Gume općenito. Iskustva, preporuke, pitanja.

Autor Stjepko, Kolovoz 02, 2017, 17:43:05

« natrag - naprijed »

indian

Mislim da je svaka nova guma bolja od stare, ali na stranu to..Ovdje bi bila puno ispravnija rasprava kad bi uzeli u obzir vrste asfalta
Hocu rec da u Austriji ili po Dolomitima i sl moto destinacijama govorimo o kvaliteti asfalta, koja se cesto opisuje kao odlična,..kod nas na kontinentu imamo situaciju da imamo 10 vrsta asfalta na 10km, + zmije i zakrpe, a niti jedan ili malo koji odgovara nekoj mjerljivoj i upotrebljivoj kvaliteti. Cesto puta mi se cini kao da su ga stavili samo da se ne diže prašina. Jasno je samo po sebi da se ista guma razlicito ponaša u raz meteo uvijetima, u uvijetima poljop.radova i svim masnim situacijama na cesti, neka kišica može samo pogoršati stanje.
Važno je i kako otvaramo gas na motociklu, tj kako grijemo gumu, jer vožnja sa hladnim gumama u takvim uvjetima je zaista nepredvidiva i posebna,
da ne pricamo o nekoj gradskoj vožnji... recimo u Splitu  :sunce:

Mrki

Možda su bile prenove, tj stavljene na motor prebrzo nakon što su proizvodene.
Čitao sam članak da bi bilo najbolje da guma odleži u skladištu 6-12mj, jer to je neki vremenski rok u kojem materijal gume odradi što treba odraditi da bi guma bila dobra, jer inače ako se stavi par tjedana nakon proizvodnje smjesa ne odradi i onda se guma potroši duplo brže od one koja je stajala u skladištu 6mj..
Možda se to dogodilo tibijiu..

jures

Citat: iviccaa  u Listopad 31, 2018, 12:55:51
Dodao bih uz ovo gore od uvazenog kolege Saxi-a  ;)
da je isto tako bitno koliko guma prodje ciklusa zagrijavanja i hladjenja.
Netko stavi nove gume i odvozi turu od 5000km u 2 tjedna i on je prosao 14 ciklusa zagrijavanja i hladjena. Mozda 28, ako je bila jedna duza pauza u danu.

Ja koji idem na posao 20km u smjeru napravim 250 ciklusa za tih istih 5000km, ako ne racunam duze vikend voznje. Zu voznje je taj broj oko 120-150.
Htjeli-ne htjeli guma se skuha i lagano "plastificira" i onda pocnu dolaziti do izrazaja lose osobine.
Pogledaj moje slike iz Francuske, 20 mjesta za fotografiju na jednom passotu :)
Bio lud, i prodao Stroma

Bagy

Citat: jures  u Listopad 31, 2018, 12:05:40
Ja sam imao osjecaj na DL50 išao iz Anakee 2 na 3....gorije....2 tamo tamo ok, ali 3 još lošije, tvrda....onda na Tourance next - ok, ali se trošila nejednako - bila sasvim ravna u sredini....a onda Angel GT. Sad drugi motor, 4. komplet i ne mjenjam.

Par tjedna nazad vozio od 3C do 25C, po magli, sranju ovca i krava, guma ljepila. I čak na putu kuči na autoputu od Verone do kuče jaka kiša, a ja 130-150 bez problema, bez klizanja


To ja stalno pričam - Angel GT je za svaku preporuku!  :thumbup: S prvim setom sam prešao 18,000 km a mogle su još! S drugim sam na 11,000 km i zasad drže ko blesave - i po kiši i po suhom. A biti će tako i sa 3. setom... Ne mijenjaj konja koji pobjeđuje!  :ooda:
mob: 095/573-6874

tibertov

Meni se Angel GT gume na stromu izdrzale 7000km.

Ponti

Citat: tibertov  u Listopad 31, 2018, 14:53:30
Meni se Angel GT gume na stromu izdrzale 7000km.

:smijeh:


žderač guma  :smijeh:

fatboy

Citat: tibertov  u Listopad 31, 2018, 14:53:30
Meni se Angel GT gume na stromu izdrzale 7000km.

Tibi, a jel ti baš u svakom zavoju driftaš?  :misli:

Bagy

Citat: Osy  u Listopad 31, 2018, 12:01:33
Ja na motoru imam Anakee 2 i ne sviđaju mi se...prvo što su tvrde i sporo se troše...znači nema ni poznate ravne slavonske crte po sredini. Drugo, na kiši su katastrofa, da nemam TC-a pao bi već par puta...I bučne su zbog velikih lamela na gaznoj površini. Također, kližu na zmijama, ali iskusni kažu da je to normalno, možda i je, ali nije ugodno. S druge strane, poznam ljude koji su s njima napravili preko 20000 km i zadovoljni su...ja nisam...i ako bude u planu za iduću godinu idu dole :thumbup:

Znači jedini plus je velika kilometraža?!?  :misli: E pa, jebemti gumu...  :-\ Uzmi ti sebi Angel GT i bog te veseli!  ;)
mob: 095/573-6874

Mrki

Citat: Bagy  u Listopad 31, 2018, 14:55:14
Znači jedini plus je velika kilometraža?!?  :misli: E pa, jebemti gumu...  :-\ Uzmi ti sebi Angel GT i bog te veseli!  ;)
A recimo moje su trenutno na 23000 (50% od toga u dvoje natovareni) a pobjegle mi 2 puta, jednom na kiši i jednom na zmijici i to u zadnjih 1000km, prije toga ništa (što je normalno jer su sada za zamjenu, idu nove ove zime)..

tibertov

Citat: Ponti  u Listopad 31, 2018, 14:54:14
:smijeh:


žderač guma  :smijeh:
Citat: fatboy  u Listopad 31, 2018, 14:55:02
Tibi, a jel ti baš u svakom zavoju driftaš?  :misli:
Meni cestovne gume traju jako kratko...o tome i pricam.

Ponti

Citat: tibertov  u Listopad 31, 2018, 15:02:13
Meni cestovne gume traju jako kratko...o tome i pricam.

Pa, napumpaj ih ... zrak je đabe  :buahaha:

jeeves

Uvijek zanimljive rasprave o gumama i ulju...

Svak svoju (trenutnu) gumu hvali, a univerzalnog rješenja nema, metoda pokušaja i promašaja.

Do sad sam promjenio 8 različitih modela guma. Neke ne bi više nikad stavio, neke bi.


Nitko ovdje nije probao Mitas Terra Force R, a opet i da je, pitanje bi li nekome bila tako dobra ili loša kao tome što je probao.


Ride on...


P.S.

Nije loša ova PR4 Trail ako imaš ispod 90kg i voziš se sam [emoji6]

tibertov

Ti si vozio na Dunlop trailsmart gumi koliko se sjecam. Koliko si ti bio zadovoljan s njima?  Vidim da su izasle sad trilsmart max.

Ponti


Citat: jeeves  u Listopad 31, 2018, 15:08:00
Uvijek zanimljive rasprave o gumama i ulju...

Svak svoju (trenutnu) gumu hvali, a univerzalnog rješenja nema, metoda pokušaja i promašaja.

Do sad sam promjenio 8 različitih modela guma. Neke ne bi više nikad stavio, neke bi.


Nitko ovdje nije probao Mitas Terra Force R, a opet i da je, pitanje bi li nekome bila tako dobra ili loša kao tome što je probao.


Ride on...


P.S.

Nije loša ova PR4 Trail ako imaš ispod 90kg i voziš se sam

Evo moje nakon 8500 km.
Inace, kako drzi i kako se vozi zadovoljan sam. Mislim, ne sada kada je oćelavila, nego kada je imala još mesa. Sada mi već proklizava.







zubakis

Citat: zare  u Listopad 31, 2018, 12:21:56
Pa što Super Jura s motori HR ima na GSu, mislim da ti i žena ti niste teži od njih dvoje, vozite na duže ture, slične motore ....itd
Mislim da on vozi Pirelli scorpion trail II, provjeri koliko mu traju
Super Jura vozi na bilo čemu. Zato šta je pravi bajker, a ne slina ka neki. U alpama smo vozili zajedno. Ja na novim PR4 a on na čelavim Anake 3. Nije mu vele smetalo  :smijeh: