Trening sigurne vožnje 13.04.2019

Autor Ćoso, Travanj 11, 2019, 13:19:40

« natrag - naprijed »

Suki

Citat: Ponti  u Svibanj 07, 2019, 13:43:43

Sve stoji osim da je jelen onaj koji kupi ljubavnici zlatni lančić. Kod mene takvi su samo za veliku pohvalu jer onaj koji dariva je redovito velika duša, a onaj koji dariva zlato je i velika duša i veliki čovjek  :)
:smijeh:
:moto2:

098 9232180

Ćoso

Gle, nije malo (ok, pola mi plati klub...znate mene ), međutim baš to želim odraditi. Ako naučim jednu stvar koja mi može pomoći (ili me spasiti od sranja), meni dosta. Ako bude bezveze, javim da se i vi ne zajebete


Živi svoj san, nemoj sanjati svoj život!

Ponti

Citat: Ćoso  u Svibanj 07, 2019, 13:52:09
Gle, nije malo (ok, pola mi plati klub...znate mene ), međutim baš to želim odraditi. Ako naučim jednu stvar koja mi može pomoći (ili me spasiti od sranja), meni dosta. Ako bude bezveze, javim da se i vi ne zajebete


Živi svoj san, nemoj sanjati svoj život!

Koji klub? Ono da se i ja učlanim  :)

Ćoso

Citat: Ponti  u Svibanj 07, 2019, 13:54:04
Koji klub? Ono da se i ja učlanim  :)
Mrtvih pjesnika...zezam se...plaća se članarina, bio bi (uz mene) jedan od mlađih članova, sporo se voze,...tako da to nije za tebe


Živi svoj san, nemoj sanjati svoj život!

Osy

Citat: Ponti  u Svibanj 07, 2019, 13:43:43

Sve stoji osim da je jelen onaj koji kupi ljubavnici zlatni lančić. Kod mene takvi su samo za veliku pohvalu jer onaj koji dariva je redovito velika duša, a onaj koji dariva zlato je i velika duša i veliki čovjek  :)
:thumbup: :buahaha:

Bagy

Citat: zorro  u Svibanj 07, 2019, 12:08:04

Ali brate mili..pa vi vozite motore već 10 god. i po nekakvim saznanjima jako lijepo vozite  :thumbup:, učite jedni od drugih, netko u grupi bolje vozi od ostalih pa kad stanete vjerojatno komentirate kojekakve situacije..pogledate katkad koji video..vozite se solo..sa ženom..razmišljate o situacijama  tijekom vožnje (što je po meni najbitnije) ..pokušavate nekakve cake u vožnji..odete katkad na besplatne poligone ....i što se više voziš to je iskustvo veće.


S ovim se slažem, ako u 10 god nisi savladao vještinu vožnje - prodaj motor!  :shhh: Ili odi do Keca...  :smijeh:

Ja sam poprilično kasno i položio i odmah kupio motor (prije 4 g), znači bez ikakvog iskustva vožnje velikim motorom. I trebao sam odmah nakon polaganja ispita (a ne u toku 2. sezone) otići do Keca da savladam to jebeno kontraupravljanje...  :thumbup:

A i sad bi vrlo rado do njega da odvozim te maksimalne nagibe - prije 2 godine jednostavno se nisam usudio. Unatoč onim kotačićima...
mob: 095/573-6874

Osy

Citat: Bagy  u Svibanj 07, 2019, 14:08:00
S ovim se slažem, ako u 10 god nisi savladao vještinu vožnje - prodaj motor!  :shhh: Ili odi do Keca...  :smijeh:

Ja sam poprilično kasno i položio i odmah kupio motor (prije 4 g), znači bez ikakvog iskustva vožnje velikim motorom. I trebao sam odmah nakon polaganja ispita (a ne u toku 2. sezone) otići do Keca da savladam to jebeno kontraupravljanje...  :thumbup:

A i sad bi vrlo rado do njega da odvozim te maksimalne nagibe - prije 2 godine jednostavno se nisam usudio. Unatoč onim kotačićima...
Pa ako si bio, podjeli malo s nama kako ti je bilo

fatboy

Citat: Ćoso  u Svibanj 07, 2019, 13:55:20
Mrtvih pjesnika...zezam se...plaća se članarina, bio bi (uz mene) jedan od mlađih članova, sporo se voze,...tako da to nije za tebe


Živi svoj san, nemoj sanjati svoj život!

Ti su za mene!!  :thumbup: :thumbup:

Bagy

Citat: Osy  u Svibanj 07, 2019, 14:10:38
Pa ako si bio, podjeli malo s nama kako ti je bilo

Na sreću, bilo nas je samo troje u grupi pa su izmjene išle puno brže, a imali smo i puno više vremena za odvoziti na motoru. Vozio sam Apriliu Shiver od 9,00 h do 18,00 h. Pred kraj više nisam mogao volan držati!  :ooda:  Bio sam nedavno kod Keca (usput stao) i taj poligon je sad duplo veći i ima više motora za poligon. Osmice su napravljene super i vidim da dolaze i iskusni bajkeri da izbruse koljena na njegovom asfaltu. Valjda zagrijavanje za pistu?  :misli:

Sam motor ima specijalnu konstrukciju - kvadratne cijevi različitih dužina koje nakon svake nove vježbe Kec mijenja, tj. mijenja se i mogući nagib motocikla. Na kraju cijevi je kotačić, tako da ne možeš pasti s motora. Prva vježba - i najvažnija je shvaćanje samog countersteeringa. Vozi se u krug i cijelo vrijeme se "naslanjaš" na kotačić te zatim kontriranjem volana ponovno vraćaš u "normalu".

A onda slijedi vožnja osmicom - dok ne umreš!  :smijeh: Na početku u 1. brzini, a zatim skraćivanjem cijevi koje omogućavaju veći nagib i veću brzinu - vozi se u 2. brzini. Osmice su bile obilježene čunjevima, i kod svakog obilaženja Kec upozorava da se kaciga (pogled) usmjeri već prema idućem čunju. E, to početnik nikako ne može skužiti!  :ooda:

I tako, pržiš se i pičiš po tom poligonu. Došao sam do nagiba od 45 stupnjeva i već mi je bilo dosta vožnje!  :thumbup:

U svakom slučaju, sada s puno većim znanjem vožnje motorom bi to vrlo rado ponovio - da malo postružem koljenima kojih sat vremena!  :want:

Je, skupo je - ali odabrali smo jebeno skup hobi!  :ooda:
mob: 095/573-6874

fatboy

To ne može biti beskorisno nikako!  :thumbup: :thumbup:
Cijena i ostalo je stvar osobne odluke i mogućnosti, ali smisao sigurno ostaje. Ja sam prije 10 godina bio na jednom takvom od TSV Marani dok je bio aktivan. Svi su vozili svoje motore, stvari su bile orijentirane na svakodnevni promet i situacije. Naglasak nije bio na kako se izvući iz situacije, već kako spriječiti da se zbog vlastite gluposti dovedeš u lošu situaciju.
Zanimljivih se stvari vidjelo, čulo i probalo. Bili su uz mene i ljudi sa puno kilometara prijeđenih na svakakvim motorima. Izvodili su vježbe puno spretnije, ali su i dalje vježbali...bar su tako rekli.  :thumbup:   

Ćoso

Evo još malo savjeta... Kopirano s neta (http://www.oktan.hr/pet-najcescih-gresaka-prilikom-voznje-motora/)

Pet najčešćih grešaka prilikom vožnje motora

Skoro svaka muška osoba, a i veliki broj žena, je u nekom periodu svoga života imala priliku sjesti na motor. Bilo da ste bili vozač ili suvozač, sigurno vam nije bilo svejedno. Motoriste ljudi često nazivaju "donatorima organa" što je prilično morbidno, makar statistički gledano, istina je da na broj motocikla i mopeda ide puno veći broj prometnih nesreća nego kod automobila. Kako i vi ne bi postali dio te statistike, za vas smo izdvojili nekoliko pogrešaka prilikom vožnje motora koje najčešće rezultiraju padom, a nerijetko i smrtnim slučajem – krenimo!

1) Prebacivanje brzina unutar zavoja i nesiguran ulazak

Prilikom pritiska ručice kvačila i puštanja gasa motor usporava i ostaje bez potiska koji ga tjera naprijed pa se gubi sila koja vas drži dok ste nagnuti u zavoju, da ne padnete bočno na cestu. To je pogotovo osjetljivo pri nižim brzinama prolaska kroz zavoj. Pritom još treba spomenuti ukoliko ste na snažnijem motoru, prilikom šaltanja u nižu brzinu uvijek postoji mogućnost blokiranja stražnjeg kotača što bi zasigurno moglo rezultirati padom.

U svakom sportu postoje profesionalci pa tako i u motociklizmu koji će reći kako se brzine mogu šaltati i u zavoju, to je točno, ali samo ako ste dovoljno iskusni da šaltanje odradite dovoljno brzo i pritom ne izgubite stabilnost tj. silu koja vam pomaže motor držati nagnutim na stranu, a da ne padnete.

Kada spojite nekontroliranu vrtnju i nagnuti položaj u zavoju postoji velika mogućnost da ćete se izrotirati odnosno proklizati u zavoju.
Ako ste već iskusniji vozač, također bi trebali pripaziti da nakon šaltanja brzine prevelikim doziranjem gasa ne "zavrtite" zadnji kotač, odnosno da vam on ne prokliže zbog prevelike snage.
Kako ne bi došlo do nestabilnosti prilikom ulaska motorom u zavoj, važno je da usporite, prebacite motor u nižu brzinu, pripremate se za naginjanje i odredite si liniju kojom ćete proći zavoj. Namjestite motor i sebe u nagnuti položaj i odvezete zavoj školski, uz eventualno lagano ubrzavanje sitnim dodavanjem gasa kako se izravnavate.

2) Nemojte kočiti unutar zavoja, nego prije njega

Kao što smo već nekoliko puta spomenuli, vrlo je važno dobro se pripremiti za ulazak u zavoj. Jedna od pogrešaka je i kočenje u zavoju. Mnogi motoristi se prebrzo uvezu u zavoj, ne stignu se na vrijeme namjestiti i dovoljno jako se nagnuti da bi sigurno odvezli zavoj, pa ih uhvati panika i pritisnu kočnicu. Što se onda događa? Ako se jako pritisne kočnica, uvijek postoji mogućnost da će jedan od kotača zablokirati ovisno o tome koju kočnicu ste stisnuli, a tada ćete vrlo vjerojatno pasti.

Druga situacija je ona u kojoj kotač ne zablokira, međutim zbog kočenja, motor će se uspraviti i početi ići ravno, što znači da njime nećete moći upravljati tj. nagnuti ga dok god ne prestanete kočiti, a tada će već biti kasno. U svakom slučaju ako ste prebrzo ušli u zavoj, najbolje riješenje je pokušati prebaciti u nižu brzinu ako vam okolnosti to dozvoljavaju, nagnuti se koliko god možete i jačim gasom izvesti zavoj, kako bi na motor djelovala što veća sila i pomogla mu održati putanju, ista stvar vrijedi i za automobil, no o tome ćemo drugi put.

3) Krivo procjenjujete zavoje i krivine

Motociklisti amateri mnogo su puta stradali zbog ove stavke. Vožnja automobilom nije isto što i motorom. Svi mi znamo da su motori puno brži i na ravnom i u zavoju, međutim to ne znači da svatko može sjesti na motor i zavoj odvesti "ležeći" i dodirivajući asfalt koljenom.

Veliki broj nesreća dešava se kada netko neiskusan sjedne na veliki i snažan motor, te ga "stisne" na ravnome dijelu, međutim kad dođe zavoj ta brzina je prevelika, a on nema osjećaja za nagnuti se i namjestiti motor za prolazak kroz zavoj, pa izleti s ceste. Strah od naginjanja prilikom vožnje u zavoju javlja se kod puno ljudi, no to je samo strah koji se prilikom skupljanja iskustva mijenja, pa lagano se opuštate i spremniji ste sve više nagnuti svoj motor.

Posebnu pažnju treba pridavati vožnji noću jer je tada prilično teško ocijeniti oštrinu zavoja.

Ukoliko se približavate zavoju, najbolje je smanjiti brzinu vožnje kočenjem na ravnom, pripremanjem motocikla tako da ga postavite u pravu brzinu te, ako niste sigurni, radije neka to bude niža nego viša brzina. Ukoliko se i precijenite lakše ćete se izvući dok je motor u nižoj brzini i drži vas veća sila. Nakon toga se nagnete i pokušavate održati liniju vožnje. Sitnije korekcije su moguće, ali dok ne steknete iskustvo bolje da sporije prolazite zavoje nego da sletite.

4) Prebrzo preticanje drugih vozila s manjkom pažnje

Ukoliko je vaša brzina na motociklu puno veća od vozila kojemu se približavate, postoji velika mogućnost da će to vozilo skrenuti, a da vas pritom neće primjetiti. Ako ga pak prestignete brzinom malo većom nego njegovom onda vam ostaje mogućnosti za manevriranje i kočenje ukoliko to vozilo odluči skrenuti i napraviti neku drugu radnju koja bi vama spriječila prolazak.

Veliki broj motociklista stradao je prilikom višestrukog pretjecanja automobila, gdje se dogodilo da je neki vozač iz kolone skretao, a zbog te iste kolone motociklist to nije mogao vidjeti.

Preporučamo da vozila ne pretječete puno većom brzinom jer veliki broj vozača uopće ne prati stanje iza sebe na retrovizoru pa ih se lako uplaši ili mogu neočekivano skrenuti.

Vozite li se poznatim cestama bilo bi dobro da pripazite i na ulice sa strane kako vam se prilikom pretjecanja ne bi dogodilo da se vozilo izveze na vašu pretjecajnu traku čime bi vi izgubili prostor za prolazak.

5) Niste dovoljno udaljeni od vozila ispred vas

Motociklisti se često "nabijaju" na automobile kako bi ih što brže i lakše prestigli, no ne računaju na jednu bitnu stavku, a to je reakcija. Ukoliko je vozač automobila primoran naglo zakočiti tada motociklist neće imati dovoljno vremena za reakciju i vrlo vjerojatno će se sudariti u vozilo ispred.

Preporučamo da između vozila ispred vas ostavite dovoljan razmak kako bi na vrijeme stigli reagirati. Ukoliko se vozite u koloni koju pretičete i nemate mjesta za dovoljan razmak, onda je najbolje riješenje da se vozite na lijevoj strani iza automobila uz središnju liniju kako bi se na vrijeme stigli pomaknuti u stranu prilikom naglog kočenja, ali i da vas vozač ispred može vidjeti na bočnom retrovizoru.

Ne održavate gume redovito

Veliku pozornost treba pridati i gumama na motoru. Najbolje bi bilo da pritisak u gumama bude po pripisanom jer su tada vozne sposobnosti motora najbolje. Ukoliko je pritisak premali ili prevelik guma se ne raširi dobro po felgi, pa može doći do toga da nećete moći dovoljno nagnuti motor u zavoju, odnosno da će vam se on sam početi rušiti na bok. Također se nemojte voziti na istrošenim gumama, jer bi vas kad tad mogle iznevjeriti i proklizati u nenadanom trenutku.

Kako je motor vozilo koje se koristi uglavnom samo po lijepom i suhom vremenu, najčešće su to prometnice oko naših domova koje su nam već sve poznate. No, što ako ste odlučili otići na more i vozite se cestama koje motorom niste nikada prošli? E, tada nastupa vaše iskustvo, a naš savjet je da pripazite na brzinu.


Živi svoj san, nemoj sanjati svoj život!

Stjepko

Nikad neću kupit BMW jer bi shvatio da poslije 40  godina ne znam vozit  :-X

Ćoso

Citat: Stjepko  u Svibanj 07, 2019, 16:23:23
Nikad neću kupit BMW jer bi shvatio da poslije 40  godina ne znam vozit  :-X
Kralju


Živi svoj san, nemoj sanjati svoj život!

Ponti

Citat: Ćoso  u Svibanj 07, 2019, 13:55:20
Mrtvih pjesnika...zezam se...plaća se članarina, bio bi (uz mene) jedan od mlađih članova, sporo se voze,...tako da to nije za tebe


Živi svoj san, nemoj sanjati svoj život!

Shvatio sam .... sramota te reći  o kojem se klubu radi  :buahaha: :buahaha:

Borko

Citat: zare  u Svibanj 07, 2019, 13:34:37
A jeste se zakačili  :bzvz: nekom je puno 200 eura nekom nije, ako će se čovjek sigurnije osjećati, isprobati neke situacije koje na cesti ne želi ni u ludilu i tko zna što još probati na treningu, zašto ne
Svakom tko se odluči na to  :thumbup:
a jeleni su i oni koje konobarica izjebe pa potroši 200 eura u birtiji ili oni koji ljubavnici kupe zlatni lančić ili oni koje policija čopi za..... jelena ima pun kurac
Samo me zanima da je tečaj 100 kn ili gratis koliko bi nas se prijavilo na njega, bez obzira što kao znamo voziti :bzvz:

Pokrao si mi riječi iz glave. :) Mislim da nije loša opcija ponovit neke stvari.  A i čovjek uvik nešto novo nauči.  Je, 200 ojrića nije malo, ali nisu ni bačene pare ako se neko odluči na to i ako je profešur dobar, naravno.  Da ima nešto takvo u blizini kuće mi, ne bi se dvoumia otić. Prvo šta sam par godina picava vozit bajk, drugo kao što Zare kaže, probaš neke stvari koje na cesti ni u ludilu nebi. Znanja nikad dosta.