Turska 2022

Autor gogs, Rujan 23, 2022, 11:50:22

« natrag - naprijed »

gogs

Ajd da i mi nešto napišemo o ovogodišnjem putovanju dok baš nismo sve zaboravili.  :-\

Fiksni dio plana je bilo Istanbul, Kapadokija, Pammukale, Efez....a ostalo kako se uklopi. 

Glavni glumci: Dragan, Ćoso, i ja sa boljim polovicama; Renata, Ana Marija i Marinka.


Dan 1. Zagreb – Sofija
790 km dosadne autoceste. Okupljanje na benzinskoj rano ujutro i gas da to čim prije odradimo.


Okupljanje:


Pauza negdje u Srbiji...



Popodnevi dolazak u Sofiju i odmah na zasluženu okrepu.  :)







Otišli onda do hotela da se raskomotimo i taxijem do restorana po preporuci zagrebačkih  :moto2:

Bome bilo je za prste polizat.















Nakon ubijačine u iću i piću otišli na spavanje jer sutra je sve ispočetka.  ;)


Ćoso i Dragec ubacite koji sliku ako mislite da treba.....



gogs

Dan 2. Sofija - Istanbul



Nebo se nešto smrklo, kiša pada i nema većeg gušta nego odmah ujutro navući žuti kurton na sebe  :kisa: i krenuti na put.

Prvo smo u hodu nabrzinu obišli glavne znamenitosti (jer je većina već tu bila) i gas za Tursku....









Stali smo i u Plovdivu al dosadna kiša nije dala mira. Tako da ovom lijepom gradu treba dati posebnu priliku za običi ga na miru.





Trc mrc i eto nas na granici.






I nakon biblijskog potopa negdje stotinjak km prije Istanbula nebo se rasčistilo te smo brže bolje poskidali kišnjake sa sebe.






Ulazak u Istanbul je posebna priča.....gužva i samo gužva. Fala Bogu na pomočnoj traci koja je sva pod kamerama i nešto piše na turskom, ali mi se nismo previše obazirali na to i samo gas.







Ćosinih prvih 50  :smijeh:







I napokon dolazak u hotel te postavljenje u prirodan položaj.  :) :smijeh:





.....to be continued

Ćoso

[emoji897][emoji23]



Živi svoj san, nemoj sanjati svoj život![img width=800 height=1066]

gogs

Dani 3 i 4, Istanbul.

Uzeli smo si cijela dva dana za lagano obići sve šta nas zanima.
Već smo u Zagrebu uzeli Istanbul pass koji daje besplatan ulaz na većinu mjesta koja smo željeli obići. Dvodnevni pass je bio 85 eura po glavi.

https://istanbulepass.com/istanbul-pass-prices.html

Prvo odmah kod hotela kad smo došli je bila priprema za večerašnji koncert neke Turske pevaljke.





Ali smo zapalili u grad i ostavili motore na milost i nemilost masi. Kad smo došli kasnije bili su zatrpani bocama  :smijeh:




jedna putna prije spavanja...



Ja sam dobio i podstanara...






Ujutro draga maca još spava....



Buđenje mrguda.....



I posljedica svega je da mi je sic izgrebala i izbušila rupice  >:( Da sam tamo primjetio bilo bi  :barbecue:  >:(

Kako god...motori parkirani i ujutro taxi da nas odveze do prvog obilaska.






prvo meza..





I eto našeg vodiča...



Obilazak cisterni gdje je igrom svjetla prikazana povijest grada. Fora.









Šetnja do sljedećeg obilaska...









:-X



Aja Sofija, bila mi je draža kao muzej. Sad kao đamiju baš ne lajkam. Sad je ogroman tepih unutra i svi bosi...ne moram govoriti koji je to "fini" miris. Kad sam sutradan u hotelu pomirišao čarape da vidim jel još "valjaju", skoro sam umro. Oči sam iskolačio kao da sam u posjeti slavonskoj gay ekipi. Kad tad nisam dušu ispustio, neću nikada.



Ćoso i njegovi selfiji  :-X :samaranje:



novi frendovi...



Opet isto i u plavoj đamiji



Nakon toga šetnja do Topkapija.



Ovo slave Sulejmana jer im je sugerirao Istanbul pass i preskočili smo opaku gužvu na kupovini karata  :smijeh: :belj:











Iz nekog razloga nama troji se najviše svidjelo u haremu. 



Suljo bi došao ovdje i fino vidio šta se nudi  :)





Zasluženi predah....crkošmo.



Malo i kebaba




Nakon okrepe, u švercerski raj  :smijeh:






Kupio sam đezvu....svako jutro kuhamo kavu u njoj.



Nusret Ćosić



Kupili smo i jedan pokaz na kiosku za javni gradski prijevoz i to se pokazalo kao odlično. To je iskustvo od prošlog puta  ;)

Malo tramvaj...



Malo trajekt...



I eto nas u azijskom dijelu grada...







Crknuti idemo u metro i  prema hotelu



Netko je skužio da idemo ispod mora  :smijeh:



Ostala ekipa sama u metrou jer sam ja morao uzet taxi  :smijeh: Neće ispod mora  :smijeh:



I svi mrtvi u krevet na spavanje.























Grba

098 737 604

zare


vego

Odlično  :thumbup:
Istambul mi je bio plan za ovo ljeto, ali planovi služe da bi se mijenjali
Valjda će biti ljeto 2023
Prvo hopni, pa reci skoč...

zorro

hahahaa..Dragan se baš voli fotkat..hoće ga kadar  :smijeh:
SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato:

fatboy

Prava tura...vidim niste se uopce setali i jeli ste tanko... :-\

keko

..jaoooo, naviru uspomene iz 2019. i našeg posjeta Istanbula. Predivan grad, sjecište kultura, vjera, arhitekture, uglavnom opet bih tamo  :) .. nek ste i vi uživali  :bravo:
.. jbg. Zorro je bil u pravu 😎

gogs

Drugi dan Istanbula

Nakon doručka Marinka i ja smo otišli poslom do našeg starog dobavljača a ekipa je iskoristila prijepodne za obilazak Galata towera i šetnjicu gradom. Dogovoreni sastanak je u 14h ispred Dolmabahce palače kad nam počinje vođena tura.











:smijeh:




I malo prije 14h ekipa je opet na okupu  :ooda:


Palača i okoliš je baš super zanimljiv
a, to je neki od zadnjih sultana napravio da ima za državničke posjete a i dan danas zato služi. Unutra je i soba i krevet gdje je umro Kemal Ataturk.
Uglavnom, zanimljivo za obići.





Iz nekog razloga nama trojici je ovdje opet bilo najzanimljivije  :)


Unutra nema čega nema i da, strogo je zabranjeno slikanje  :smijeh: :P








Soba i krevet od Ataturka










Ovo je najveći luster na svijetu koji je poklonila engleska kraljica. Slikanje strogo zabranjeno.





Ovdje nam je već dokurčio sa selfijima  :smijeh:


Dosta palače i sobetina idemo dalje u obilazak grada.....








gogs

Šetnja do Taxima pa najpoznatijom ulicom Istiklal do muzeja madam Tussauds.







Muzeja madam Tussauds...još smo vagali hoćemo-nećemo al ajd kad je đabe (imamo pass, jelte). Kakva bi bila greška da smo preskočili....krepavali smo unutra os smijeha  :smijeh:











:)










:)




:ebudale:




:samaranje:


I nakon smijeha paljevina van i trk do hotela jer imamo večernje kruzanje Bosphorom.










gogs

Kruzanje Bosphorom isto spada u kartu Istanbul passa i dodatak je samo 10 eura po glavi ako želiš alkoholna pića. Neograničeno u cijeni  :smijeh: ...oh, nisu računali na nas  :) :smijeh: Podmitili smo odmah konobara da slučajno nebi bilo da je čaša prazna....

Prvo nas je skupio kombi ispred hotela.


pa stigli na kičasti brod






Skoro smo izašli van jer ga bar sat vremena puni a unutra vruće za popizditi...u zadnjem trenu smo prevagnuli i ostali




Dervišev ples je bio odličan










Pregorili  :smijeh:


:-\






Veseli i raspjevani na fajruntu.


Vraćamo se do hotela (slika Ana Marija koja je imala neko internet predavanje na kojem je morala biti pa je propustila kruzanje)


I na spavanac jer sutra ujutro je pokret...idemo dalje.















fatboy


Saxi

Fantazija sudar civilizacija, super mesta za obići i fenomenalne slike, plačem od prozora iz muzeja madam Tiso [emoji1787]