan primjer zaustavnog puta koji se od 50 km/h na 70 km/h odvostručuje!!! Voditi i računa o vremenu reakcije

·        Kod tehnike vožnje u zavoju imamo tehniku da se naginjemo zajedno s motociklom, otprilike isti kut nagiba a glava ostaje okomita

·        Ako dolazi do zatvaranja zavoja ili kod uskih serpentina treba koristiti tehniku ,,drucken" , znači dodatno guramo motocikl ispod sebe i time još više smanjujemo radijus putanje – najbolje je to uvježbavati radeći osmice koje se onda prolaze sve brže i brže i motocikl se gura ispod sebe

·        Vođenje pogledom je izuzetno bitno – kamo gledaš tamo i ideš, a pogotovo kod uskih zavija se glava dodatno okreće u smjeru putanje (lijepo prikazano u videu)

·        Jako, jako bitna stvar je u drugom dijelu i vezana uz pravilan odabir putanje!!!
o   U desni zavoj se ulazi da se što duže ostaje blizu središnje crte ceste i onda se što kasnije ruši motocikl u zavoj i zatvara zavoj
o   Lijevi zavoj nikako ali nikako ne sjeći nego ostati na sigurnoj putanji što je otprilike tamo gdje je putanja unutarnjih kotača automobila!!!

·        U videu je lijepo prikazano koje opasnosti vrebaju ako se to radi i baš je prikazano kritično mjesto na jednoj vrlo popularnoj cesti gdje je samo u toj godini bilo petoro poginulih, molim pogledati to jako, jako dobro jer uopće ne izgleda kritično kod ulaska u zavoj, ali kada se malo bolje analizira zaista je jako, jako opasno mjesto

·        Ono što lijepo kaže ovdje komentator da ne želi nakon jednog dana vožnje motocikla rezimirati,, e ovog puta sam zaista imao sreće u situaciji A i B i C ali je sve dobro prošlo", nego da se može reći ,,ovo je bio lijepi dan i lijepa vožnja u kojoj nisam imao niti jednu jedinu kritičnu situaciju jer sam se vozio i ponašao na takav način da do nje i nije moglo niti doći"


Evo to je bi kratki sažetak videa a zaista bi bilo jako važno da ga se pogleda i molim proslijediti i svim svojim prijateljima motociklistima


Lijepi pozdrav i sigurne kilometre u 2019-oj...

Ovdje kliknuti na link za video:

https://youtu.be/x-ev3iEroeU


Živi svoj san, nemoj sanjati svoj život!

Bagy

Iz teksta sam već skužio da se radi o Varahannesu!  :ooda:

Što znači, da sam to odgledao 10-tak puta. Za svaku pohvalu!  :thumbup:

Tko kaže da taj Varadero ima skoro 300 kg!?!  :misli:
mob: 095/573-6874

zorro

SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato:

Špoki

Kad gledam ovaj video, žao mi je što ne znam njemački dovoljno dobro da sve razumijem :huh: Nakon ovoga najbolje na trening ;)
Svakim danom, u svakom pogledu, sve više napredujem!

Osy

Citat: zorro  u Svibanj 06, 2019, 23:30:17
o KTJ  :-X
Šta opet žugeljaš... :) Deda tvojih godina, znači stara iskusnjara podučava nas ostale...Šta ti sad ne paše  :smijeh:
Da nije zbog njemačkog :huh: ;)

zorro

Ma čudim se kak Varadero fino ide, a nisam vjerovao Đaniji  :)  pa me sad sprd  :-X
SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato:

Osy

Citat: zorro  u Svibanj 07, 2019, 08:10:56
Ma čudim se kak Varadero fino ide, a nisam vjerovao Đaniji  :)  pa me sad sprd  :-X
:gimme5: :smijeh:

Bagy

mob: 095/573-6874

Borko

Postoji li kod nas ikakva auto škola, ili nešto da daje napredne sate vožnje za motoriste, kao što ima u Americi? Gledam ovih par likova na youtube, pogotovo Motojitsu frajera kako izvrće onog svog GS-a. Kune se u sve te napredne sate, a očito su urodili plodom. S druge strane, strah me promislit koliko bi to koštalo kod nas, s obzirom da je vozački 2000€... 😏

Ponti

Citat: Borko  u Svibanj 07, 2019, 10:42:35
Postoji li kod nas ikakva auto škola, ili nešto da daje napredne sate vožnje za motoriste, kao što ima u Americi? Gledam ovih par likova na youtube, pogotovo Motojitsu frajera kako izvrće onog svog GS-a. Kune se u sve te napredne sate, a očito su urodili plodom. S druge strane, strah me promislit koliko bi to koštalo kod nas, s obzirom da je vozački 2000€... 😏

Na Grobniku kod Keca, 99 racing school.
Ima više programa, mislim da ima program poligon sigurne vožnje ili tako nekako. Cijena je bila kako su mi rekli oko 250€. Uglavnom, bili su zadovoljni i naučili su puno.

Bagy

Citat: Ponti  u Svibanj 07, 2019, 10:46:55
Na Grobniku kod Keca, 99 racing school.
Ima više programa, mislim da ima program poligon sigurne vožnje ili tako nekako. Cijena je bila kako su mi rekli oko 250€. Uglavnom, bili su zadovoljni i naučili su puno.

I nemoguće je "izvrnuti" njegov motor!  :ooda:
mob: 095/573-6874

Ćoso

Citat: Ponti  u Svibanj 07, 2019, 10:46:55
Na Grobniku kod Keca, 99 racing school.
Ima više programa, mislim da ima program poligon sigurne vožnje ili tako nekako. Cijena je bila kako su mi rekli oko 250€. Uglavnom, bili su zadovoljni i naučili su puno.
Ja idem 19.05. na početni tečaj gdje ne izlaziš na pistu (http://www.99racingschool.com/99.rs?page=program-poligon)...za grupu od 4 motora je 200€ po osobi
...drugi i treći tečaj se voziš po pisti i košta 500€ (po tečaju)

@Borko, pogledaj malo i ove filmiće (http://vstrom-klv.eu/index.php/topic,707.0.html)...Korisno

zorro

Citat: Ćoso  u Svibanj 07, 2019, 11:05:14
..za grupu od 4 motora je 200€ po osobi

za jedno popodne ..o KTJ   :-X

Ponti daj molim te mekni onu fotku što sam ja tebi nekidan meknio  :smijeh:
SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato:

gogs

Ovaj poligon još možda i ima smisla, mada slažem se s zorrom 200E i to po povlaštenoj cijeni je užas.

...ali pista!? WTF 500E ...budimo realni pa kome od nas to treba? Mislim Kec je odličan, ali za rejsere kume.


Čuo sam da onaj Slovenac koji je držao predavanje u termama (na koja je nisam otišao :) ) drži odličan tečaj a koliko vidim za puno manje para. I o realnim situacijama na cesti...jok pista. Tu bi ja otišao

Ponti

A u pm..... Sve je to u redu, samo se brinem da će Ćoso nakon tečaja biti brži od mene  :huh:





:smijeh: