CF Moto 800 MT

Autor Saxi, Listopad 01, 2021, 08:45:04

« natrag - naprijed »

Saxi

Pre par dana sam imao prilike da budem ugoscen i počastvovan od strane firme Gevara da pored prezentacije dobijem mogućnost i zadovoljstvo da zajasem ovu "ljutu zver". Popricao sam i sa Koletom, direktorom Gevare koji je objasnio da motor u ovim suludim vremenima gde transport preko noći iz dana u dan skače vrtoglavo poprilično utiče na cenu motora, kao i nestašica komponenti, i da se nada  da će u najgorem slučaju cena u Srbiji biti ispod 10 000 Evra, ali da dok motori ne stignu nije realno iskakati sa cifrom.
Na oko motor izgleda prelepo, a kad sam seo na njega zadovoljstvo je postalo još veće. U pitanju je provereni KTM agregat uz mnoštvo Bosch elektronike, model sa slike je u osnovnoj Sport izvedbi a po meni najefektniji će biti Tourer a izlazi i Enduro. Od elektronike u osnovnom paketu nema sta nema. U poređenju sa novim velikim Stromom 1050 izgleda lepše i sa daleko više tehničkih dostignuća.
Kayaba ovesi, Bosch ABS cornering uz dvokanalni ABS, J. Juan kočioni sistemi i sve ono što ide uz njih, je podatak da je u pitanju veliki i poznati igrač, firma koja od skora posluje u okviru Brembo grupe, što verujem većini govori o ozbiljnosti i snazi dotične firme.
Istorijat CF Moto firme je na mene ostavio poseban utisak. Za kineske pojmove u pitanju je mala firma ali tehnološki najnaprednija, inovatori na polju ATV vozila i motora koje i dan danas sklapaju i prave i za druge. Paletu vozila koje su izveli na pistu imala je na oko sta da pokaže, što ću vam pokušati preneti i na slikama koje sam u letu napravio. Izbliza gledano vidi se da je svaki detalj brižljivo odmeren, dizajn je moderan i na motoru o kom pričamo autentičan.

Saxi

I jos malo o istorijatu CF MOTO firme, glavni su i najveći snabdevači kineske policije, za potrebe državnih institucija na najvišim nivoima, koriste se njihovi motori, od iduće godine ulaze zvanično u Moto 3 trke, učestvovali su u suludim i pogibeljnim jurnjavama trke Isle of Man, gde su zabeležili 4. mesto.
Model u osnovnom nivou opreme ima daleko više tehničkih dostignuća i opreme od kilo Smora novog čak i u XT verziji, završna obrada je bolja na 800 MT, a sve je uklopljeno i lepo na oko, kao da su ga radili italijanski dizajneri. Meni lično se boja na izložbenom primerku nije svidela, jer ne volim crnu jer smanjuje vizuelno predmete, ali to sam samo ja. MT je inače skraćenica za Multi functional and Touring.

Posle vožnje CF Moto 800MT iz prve ruke mogu da kažem da je bogami lepo podešen, izbalansiran i upravljiv, kao i Afrika čini se da se radi o osetno laganijem mopedu iako napunjen bez kofera ima 231 kg. Ovaj primerak je bio na tajvanskim MAXXIS gumama, lepo sam ga vitlao i krivio po karting stazi Autokomerca, elastican agregat koji sam uspeo do 4. brzine da poteram, a onda pred krivinu išaltam u niže brzine, završna obrada je bolja nego na Stromu, položaj sedenja najpribližniji Multistradi Enduro, 2 niže i kvačilo odrađuje posao vrhunski, nema trzaja, fino motorno kočenje dolazi do izražaja, uz Kayabine viljuške zaista impresivno deluje. Za ovo kratko testiranje, od samo par krugova po pisti na kojoj nikad pre nisam vozio rekao bih da je udoban i nikad ne bih rekao da je neki Kinez u pitanju i ne bih mogao da se pohvalim i da kažem da sam mu našao neku manu, mene je oduševio i svideo mi se, pa ću možda nekom zvučati pristrasno. Dal je do staze koja čudno izgleda i koja tehnički nije u najboljem redu ili do Maxxis guma, pri forsiranju granica zadnja guma je umela malo da pusti. Odziv gasa je fantastično urađen a po sistemu ride by wire koji je Bosch radio. Gume klasika, napred 19,pozadi 17, nema zujanja I žuljanja, cvrčanja plastika, menjač precizan i tačan, volan širok, šareni displej pruža pregršt informacija, lako je čitljiv i upotrebljiv za razliku od nesrećnog displeja na novom Smoru 1050.
Moj zaključak je da je ovo izuzetno tehnološki napredan motor, komponente i svi bitniji delovi su delo ruku dokazanih i poznatih proizvođača, velikih i dokazanih industrijskih giganata, ostaje samo eksploatacija kroz vreme koja će da baci svetlost na to kako su Kinezi sve to upakovali.
Za ovu stazu 95KS koliko ova mala zver poseduje, tek nešto manje od kilo Smora je više nego dovoljno da ga natera da britko, odsecno i kao žilet seče krivine dozvoljavajući vozaču da bira najpodesniju putanju za adrenalinsku voznju [emoji3059]
Kinezi su sa ovom Sport verzijom i onim što smo videli na slikama u Adventure verziji krenuli sa velikim adutima u bitku na sam tron Adventure Touring segmenta, I baš mi je drago da se konkurencija širi na radost potrošača i adrenalinskih ovisnika prirode i dva točka [emoji16]


Bagy

Saxi, svaka čast za recenziju, bez problema možeš pisati za neki moto časopis!  :bravo:

Po svemu pročitanom, velika konkurencija kvalitetom i opremom novom Tigeru 900, a bogami i Stromu somari! A o cijeni da ne pričamo!  :thumbup:

https://cro-moto.net/cf-moto-800-mt-lowcost-adventure-kinez-sa-ktm-agregatom/

"CF Moto je prezentiran na sajmu u Shangaiu i trebati će neko vrijeme dok stigne do Europe. Cijena još nije obznanjena ali predviđa se u rasponu od 6,500 – 9,000 Eura. Vrlo vjerojatno i malo veća budući da treba uključiti i troškove transporta, špedicije i svega ostaloga."

Ja bih još samo dodao da mu je visina sica na 825 mm...
mob: 095/573-6874