POR15 - Protektiranje zahrđalog rezervara

Autor jeeves, Srpanj 27, 2017, 22:42:25

« natrag - naprijed »

jeeves

Početkom 2011.g, tijekom jednog đira, motor mi je počeo zatrzavati preko 4500 o/min. Ispostavilo se da je visokotlačni filter benzine bio začepljen.
Kod Stroma/KLV-a protok pumpe se testira tako da se skine cijev sa pumpe goriva, tri puta da kontakt ključem dok pumpa ne prestane raditi i mjeri se koliko je goriva izašlo u posudu koju smo sa cijevi spojili na pumpu.
Zdrava pumpa izbaci oko 3,5dcl, meni je izašlo jedva 1dcl. Razlog je bila hrđa u rezervaru.
Filter sam sredio bypass-om sa auto filterom, a hrđu probao riješiti postupkom elektrolize.
To se nije pokazalo dobrim rješenjem, jer sam tim postupkom skinuo i ono malo zaštite što je još bilo u rezervaru. Nakon par mjeseci sam uzeo navedeni kit i riješio problem.

Kit je naručen sa http://www.por15.de/Fuel-Tank-Kits:::15.html






18.06.2011.

Vec dugo sam htio uzeti ovaj kit.
Bez obzira sto je rezervar nakon elektrolize izgledao dobro, nisam ga nicim zastitio i znao sam da ce se hrdja opet pojaviti i da cu imati problema zbog toga.
O ovom proizvodu sam nasao dosta informacija na netu i preporucili su ga na ADV forumu kad sam se raspitivao oko postupka elektrolize.
POR15 je americki proizvod, a zastupnici za Europu su u Engleskoj i Njemackoj.
Prijateljica iz Graza ga je narucila i donjela u Dubrovnik krajem proslog mjeseca.

Kit dolazi za rezervare do 10, 20 i 40 litara, a postoji i kit za automobilske rezervare do 96 litara.
Ja sam uzeo kit do 40l, jer nisam bio siguran da ce kit do 20l biti dovoljan. Kostao je 55eura + 10 eura postarine iz Njemacke do Austrije. Na kraju se pokazalo da je manji kit do 20l sasvim dovoljan. On dodje 42,50 eura + postarina)



Postupak se sastoji od 3 dijela:
1. Ciscenje rezervara od ostatak benzine i dijelomicno hrdje preparatom Marine Clean
2. Priprema rezervara sa Metal Ready
3. Zastita rezervara sa US Standard Fuel Tank Sealer-om

U kitu se dobije jos i mala spuzvica za nanosenje i neka vrsta tkanine koja sluzi za zatvaranje rupica na tanku (ukoliko ih ima)



Uputstva su jako dobra, napisana su na engleskom i njemackom, a mogu se naci i na netu.

U prazan rezervar se prvo stavlja Marine Clean koji se mjesa sa jako toplom (ali ne vrelom) vodom u omjeru 1:1. Treba mjesati, tresti i muckati najmanje 20 minuta i moram priznati da sam crko.  :043:
Marine Clean je bezbojna luznata tekucina, koja cisti unutrasnjost od ostataka benzine i donekle hrdje. Osjecaj pod rukom je kao kad stavite ruku u vodu u koju ste stavili dosta praska za pranje rublja.
Nakon 20-ak min mjesanja i tresnje tekucinu izlijemo i unutrasnjost dobro ispreremo obicnom vodom.


Ovako je tekucina izgledala nakon izlijevanja





Rezervar nakon Marine Clean-a nije izgledao nista bolje i moram priznati da sam se bio malo zabrinuo




Onda stavljamo nerazrjedjeni Metal Ready. Rezervar ne mora biti bas potpuno suh prije ovog postupka.
Metal ready je ustvari fosfatna kiselina, plave je boje, (mislim da ima jos nekih dodataka, ali nisam 100% siguran) koja pripremi metal prije nanosenja US Tank Sealera. Rezervar svako malo treba staviti u drugi polozaj i nakratko promuckati, da se dobro pokriju svi dijelovi. U rezervaru ne bi smjela ostati duze od 2 sata.



Ovo je vec izgledalo puno bolje







Tekucinu izlijemo i unutrasnjost dobro operemo toplom vodom.

Prije nanosenja US Standard Fuel Tank Sealer-a rezervar treba biti 100% suh, jer se Sealer veze s vodom i ukoliko je rezervar imalo vlazan onda je sav trud uzaludan, jer ce se poceti prebrzo svrdnjavati i nece dobro pokriti unutranjost. Najbolje i najjednostaviji je unutrasnjost osusiti fenom za kosu. Ja sam ga bez pretjerivanja susio sat i po vremena gotovo bez prestanka i u pojedinim trenutcima je rezervar bio toliko vruc da bi gasio grijac na fenu.







Onda sam zastitio otvor oko pumpe i vidljivi dio rezervara







Sad dolazi zadnji i najvazniji dio postupka - US Standard Fuel Tank Sealer.
Srecom pa sam pitao na ADV Rider forumu da mi clanovi koji ovo vec radili malo objasne postupak iz vlastitog iskustva. Jedan clan koji je navodno sredio vec x tankova sa
ovim kitom je rekao da se sa 0.5 pint (oko 236ml) moze pokriti tank zapremine do 30 litara  :icon_blink:. Ta kolicina se dobiva sa kitom do 20l. 
Ja sam kupio kit do 40l i dobio sam 1 pint (472ml) i dobro da nisam sve ulio jer stvarno nije trebalo.

Kantica se ne smije tresti, nego se mora mjesati dok se ne dobije jednolicna siva tekucina, odnosno "boja". Ja sam ulio malo manje od 250ml i po prepouci sa ADV foruma prije vracanja poklopca na kanticu stavio sam komad plasticne vrecice i ponovo je zatvorio, iako u uputstvima pise  da se jednom otvorena kantica mora baciti. Kad je ovako zatvorimo mozemo je bez problema ponovo otvoriti, a Sealer se moze opet koristiti.


Kad ulijemo boju pocnemo okretati rezervar da tekucina prekrije cijelu unutrasnjost. U pocetku se cini da tako mala kolicina nece bit dosta za cijeli rezervar, ali ova tekucina je jako rijetka i odlicno pokriva u jako tankom sloju.
Malo problema sam imao oko otvora za ulijevanje goriva, zbog samog oblika, ali najveci problem je bilo izvadit visak tekucine van.
Otvor za pumpu goriva nije najniza tocka rezervara, pa je tekucina napravila mali bazen ispod otvora. To sam donekle uspio izvaditi pomocu plasticne cjevcice, izvadio sam 150ml!!!
Ostak je takodjer trebalo maknuti, visak ne smije ostati unutra i stvarati "lokvice". To sam na kraju napravio sa malom spuzvom, ali sam taj dio morao malo popraviti nakon 2 dana.
Nakon toga boja se mora susiti najmanje 96 sati prije ulijevanja goriva, ali posto mi se ne zuri ostavit cu da se susi i duze od toga.


Tekucina jos dok se razlijevala




Nakon 2 dana



Nadam se da sam ovim postupkom uspio rijesiti hrdje  i svih sranja koje ona povlaci za sobom na malo dulji rok.



E da, evo slike hrdje i prasine koje sam izvadio iz niskotlacnog filtera goriva. Sve to se skupilo u nepunih 6 mjeseci, otkad sam zadnji put rastavio pumpu.




jeeves

01.08.2013

Prošlo je malo više od dvije godine otkad sam zaštitio unutrašnjost rezervara sa POR15 i danas sam ga prvi put od tada skinuo s motora i maknuo pumpu, da vidim kako izgleda.

Izgleda prilično dobro, malo razlike u boji ima pri vrhu rezervara, ali mislim da je to ok







Jedino mjesto na kojem se boja malo skinula je ispod čepa, tamo gdje hvata "zub" od brave, ali to sam ja kriv, jer kad sa radio zahvat, na tom mjestu je bio pluteni čep i kemikalije iz kita zbog toga nisu dobro odradile svoj posao, ali nije neki problem jer tu ionako nije bilo hrđe.







Sve u svemu jako sam zadovoljan i sad ga stvarno mogu preporučiti svima koji imaju problema s hrđom  :thumb_up:

jeeves

21.04.2015


Danas skinuo rezervar za promjeniti filter zraka, pa usput izvadio pumpu da vidim kako izgleda unutra.

Za mjesec i po i bit će 4 godine otkad sam sredio rezervar. Još uvijek izgleda jako dobro!    :icon_yes: :icon_yes: :icon_yes:


Ostalo je malo benzine unutra






agolac

Ovako izgleda pumpa od kolege koja je plivala u hrđavom rezervaru. Ja ću preventivno srediti oba svoja rezervara prije nego se ovo desi. POR15 je kupljen i čeka u garaži.











"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

jeeves

Mogu mislit kako rezervar izgleda.

Jel kupio novu/polovnu pumpu za Stroma ili je uzeo od GSX-R?

agolac

Citat: jeeves  u Srpanj 27, 2017, 23:12:02
Mogu mislit kako rezervar izgleda.

Jel kupio novu/polovnu pumpu za Stroma ili je uzeo od GSX-R?

Pa ova pumpa ustvari izgeda radi ok. Motor mu nije štekao. Misliš da se ne isplati probati srediti ovu pumpu, odnosno i nju protektirati s POR15? Ova vanjski dio mislim...
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

jeeves

Citat: agolac  u Srpanj 27, 2017, 23:23:10
Pa ova pumpa ustvari izgeda radi ok. Motor mu nije štekao. Misliš da se ne isplati probati srediti ovu pumpu, odnosno i nju protektirati s POR15? Ova vanjski dio mislim...

Protok ok?!

Možeš premazati donji dio pumpe, napravi cijeli postupak kao i sa rezervarom, ali ja bi vjerojatno promjenio motor. Ima ih na ebay-u.

agolac

Citat: jeeves  u Srpanj 27, 2017, 23:29:39
Protok ok?!

Možeš premazati donji dio pumpe, napravi cijeli postupak kao i sa rezervarom, ali ja bi vjerojatno promjenio motor. Ima ih na ebay-u.

Primjetio sam da je na ebayu iskrsnulo cijelo more nekih zamjenskih pumpi. Ali bog zna koliko te rade....
Nismo testirali protok, jednostavno je radilo kako treba. Ali trebali bi i to napraviti
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

jeeves

Danas promjenio filter zraka, iščupao PAIR i izvadio pumpu da vidim kako izgleda unutra i usput promjenio niskotlačni filter.

Rezervar izgleda dobro i nakon 6 godina od POR15 [emoji106][emoji106][emoji106]

Slikavao sam s mobitelom i ima nekakav dupli blic od kojeg je jedan žuto narančaste boje, pa je benzina čudne boje.



Sent from my Redmi 4 using Tapatalk


Osy

Ko kaže da nema kukaca na moru...bome je dobro napunjen...

bajki


Danijel 23


jeeves

Citat: bajki  u Studeni 03, 2017, 06:59:07
Te filtere goriva mijenjaš ili pereš?
Prvi put da sam promjenio. Našao po smiješno maloj cijeni na eBayu.

https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fulk%2Fitm%2F191885492976

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk


Vinko

Planiram zaštiti rezervoar goriva od Yamahe DT 250, jel bilo tog POR 15 za kupit prek Louisa?
Los dan na cesti (ili u sumi) je jos uvijek bolji nego dobar dan u uredu.....