KORZIKA I SARDINIJA 2023.

Autor zander, Lipanj 14, 2023, 11:26:03

« natrag - naprijed »

zander

Gotov putopis! Izvolite u magiju! :ooda:
OPENMINDED PEOPLE WANTED

zander

Odavno, vec nekih 4/5 godina planirao sam rutu za Korziku. U preliminarnim planovima sa mojim imenjakom zvanim Ime moje i ispisnikom ( seda brada), on rece da nema logike ne obici i Sardiniju. Kad smo vec tu, a blizu. :)
Kao omadjijani lako odlucismo da bude bas tako. Kad smo vec tu, a blizu...Moj deo posla je smestaj i rute. Takodje i projekat majica. Bele i crne. Njegov posao ishrana , a gorivo svako sebi. Trajekti su pripali Zoranu iz Ciriha. A Zoran (mali) zaduzen za zabavu i pevanje. I za pranje sudova...
Korektna raspodela posla.

Dan 1.
Nas trojica, dva Bobana  I mali Zoran se nalazimo u jednoj kafani iza Uzica, jer oni dolaze iz Arandjelovca, a ja zna se vec. Bez dorucka nastavimo dalje do Visegrada , gde pojedosmo odlicne cevape pa nastavljamo dalje prema Sarajevu. Predivna je Bosna u tom delu.
Krajnje odrediste je Omis gde bi trebalo da prespavamo. Nismo imali rezervaciju, ali smo se snasli na licu mesta.
Slaba kisa bas pred Omisem je pokvarila malo utiske, ali nije bilo strasno.
OPENMINDED PEOPLE WANTED

zander

Dan 2.
Sledeci dan je bio lep i suncan, sa obilaskom Paga i mosta jer kolege nisu bile tamo. Sa lakocom smo prevalili put do Monfalkonea, gde je bilo mesto sastanka sa Zoranom iz Ciriha. Smestaj korektan za tu potrebu transfera ka Livornu.


OPENMINDED PEOPLE WANTED

zander

Dan 3.
Sledecih 480 km od Monfalkonea do Livorna je bila mala nepoznanica zbog kamera za merenje brzine, ali sve je to bilo nevazno. Jezdili smo bez vecih problema da samog Livorna, gde nas je opet nahvatala kisa I opet ne strasna . Smestaj solidan . Treba rano ustati da bi se ukrcali na trajekt prema Bastiji. Pospali ko bebe I u 5h sledece jutro budjenje.
OPENMINDED PEOPLE WANTED

zander

Dan 4.
Oko 7 ujutro smo se uparkiralii u red za ukrcaj na trajekt. Sve je proslo lako I bezbolno I cekali smo sa nestrpljenjem da zaplovi brod. To je krenulo sa malim zakasnjenjem I lagano smo se izvukli iz luke. Luka samo po sebi ne izgleda nesto lepo, vise lici na teretnu luku. Trajekti oslikani. Sledecih 4 ipo sata smo klizili po mediteranskom moru bez talasa i vetra.
I onda se pojavljuju obrisi Korzike u daljini. Grad je duz obale saronilik I deluje velik. U brdima se vide prelepe kuce, crkve I tvrdjavice. Bas lepo.
Iskrcali smo se uspesno I po nekom njihovom redu izlaska sa broda. Vreme predivno I pravac prema severu . Neki koji su vec bili su mi rekli da sam vrh tog cuvenog prsta I nije neka bitna stvar za videti, pa je zato ruta bila malo skracena I presekli smo prst prema zapadnoj obali, od koje smo imali velika ocekivanja vizuelne ezoterije. Posle odlicnog sladoleda u malom gradicu jurimo ka zapadu. Mesto spavanja je Kalvi.
Redjaju se pejzazi I fauna kakve nema bas u nasim krajevima. Sve mirise na cvece i borovinu. Nekih 200tinjak km je ta ruta bila i na kraju se smestamo na zasluzeni pocinak.
OPENMINDED PEOPLE WANTED

zander

Dan 5.
Izlazak iz Kalvija pa na jug , duz obale...egzotika da ne moze biti veca. Cas smo bili u sumi, cas okruzeni stenama, more desno . Put je visoko iznad obale pa stalno pojavljuju novi I novi zalivi, uvale puste plaze...ipak je rani pocetak sezone.
Prelepa i interesantna mesta se nizu sa pristojnim razdaljinama izmedju njih tako da ima mesta I za ostriju voznju povremeno. Ali, put se suzava u nekim delovima, krivine su ostre I nepregledne. A oci oce da odlutaju ka moru, ka vrhovima brda, kao crvenim stenama. Ova deonica je mozda i najopasnija na celom ovom putovanju. Cela zapadna obala je biser putovanja svakom od nas, mada videcete takvih bisera ima jos.
Polse skoro 300km stizemo neposredno iznad Bonifaca . Spremamo se za transfer na Sardiniju. Prognoza nije sjajna, neki oblaci se gomilaju bas oko Sardinije I krecu se prema nama ka severu.
OPENMINDED PEOPLE WANTED

zander

Dan 6.
Druga noc na Korzici je prosla za tili cas i krecemo ujutro ka trajektu koji nas treba prevesti ka Sardiniji za nekih 50 min plovidbe. U Bonifacu, gradicu koji je spektakularan u brdima i iznad mora na stenama (bice slika), neobicno ali nadasve lepo pristaniste u zalivu koji je bezbedan od oluja. Mali brod tuda migolji izmedju brodica I jahti ka otvorenom moru i  tih 50min je relativno brzo proslo.
Priblizavamo se luci St. Tereza di Galura i iskrcavamo se udobno na suncanu italijansku lepoticu. Pokusacu slikama da prikazem zasto tako govorim. Naredna 4 dana smo na tom ostrvu, nadanja su velika i iscekivanja dozivljaja na maximum. Posle Korzike to mi se cinili nemoguce. Ali nisam bio u pravu. A videce se I zasto.
Skoro ravnicarskim krajem vozikamo se lagano do sredine zapadne obale. Jako lep gradic Oristano, odlican smestaj. Malo smo skitarali ulicama, pojeli odlicnu pizzu I nazad na spavanje.
OPENMINDED PEOPLE WANTED

Grba

Bez starca nema udarca  ;)
Bravo dečki,tako se živi  :thumbup:
Kad odete u pemziju di će vam bit kraj  :gimme5:
098 737 604

keko

.. jbg. Zorro je bil u pravu 😎

zander

Sledi jos .... strpljenja molicu lepo. Sacekajte kraj putopisa, pa raspalite kritike  ;)
OPENMINDED PEOPLE WANTED

zander

Dan 7.
Kaljari nam je destinacija za ovaj dan. Apsolutno fantasticni pejzazi, plaze a putevi bez rupice. To mi je nekako najvise prijalo. Moj novi ljubimac BMW K 1600GT I nije bas za kvrgave drumove, ali zato po dobrim putevima ide kao brzi voz. Cak i 100kmh ahahha....
OPENMINDED PEOPLE WANTED

zander

Dan 8.
Malo smo se zasitili morskih pejzaza I planirana ruta je bila da se uputimo ka centralnijim delovima Sardinije da vidimo I osetimo kako je po brdima. Nemam nikakav komentar osim fantazija. Putevi ko tepsija, pejzazi se smenjuju ko na filmu. Mesto za spavanje je Orosei gradic na obali mora. Sjajan smestaj I restorancic u blizini po preporuci vlasnika apartmana. Malo delikatesnih specija sardinije ispunilo nas je zadovoljstvom gurmanluka. Nije obilno, ali ukusi su bili predivni.
Imao sam utisak da se sve odvija ko na filmu 2x ubrzano. Prolazi i treca noc na Sardiniji, a u glavi kao da je 10 minuta. Svest vise ne prima toliko informacija.
OPENMINDED PEOPLE WANTED

zander

Dan 9.
Poslednji dan na Sardenji kako kazu italijani, je pred nama. Plan je stici do Coste Smeralde, koja sa vise nego pravom nosi to ime. Neznam sta da napisem o ovom danu. Zato samo slike, pa prosudjujte sami.
OPENMINDED PEOPLE WANTED

zander

OPENMINDED PEOPLE WANTED

zander

Dan 10.
Od smestaja do luke St Tereza nekih 30tak km, brod krece u 8.30 i u ranim satima stizemo u Bonifacio. Plan mi je bio da se zadrzimo tu i da iznajmimo brod da obidjemo sa morske strane tu egzotiku. Za obilazak grada ako ostane vremena.
Tura brodicem sat vremena 20E. A vredi svaki cent. Visoka litica jedno 50m a na samoj ivici kuce poslagane. Deluje kao da ce da upadnu u more. Stena odsecena kao nozem vertikalno se zabija u kristalno more. Neshvatljivo, neponovljivo i unikatno mesto.
Nista manje uzbudljivo i vizuelno bogato mesto je  Porto Vecchio gde imamo hotel. Nekih 60tak km od Bonifacia. Malo smo se zavukli u dubinu ostrva pa napravismo 130km. Sve je to uredjeno, cisto, uredno I ukraseno. Ta dva gradica se vode kao mondenska mesta za bogatase i bilo mi je tesko naci smestaj po pristojnoj ceni. Ulozis malo, a dobijes mnogo. Tako se meni cinilo, moje oci i  dusa su bili ispunjeni totalno.   
OPENMINDED PEOPLE WANTED