Orijentacija progresivnih opruga

Autor iviccaa, Studeni 05, 2022, 18:44:19

« natrag - naprijed »

iviccaa

S obzirom da imam coronu pa od dosade čitam sve i svašta, naletio sam na zanimljivu temu na njemačkom forumu.
Radi se o orijentaciji progresivnih opruga u vilicama, tj. gdje ide "gušći" dio.
Suzuki, bar kod kenjca, ugrađuje gušći dio dolje, dok aftermarket opruge Wilbers ili Wirth preporučuju da se opruga montira obrnuto od Suzuki preporuke.

Njihovo objašnjenje, a dali su i službeni odgovor jednom forumašu, kaže da se po Suzuki principu dobije malo čvršći ovjes zato što veći broj navoja dolje istisne više ulja prema gore i smanji se dio zraka.

Podsjetnik: visina ulja u vilici mjeri se bez opruge u njoj.

Isto tako smanjuje se trenje u vilicama, a i minimalno se smanjuju neovješene mase, ali to za Strom nije toliko bitno, s obzirom gdje se i kako vozi.

Ja mislim da je Suzuki to namjerno napravio jer su ugradili jadnu oprugu s 0.65kg/mm, dok vecina ljudi ako su 90+ kg ugradjuju 0.9kg/mm.
Tako su jeftino htjeli bar malo otvrdnuti prednji ovjes.

Black Betty

Ja sam na svojem bivšem Stromu stavio gošće ulje,radialnu pumpu i tek onda je bilo ok..
Prepostavka je majka zajeba

agolac

"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

Fantom

Danas mi naleti ovsj video. Cova fino objasnio pred kraj videa zasto i standardne opruge treba okrenuti da gusci dio opruga ide gore.


Golileo

Ja ovome nebi ništa vjerovao
- zato jer je Amerikanac a ja imam predrasude
- zato jer su japanci stavili gusce dolje a prema njima nemam predrasuda
- zato jer je rekao da je svejedno na koliko je preopterećenje i vratiti će opet na 3 crte, a tko je vozio malog stroma - zna
- zato jer je vilicu stisnuo sa skripcem i cistio je zicanom krpom
- zato jer on priča o ovjesenim masama a japanci o omjeru volumena zraka i ulja u zatvorenom prostoru vilice
- zato jer da Amerikanci razumiju japansku ili njemačku tehnologiju nebi radili h-d sa porsceovim motorom niti adv kao pan america
- zato jer nije koristio kilo ključ,  kao što nebi niti ja ali ja nisam serviser
- zato

Fantom

Onda garant vjerujes Švabi :)

Sala naravno  :beer:

Wirth, Ikon, Progressive, Hagon, Wilbers svi u upustvu kazu gusto namontano ide gore. Mislim da tako opruga ima drugaciji otpor nabijajuci se tim gustim namotajima duzim putem kroz ulje. Haj znaj jebiga, al da je suplja prica nebi se toliko pisalo po stranim forumima o toj temi. 90% ih se slaze da kaze gusto ide gore.

http://www.wirth-federn.de/media/content/ProgressiveForkSpringInstallation.pdf

http://www.wilbers.de/download/montageanleitung_zweirohr.pdf

Golileo

Bome....
Nema druge
Treba probati na oba načina pa vidjeti razliku