Dugme startera

Autor Fantom, Listopad 18, 2021, 11:51:50

« natrag - naprijed »

Kierran

Zdravo svima!

Negdje na starom forumu kojeg više nema ili na novom (ako) postojala je tema releja i svjetala i raspredalo se o tomu nadaleko i naširoko i - čak mislim da sam stavio fotke ili priču oko svojeg prekidača. Da, Suzuki je ovo napravio nevjerojatno aljkavo (iako, naizgled jednostavno) i imao sam problem 1) sa svjetlima koja malo jesu/malo nisu radila (radi kontakta) i 2) s paljenjem motora (radi kontakta).
Nakon stavljanja releja problem se nije ponavljao, no svejedno sam od BFa dobio noviji prekidač - u slučaju da ovaj stari vrisne do kraja, da mogu promijeniti kontaktne pločice ili cijeli sklop. Od postavljanja releja sa svjetlima nisam imao problem (pregaranje, osigurači i sl.), a mogu potvrditi iz prve ruke da instalacijom releja svijetli zericu bolje od tvorničkog setupa. S istim lampama, ofkors.
Zašto Suzuki nije investirao još u releje, odgovorit će neki poznavatelj troškova u automoto industriji. :blato:

Osy

Citat: Kierran  u Listopad 22, 2021, 06:12:14
Zdravo svima!

Negdje na starom forumu kojeg više nema ili na novom (ako) postojala je tema releja i svjetala i raspredalo se o tomu nadaleko i naširoko i - čak mislim da sam stavio fotke ili priču oko svojeg prekidača. Da, Suzuki je ovo napravio nevjerojatno aljkavo (iako, naizgled jednostavno) i imao sam problem 1) sa svjetlima koja malo jesu/malo nisu radila (radi kontakta) i 2) s paljenjem motora (radi kontakta).
Nakon stavljanja releja problem se nije ponavljao, no svejedno sam od BFa dobio noviji prekidač - u slučaju da ovaj stari vrisne do kraja, da mogu promijeniti kontaktne pločice ili cijeli sklop. Od postavljanja releja sa svjetlima nisam imao problem (pregaranje, osigurači i sl.), a mogu potvrditi iz prve ruke da instalacijom releja svijetli zericu bolje od tvorničkog setupa. S istim lampama, ofkors.
Zašto Suzuki nije investirao još u releje, odgovorit će neki poznavatelj troškova u automoto industriji. :blato:
Nije priznao ni grešku na TPS-u kao Yamaha, recimo, pa kako bi onda ovo rješio :huh: :bzvz:

Ćoso

Citat: Kierran  u Listopad 22, 2021, 06:12:14
Zdravo svima!

Negdje na starom forumu kojeg više nema ili na novom (ako) postojala je tema releja i svjetala i raspredalo se o tomu nadaleko i naširoko i - čak mislim da sam stavio fotke ili priču oko svojeg prekidača. Da, Suzuki je ovo napravio nevjerojatno aljkavo (iako, naizgled jednostavno) i imao sam problem 1) sa svjetlima koja malo jesu/malo nisu radila (radi kontakta) i 2) s paljenjem motora (radi kontakta).
Nakon stavljanja releja problem se nije ponavljao, no svejedno sam od BFa dobio noviji prekidač - u slučaju da ovaj stari vrisne do kraja, da mogu promijeniti kontaktne pločice ili cijeli sklop. Od postavljanja releja sa svjetlima nisam imao problem (pregaranje, osigurači i sl.), a mogu potvrditi iz prve ruke da instalacijom releja svijetli zericu bolje od tvorničkog setupa. S istim lampama, ofkors.
Zašto Suzuki nije investirao još u releje, odgovorit će neki poznavatelj troškova u automoto industriji. :blato:
Čak mislim da imam tih releja, pa ako netko treba...


Živi svoj san, nemoj sanjati svoj život!

Fantom

Meni se nije isplatilo da kupujem komponente pojedinacno jer bi me doslo skoro troduplo.
Naj jeftinije i jednostavnije je uzeti ovaj set kablova za auto koji kod mene kosta 150 kuna  dole na jugu vjerovatno i jeftinije.

željko


kod mene je bilo novi prekidač + majstor  100 €

Black Betty

Zato su moji kontakti najljepši,vaši su neki ružni pa su zato skupi  :)
Prepostavka je majka zajeba

zubakis

Citat: Osy  u Listopad 22, 2021, 07:00:54
Nije priznao ni grešku na TPS-u kao Yamaha, recimo, pa kako bi onda ovo rješio :huh: :bzvz:
Ni korpu nije prizna...
BMW je prizna sve i zato mu sve praštamo, jer ko prizna pola mu se prašta... :ooda:

agolac

Citat: Kierran  u Listopad 22, 2021, 06:12:14
Zdravo svima!

Negdje na starom forumu kojeg više nema ili na novom (ako) postojala je tema releja i svjetala i raspredalo se o tomu nadaleko i naširoko i - čak mislim da sam stavio fotke ili priču oko svojeg prekidača. Da, Suzuki je ovo napravio nevjerojatno aljkavo (iako, naizgled jednostavno) i imao sam problem 1) sa svjetlima koja malo jesu/malo nisu radila (radi kontakta) i 2) s paljenjem motora (radi kontakta).
Nakon stavljanja releja problem se nije ponavljao, no svejedno sam od BFa dobio noviji prekidač - u slučaju da ovaj stari vrisne do kraja, da mogu promijeniti kontaktne pločice ili cijeli sklop. Od postavljanja releja sa svjetlima nisam imao problem (pregaranje, osigurači i sl.), a mogu potvrditi iz prve ruke da instalacijom releja svijetli zericu bolje od tvorničkog setupa. S istim lampama, ofkors.
Zašto Suzuki nije investirao još u releje, odgovorit će neki poznavatelj troškova u automoto industriji. :blato:

Nije samo Suzuki. Većina motora nema releye za svjetla..
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

Fantom

Nabacio sam releje na originalno ozicenje. Svijetla su osjetno jaca.
Svo sam ozicenje ucvrstio plasticnim vezicama oko prednjeg koša i dalje uz fabricke instalacije do "aMBulatora". Vukao sam 2 zice za + da svaki rele ima svoj osigirac. Koliko sam skonto po ovom kupovnom ozicenju za auta jedan je rele za duga a drugi za kratka svijetla.
Konekcije izmedju zica nisam lemio vec krimpao kljestima.
Sve u svemu mišn akomplišt. Evo ubacit cu par slika mozda nekom bude trebalo.
Hvala svima na sugestijama i pomoci  :beer:

Fantom


Fantom


zorro

to što su svjetla "malčice" jača može biti samo zbog tog jer su kontakti na prekidaču već apšisali pa sad kad ide prek releja ima dobre kontakte. Inače u oba slučaja isti napon i voltaža struje dolaze do svijetla i ako je sve ok.. nema logike da u jednom modu svijetle jače. Sam relej ne podiže ni voltažu ni amperažu..jel ;) 
SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato:

Fantom

Neznam ovo je za mene spansko selo. Neko ko se bolje razumije u el instalacije vjerovatno zna zbog cega je jace svjetlo, ali je evidentno da apsolutno svi koji ovo urade vide osjetnu razliku u jacini svjetla. Moj prekidac je samo bio prljav i problem je bilo startanje a ne gubitak svjetla. Tako da nebi bas rekao da je povezana jacina svjetla sa stanjem kontakta dugmeta za startanje.. Nitko nista nezna. Krhko je znanje :misli:

agolac

Citat: zorro  u Listopad 22, 2021, 18:43:00
to što su svjetla "malčice" jača može biti samo zbog tog jer su kontakti na prekidaču već apšisali pa sad kad ide prek releja ima dobre kontakte. Inače u oba slučaja isti napon i voltaža struje dolaze do svijetla i ako je sve ok.. nema logike da u jednom modu svijetle jače. Sam relej ne podiže ni voltažu ni amperažu..jel ;)

Nije isto. Voltaža opada s metrima žice (Voltage drop). U harnesu žice idu vamo tamo na sve strane, a da ne govorimo o debljini presjeka žice koji je isto faktor. Dakle debela žica plus kratka žica jednako jača svjetla jer je manji pad napona...
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

Fantom

Zaboravio sam napisati da su ove zice sa relejima bar 3 - 4 puta deblje od onih koja su originalna na svijetlima.

Usput da pitam jer ima veze sa temom jeli ovaj hepek sluzi da se moze startati motor ako nece na dugme. Cime prespojite ove zice?