[DL650 K4-L6] Kontrola zazora ventila

Autor agolac, Srpanj 27, 2017, 20:59:36

« natrag - naprijed »

iviccaa

Citat: agolac  u Ožujak 19, 2018, 22:08:27
Na generatoru piše F ili R po čemu znaš koji cilindar je u TDC.
Pa nije valjda svejedno jeli TDC kompresija ili ispuh?

agolac

Citat: iviccaa  u Ožujak 19, 2018, 22:10:52
Pa nije valjda svejedno jeli TDC kompresija ili ispuh?

Pa je, isto je. Klip samo ide gore dolje i zaboli ga za ispuh usis. Veza između F ili R oznake, i položaja bregastih (odmaknute ili "primaknute") je ono što otvara ventile u pravo vrijeme
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

agolac

"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

agolac

Baci oko na slikicu kako bregaste stoje na kojem cilindru u TDC. Mislim da ona sve govori? Front cylinder A, Rear B.
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

iviccaa

Citat: agolac  u Ožujak 19, 2018, 22:16:09
Pa je, isto je. Klip samo ide gore dolje i zaboli ga za ispuh usis. Veza između F ili R oznake, i položaja bregastih (odmaknute ili "primaknute") je ono što otvara ventile u pravo vrijeme
Ma mislio sam zbog samog vracanja bregastih nazad. Ako si u TDC kompresije onda imas zracnost između brijega i "bucket"-a i nije potreba sila da se vrati nazad. Ako si u TDC ispuh onda brijeg pritisce bucket i potrebna je sila za vratiti sve nazad. Ne vjerujem da je sila velika, ali opet...bolje provjeriti.

Zato me i buni zadnji cilindar jer se skidanje radi na TDC ispuh.
Citat: agolac  u Ožujak 19, 2018, 22:25:10
Baci oko na slikicu kako bregaste stoje na kojem cilindru u TDC. Mislim da ona sve govori? Front cylinder A, Rear B.
Ovo su pozicije za mjerenje zazora i tu je sve jasno, kod demontaze je slika drugacija.

Da zakljucimo:
bitno je staviti oznaku F, vratiti bregaste u jedan cilindar, zavrtiti radilicu za 360 (opet oznaka F) i vratiti bregaste u drugi cilindar.
Naravno paziti da se oznake na bregastim poklapaju s glavom motora.

Ili raditi sve po manualu.[emoji16]

agolac

Treba ih vaditi u TDC svakog cilindra dok ne pritišću ventil. Izvadiš bregaste sa jednog cilindra, zavrtiš 270° pa izvadiš s drugog cilindra.
Isto kad vraćaš. Izabereš cilindar F ili R prema generatoru, staviš bregaste prema manualu, zavrtiš 270° i staviš druge.

Dio ciklusa 4 takta nije bitan jer su bregaste kad ih staviš prema manualu već u fazi za svaki ciklus.
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

agolac

Mislim da govorimo o istome ali se zbunjujemo. Samo ih vadi i stavljaj prema manulu i nema greške. Ja se sad ne sjećam svake sitnice ali stvarno nije bilo problema  :gimme5:
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

iviccaa

Citat: agolac  u Ožujak 19, 2018, 22:50:00
Treba ih vaditi u TDC svakog cilindra dok ne pritišću ventil. Izvadiš bregaste sa jednog cilindra, zavrtiš 270° pa izvadiš s drugog cilindra.
Isto kad vraćaš. Izabereš cilindar F ili R prema generatoru, staviš bregaste prema manualu, zavrtiš 270° i staviš druge.

Dio ciklusa 4 takta nije bitan jer su bregaste kad ih staviš prema manualu već u fazi za svaki ciklus.
U tom slucaju oznake na bregastim zadnjeg cilindra nece biti paralelne s glavom motora?

Jel po manualu treba okrenuti 360 i opet na oznaku F za zadnji cilindar.


agolac

Samo još da rezmiramo ako nije sve jasno:

270° je firing order na ovim V2 agregatima u radu svakog cilindra. Kad prvi dođe u TDC kompresije, drugi je u TDC kompresije nakon 270°. Nakon toga idu u druge cikluse ali razlika pod istim kutem. Zato kažem, manual kaže 270°, ne 360°. Također oznake na generatoru su F i R, nije samo F.

Edit: manual ipak spominje i druge stupnjeve pa će provjerim zašto
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

agolac

Citat: iviccaa  u Ožujak 19, 2018, 23:08:53
U tom slucaju oznake na bregastim zadnjeg cilindra nece biti paralelne s glavom motora?

Jel po manualu treba okrenuti 360 i opet na oznaku F za zadnji cilindar.



Eh...sad ćemo ovih dana Vegi čekirati pa se prisjetim i ja. Ali ajd idem i ja još malo pročitati manual
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

agolac

Ok, izgleda da za vađenje ide kako kažeš, ATDC 90° on expansion stroke. Iako se sad pitam zašto ne na 270° i na TDC kao šta su vadili u manualu front cilinder.
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

agolac

Hm, to je možda zbog tih dodatnih oznaka na bregastima :misli: Kao neki double check.
Jer gle kako izgledaju na ATDC 90°

A ne znam, zaboravih. Proučim to opet za par dana. Uglavnom, manual je sigurno ok a baš ću bacit oko zašto nije 270° kao kod čekinga.  :gimme5:
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

agolac

Mislim da nema nikakvog posebnog razloga zašto je Suzuki stavio oznake na ATDC 90° (odnosno 360° od TDC prvog cilindra). Tamo su stavili oznake i moš ga hebat. Uglavnom gdje god gledam i na drugim vozilima uvijek se skidaju/stavljaju u TDC jer u toj poziciji ne gnječe ventile. Ok, ni ATDC 90° još uvijek ne gnječi pa je svejedno... To je da nas malo hebu da se češkamo po glavi. :smijeh:
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain