[DL650 K4-L6] Kontrola zazora ventila

Autor agolac, Srpanj 27, 2017, 20:59:36

« natrag - naprijed »

iviccaa



Citat: bajki  u Ožujak 19, 2018, 09:08:24
Pa ti shimovi ti baš i nisu jeftini, da tek tako naručuješ cijeli set (neznam koliko je unutra shimova), a opet ti se može desiti da ti neki usfali, ako trebaš dva tri jednaka.

Nema ti veze dali je kompresija ili ispuh, bitno je da je u GMT, a postavljanjem bregastih određuješ dali je kompresija ili ispuh. Kada staviš prvu bregastu nazad, ostale se onda postavljaju prema njoj.

Ekipa sa VRSI-a i Stromtroopera koristi Hot Cam shim set. Dobiju se po pet plocica od 150-175. Tesko da ce ti trebati ista drugo. Sam set nije nesto previse skup.

A sto se tice vracanja bregastih..ne vjerujem da je bas svejedno jel kompresija i ispuh, jer onda ti se ne poklapaju oznake sa rubom glave motora, a i ne mozes pratiti postupak (polozaj bregastih) po manualu.
Mozes sve poslikati pa po tome slagati, ali ne bi rekao da je svejedno.

Citat: Danijel 23  u Ožujak 19, 2018, 15:11:44
Viš nisam znao....al misli da netreba gubit vrijeme tako točno mjerit. A kako idu plocice po 0,01 il po 0,05mm?

Plocice idu po 0,05mm, a u motoru se znaju naci neke nestandardne mjere, tipa 172 = 1,72mm.

Danijel 23

Nema veze šta je u motoru-šalici...koja pličica, zato imaš toleranciju i netreba gubit vrijeme na 3.02 il 3.03, ako nejde mjerni listić (špijun) 3,05 onad je zračnost 3,00, KRAJ
A o sili protjerivanja m. listića između bregarte i štepsla je druga i vrlo bitna stvar.
Mene više zanima dali je tko pratio tendenciju prapadanja-smanjivanja (većinom  ispušnih ) zračnosti ventila od intervala do itervala. Moj kenjac je bio na opozivu kod Siniše te se nadam  kolliko je šlampav da je dobro zmijerio zračnost ventila, odnosno zanima me nakon 20tkm što će biti....koliko će se smanjit luft.

Danijel 23

EKG mog kenjaca...

Poslano sa mog SM-G357FZ koristeći Tapatalk


iviccaa

Ono sto sam je naucio citajuci forume:
mali Strom ima tendenciju smanjivanja zracnosti i mnogi na 24k servisu podese ventile na gornju granicu i onda su jako dugo mirni.
Zato je bolje dobro premjeriti zracnost i zamijeniti shim na prvom otvaranju tako da si dugo miran.
Tebi su ispusni na donjoj granici, moguce da s tanjim shimom dobijes 0.05mm, a ako je neka glupa mjera unutra, npr. 172, sa 165 shimom dobijes 0.07mm.

Zar nije saxi nedavno imao povecanju potrosnju pa je ispalo na kraju do preuskih ventila?

Danijel 23

Slažem se. Ako u medjuvremenu ne prodam kenjca javit ću što se dešava nakon 20-30 tkm sa zračnosti.....znači za 10 god!  :smijeh:
:blato:

agolac

Ne možeš pomješati bregaste. Na svakoj je ugravirano INT (intake) ili EXH (exhaust)
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

agolac

I ovo šta kaže Bajki, ne možeš zeznuti osim ako ti oznake na generatoru odu negdje drugdje što je nemoguće.
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

iviccaa

Nisam mislio da možeš pomiješati bregaste, nego kad dođeš u situaciju da su sve bregaste na podu, a ne u motoru,
da više nemaš dodatnu točku provjere.

Bregaste prednjeg cilindra se vade na GMT kompresije: oznaka F i točan položaj brijegova.
Zarotiras za puni krug, opet si na oznaci F i točan položaj brijegova na bregastim zadnjeg cilindra...tada se vade bregaste na stražnjem cilindru, a to označava GMT ispuha.

Kad njih izvadim i sve su vanka nemam referentnu točku, osim brojanja u glavi, a za prvi put mi to nije dovoljno.  :smijeh:
Ako zamijenim shimove u zadnjem, vratim bregaste u zadnjem, okrenem radilicu za 360, vratim shimove i bregaste u prednjem onda bi trebao biti 100% siguran?
Ali ako zavrtim par puta radilicu da istisnem ulje i provjerim zračnost na zadnjem prije nego sam vratio bregaste u prednjem e onda sam u sranju.  :smijeh:

Mislim da se sve rješiti pomoću fotografija, ali bolej biti miran i ne dirati radilicu dok su bregaste vani.
Ionako ću raditi s nekim shim setom.

agolac

Imaš dvije stvari koje moraš potrefit. Jedna je generator i F ili T, druga je strelica (također ugravirana) na bregastima da bude u ravnini s glavom cilindra. Kad tako namjestiš prve dvije saml vrti na drugo slovo i opet. Vjeruj mi ne možeš fulat. Vadi obje i ne beri brigu :thumbup:

Nemaš šta brojat, samo oznake
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

agolac

I ne vrtiš puni krug, već 270° , dakle ni puni krug. No to je nebitno, samo gledaj oznake na generatoru i one ti govore sve.
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

iviccaa

Potrebna su 2 okreta radilice da bi se bregaste napravile 1 okret tj. da bi oznake na bregastima dosle u ravninu s glavom motora?

1. Oznaka F u prozoru i oznake na bregastoj paralelne s glavom motora
2. Rotiraj radilicu za 360
3. Oznaka F u prozoru i oznake na bregastoj NISU paralelne s glavom motora

Tocno? Ili grijesim negdje?

Kako na osnovu samo F oznake znati jesi li u GMT kompresije ili ispuha?


iviccaa

Citat: agolac  u Ožujak 19, 2018, 21:50:02
I ne vrtiš puni krug, već 270° , dakle ni puni krug. No to je nebitno, samo gledaj oznake na generatoru i one ti govore sve.
Ne, kad se prebacujes na zadnji cilindar onda vrtis za 360, dolazis na oznaku F i GMT ispuha zadnjeg cilindra.

agolac

Citat: iviccaa  u Ožujak 19, 2018, 22:00:01
Potrebna su 2 okreta radilice da bi se bregaste napravile 1 okret tj. da bi oznake na bregastima dosle u ravninu s glavom motora?

1. Oznaka F u prozoru i oznake na bregastoj paralelne s glavom motora
2. Rotiraj radilicu za 360
3. Oznaka F u prozoru i oznake na bregastoj NISU paralelne s glavom motora

Tocno? Ili grijesim negdje?

Kako na osnovu samo F oznake znati jesi li u GMT kompresije ili ispuha?

Gdje piše dva okreta? :misli: Ja vidim 270° odnosno 3/4 kruga.
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

agolac

Na generatoru piše F ili R po čemu znaš koji cilindar je u TDC.
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

iviccaa

270 je za mjerenje zazora, za skidanje bregastih koristi se druga pozicija za zadnji cilindar.

Ovo s 2 kruga je bila cista teorija, da vidim grijesim li negdje u shvacanju.