Dugme startera

Autor Fantom, Listopad 18, 2021, 11:51:50

« natrag - naprijed »

Fantom

Nedavno na povratku iz Švedske mi se pocelo desavati da dugme startera moram stisnuti par puta ili ga malo masirati da bi dobio kontakt. Jel imate neki savjet jeli to pimplavo za rastaviti i cime nakon ciscenja podmazati. Jel dovoljan wd 40 il ima neka specijalna mast za el komponente tog sklopa.
Ako neko ima neku ilustraciju kako to izgleda unutra bio bi mu zahvalan.
Rijec je o staroj somari K8

ToWaRR

To in je ocito svima boljka. Potrose se konektori. Ja sam sebi sve rastavija i malo "sporka" sa litijevom masti i dok dur dur. Navodno se nemoze popravit. Ili minjat kapulu ili direktno zalemit zice da stalno svitla gore ili trece spojit na dodatni prekidac :)
Nemogu sad nac slike ali na google imas slika.

Sent from my MI 8 SE using Tapatalk

Tomorrow never comes until is too late


Tko radi taj i grijesi........ rece pijetao i sidje sa patke

agolac

Morat ću ga i ja rastaviti. Ja ga moram masirati da mi upali predna svjetla. Ako se sjećate, svjetla se gase kad se on stisne i motor pali.
Ne bi trebalo biti komplicirano, ali preporuka je da si prednja svjetla preseliš direktno na aku i neka se pale relejem. Sva ta struja ti prolazi kroz tak prekidač i s vremenom će biti samo gore...
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

ToWaRR

Citat: agolac  u Listopad 18, 2021, 12:08:44
Morat ću ga i ja rastaviti. Ja ga moram masirati da mi upali predna svjetla. Ako se sjećate, svjetla se gase kad se on stisne i motor pali.
Ne bi trebalo biti komplicirano, ali preporuka je da si prednja svjetla preseliš direktno na aku i neka se pale relejem. Sva ta struja ti prolazi kroz tak prekidač i s vremenom će biti samo gore...
Samo spojis zice u prekidacu.

Sent from my MI 8 SE using Tapatalk

Tomorrow never comes until is too late


Tko radi taj i grijesi........ rece pijetao i sidje sa patke

Osy

Citat: agolac  u Listopad 18, 2021, 12:08:44
Morat ću ga i ja rastaviti. Ja ga moram masirati da mi upali predna svjetla. Ako se sjećate, svjetla se gase kad se on stisne i motor pali.
Ne bi trebalo biti komplicirano, ali preporuka je da si prednja svjetla preseliš direktno na aku i neka se pale relejem. Sva ta struja ti prolazi kroz tak prekidač i s vremenom će biti samo gore...
To je zato što nemaš utege :) :P A moš ga upaliti i na guranje ;)

Fantom

Hvala na odgovorima. Citao sam negdje da zbog loseg kontakta dolazi do grijanja i da neka plocica od kontakta zbog toplote lagano tone u plastiku pa da rsja podbacuje plasticni komadic da ga vrate na origanlnu visinu. Ako neko rastavi prije mene nek postavi koju slicicu. Sko ne postavim ja kad raskopam i vidim sta ga zeza. Znam to za relej i svijetla al sve danas cu sutra cu pa nikad. Nisam bas za struju neki rkspert, a volim da je sve pedsntno slozeno. Tako da vidit cemo ako nsleti neka shema pa prekopiram.
:beer:


Danijel 23

To je prva pomoć za šalter, kratkog vjeka. Najbolje je ugradit releje koji budu rateretili šalter i svjetla budu za 25%bolje svjetlila.  :vino:

Fantom

Jel ima neka sema kako prikopcati svijetla preko relea.

Fantom

Evo nadjem u lokalnoj trgovini ovaj set za 20 tak eura. Sta mislite jeli potrebno nesto prepravljati na instalaciji ?
Ima solucija i sa 40 A releima !

Zamjenjuje standardne kabele i releje u automobilu koristeći jače sijalice, 100 W ili više. Jednostavna ugradnja u standardne utičnice za žarulje u automobilu. Isporučuje se s kabelima, 2 releja (30 A) i uputama za ugradnju.

ToWaRR

Cemu releji ako se koriste standardne zarulje? Zar nije lakse zalemit 2 zice u prekidacu da svitla budu stalno upaljena i to je to.

Sent from my MI 8 SE using Tapatalk

Tomorrow never comes until is too late


Tko radi taj i grijesi........ rece pijetao i sidje sa patke

Danijel 23

Citat: ToWaRR  u Listopad 19, 2021, 12:51:58
Cemu releji ako se koriste standardne zarulje? Zar nije lakse zalemit 2 zice u prekidacu da svitla budu stalno upaljena i to je to.

Sent from my MI 8 SE using Tapatalk
Fa rasteretiš prekidač.

ToWaRR

Pa vec jesi kad direktno spojis zice. Kad das kontakt svitla se pale i stoje upaljena.

Sent from my MI 8 SE using Tapatalk

Tomorrow never comes until is too late


Tko radi taj i grijesi........ rece pijetao i sidje sa patke

Fantom

Citat: ToWaRR  u Listopad 19, 2021, 13:29:17
Pa vec jesi kad direktno spojis zice. Kad das kontakt svitla se pale i stoje upaljena.

Sent from my MI 8 SE using Tapatalk

Nisi rijesio problem. Fora je u tome sto u samom sklopu dugmeta za startanje imas na jednom limu 2 konektora jedan za svijetlo drugi za startanje. Startas motor automatski iskljucujes svijetla kako bi struju usmjerio na alanser. Netreba izmisljati toplu vodu samo skontati kako to sve prikopcati  :beer:

ToWaRR

Znam vec sam otvarao. Imas 4 konektora i nazovimo spojnicu na prekidacu. Prva dva pale svitla, druga dva alnaser. Ako te hebu svitla sa gornje strane spojis zice od prva dva konektora tako da ce svitla stalno bit upaljena kad das kontakt tj. Nece se gasit kad se zavrti alnaser. Mene osobno su hebala svitla tj. Gasila su se ili se nebi uopce upalila al u mene je razlog sta su se potrosila prva dva konektora i spojnica ih nemoze spojit. Tocnije trenutno jos uvik moze al pitanje je koliko dugo tako da cu morat ili spojit zice kako san reka da stalno budu spojena ili ubacit dodatni prekidac tako da mogu sam palit gasit svitla. Tako da ne vidim cemu relej ako ne stavljas jace zarulje.

Sent from my MI 8 SE using Tapatalk
Tomorrow never comes until is too late


Tko radi taj i grijesi........ rece pijetao i sidje sa patke