Rudolfina

Autor željko, Kolovoz 07, 2017, 22:48:28

« natrag - naprijed »

željko

Cesta Novi Vinodolski - OGULIN  - nazvana: Rudolfina

Jedna od meni najdražih dionica za vožnju motociklom je cesta "Rudolfina".

U 18. i 19. stoljeću od Karlovca do Jadranskih gradova izgrađene su tri važne ceste: Karolina (1726.do  Bakra), Jozefina (1779.do Senja) i Lujzijana (1809.do Rijeke). Izgrađena je i manje poznata Rudolfina.
Rudolfina spaja Karlovac preko Josipdola i Ogulina s Novim Vinodolskim. Sagrađena je 1874. godine, a u cijelosti je asfaltirana tek nedavno. Ime je dobila po sinu Austro-ugarskog cara Franje Josipa I.

Ovo je slabo naseljen prostor, prebogat šumama i prirodnim ljepotama, tu je i strogo zaštićeni rezervat prirode Bijele i Samarske stijene, koji je dosad zbog prometne izoliranosti bio gospodarski, a osobito turistički neiskorišten.
Cesta Novi Vinodolski - Breze - Jasenak - Ogulin u dužini od 68 kilometara u cijelosti je asfaltirana tek 2005.  te sad uz ugodnu vožnju do Ogulina stignemo za nešto više od sat vremena. Ceste je prošireno da se vrlo lako mimoilazite s ostalim vozilima, postavljeni su znakovi, iscrtana je linija po sredini kolnika.  Ipak je to planinska cesta s mnogo zavoja po kojima se ne vozi brže od 30 do 50 kilometara na sat a neki tvrde da je to najzavojitija cesta u Hrvatskoj i uspinje se do visine od 1083 metra. Nije rijetkost sresti krdo konja ili neku divljač te i zato treba sporije voziti.

Asvaltiranjem cijele Rudolfine i njezinim proširenjem čitav predio dobio je na turističkoj važnosti. HOC Bjelolasica i Novi Vinodolski sada su udaljeni samo 40 kilometara, oko 45 minuta ugodne vožnje kroz prekrasnu prirodu. Izgradnjom Rudolfine turisti mogu brzo i lako stići tijekom ljeta do Bjelolasice, Bijelih i Samarskih stijena, Kleka... Za Novu Rudolfinu s pravom se kaže da je, nakon auto-ceste Zagreb - Rijeka, najkraći i najbrži put iz unutrašnjosti Hrvatske do Crikveničko-vinodolske rivijere.Od Zagreba do Novog Vinodolskog, ukoliko se ide Rudolfinom, ima 150 kilometara.

I par slika s ceste slikanih tokom godine:


























agolac

Super cesta. Nisam već dugo bio na njoj, Morati ću malo obnoviti poznavanje  :) U posjet Tibiju    :beer:
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

tibertov

Ne volim tu cestu jer je puna pijeska, a i divlji konji iskacu iz sume ko srne :smijeh:

agolac

Citat: tibertov  u Kolovoz 07, 2017, 23:23:54
Ne volim tu cestu jer je puna pijeska, a i divlji konji iskacu iz sume ko srne :smijeh:

To je cesta za easy riding, s dignutim flip upom dok motor lagano brunda a ti udišeš šumski zrak  :)
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

keko

..eto mi finog izleta do Crikve  :want:
.. jbg. Zorro je bil u pravu 😎

agolac

Citat: keko  u Kolovoz 08, 2017, 00:23:22
..eto mi finog izleta do Crikve  :want:

Javi se s svježim slikicama ovdje kad je prođeš :)
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

fatboy

Keko, jos to nisi vozio? Koji amaterizam.... :tongue:

Zeka! Cesta je fora, za amatere kao ja da se uznoje dobro....a krajolik kad dodes blize moru je bas drugaciji i zbilja lijep. Na konje nismo naisli, ali mozda i bolje.... ;)

Igor Mihajlik

 :bravo: za povjest..nisam znao
Lado je moj idol

JZ

Osy je se sjecas? Tuda sam te vodio.

Ja sam bas bio prije nekih 2mj tuda...sa autom provozao Australce...odusevljeni...ali nije bilo konja....jedna srna izletila...I to je to... :thumbup:
Kupujem polovnu kacigu

gianni

Konji su uglavnom na potezu ceste Lič Bribir
Takve cestice obozavam

fatboy

Citat: gianni  u Kolovoz 08, 2017, 08:57:05
Konji su uglavnom na potezu ceste Lič Bribir
Takve cestice obozavam

Prošao i tom Breze Bater Lič... ;)

gianni

Kod Vere ili Vagabundo na klopicu :thumbup:
Ma milina

fatboy

Ovaj put Vagabundo preskočen jer se žurilo, pa se na kraju manđalo u Fužinama ...  :thumbup:

zorro

Prav bi volio provozat se kak JZ veli..tuda  :) ..a već bi bio i red da vrnem malo cetovne kotače na konjića  :huh:
SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato:

Black Betty

Bijah nedavno tuda,niti jedan konj mi se nije javio  :) :smijeh:
Prepostavka je majka zajeba