Zamjena ležajeva zadnjeg kotača i lančanika

Autor Mrki, Rujan 03, 2017, 22:12:56

« natrag - naprijed »

Mrki

Postupak zamjene ležajeva zadnjeg kotača i lančanika.

Ako vam se klima kotač dok je na centralnom nosaču (ili štenderu) to je znak da vam je otišao jedan od ležajeva na kotaču. Kada je loš ležaj pomak koji možete napraviti dok cimate kotač je jako osjetan.

Krećemo sa nabavkom dijelova, potrebna su dva ležaja i semering za kotač a za lančanik ležaj i semering.




Moglo bi se raditi sa centralnog nosača ali ja preporučujem štender svakako jer je motor puno stabilnij..




Prvo treba otpustiti kotač naravno.. (Gedora 24)




Sljedeći korak je otpustiti do kraja vijke za natezanje lanca. (Ključ 10 i 12 su potrebni)






Nije potrebno ali je zgodno učvrstiti lanac da kada odvisi ne padne na zemlju, da se ne prlja bespotrebno..




Sada možemo svući lanac sa lančanika.




Prije skidanja kotača olakšava posao ako kotač podbočimo sa nečim da ne propadne naglo na pod, ja sam upotrijebio prvo što je pasalo po visini..




Kada skidamo kotač treba pridržati kočionu čeljust, jer će krenuti za diskom, pa da ne bi oštetili crijevo od ulja treba malo pripaziti..




i kotač je dole..




Ako nisu već sami otpali treba poskidati sve distancere (spacere), ima ih tri, dva na svakoj strani kotača i jedan između lančanika i kotača.




Nakon odvajanja lančanika (samo povučemo prema van) slijedi skidanje semeringa sa kotača koji se nalazi kod ležaja na strani od diska, nakon toga imamo pristup ležajevima i možemo početi sa skidanjem..




Krenio sam sa alatom za skidanje ležajeva..




Ali nakon par neuspijelih pokušaja vratio sam se provjerenom alatu..




Između ležajeva se nalazi željezna cijev kroz koju prolazi osovina, ona malo radi unutar tunela od kotača tako da se može pomaknuti malo u stranu, pa se može doći do unutarnje stijenke ležaja po kojoj lupamo da izbijemo ležaj..



Kada se izbija obavezno lupkati ravnomjerno u krug, nikako samo u jednu točku na ležaju..
Nakon što izbijemo jednu stranu i ispadne ta cijev drugu stranu je puno lakše jer nam je otvor sada puno veći, princip je isti, lagano kružno lupati po ležaju dok ne ispadne...


Krivac za "luft" u kotaču..




Sljedi ugradnja novih ležajeva, za početak možemo iskoristiti stari ležaj da nabijemo novi (nikako ne lupati po novom direktno) možemo i sa gedorom ako imamo dovoljno veliku (da gedora sjeda na vanjsku stijenku ležaja), nikako ne lupati po unutarnjoj stranici ležaja, uvijek po vanjskoj..
Ako koristimo stari ležaj paziti da nam i on ne uđe u otvor za ležaj, kada dođemo sa starim do ruba otvora za ležaj uzeti nešto drugo za nabijanje, po mogučnosti gedoru ili neku cijev koja je promjera skoro kao vanjaka stjenka ležaja..





Nakon stavljanja ležaja sa strane diska ugrađujemo i semering na tu stranu (nabiti ga s gumenim čekićem po mogućnosti)




Paziti da ne zaboravimo vratiti cijev u tunel za osovinu..




Nakon toga nabijamo drugi ležaj sa strane lančanika, ja kako nisam imao toliko veliku gedoru koristio sam alat za skidanje ležajeva, nije se pokazao baš za skidanje ali za nabijanje je bio odličan..





Nakon što smo nabili i drugi ležaj možemo se prebaciti na lančanik..


Prvo skidanje semeringa..




Slobodan ležaj za izbijanje..




Treba si složiti neki nosač da ležaj može slobodno ispasti.. Poslužile su dvije kocke za flaster..




Nakon što izbijemo stari nabijemo novi, isti postupak kao i na točku, na lančanik isto ide semering nazad, opet nabijanje sa gumenim čekićem po mogučnosti...




I to bi bilo to što se tiče ležaja i semeringa..

Vraćamo sve nazad, spajamo kotač i lančanik (vraćamo odstojnik između), stavljamo odstojnike na krajeve, i vraćamo točak nazad na motor.. pazimo kako stavljamo podloške za natezanje lanca (lako se vide kako idu, ima otisak od vijka za natezanje na njima)




Zatežemo lanac na propisane vrijednosti sa vijcima koje smo otpustili na početku..




I za sami kraj stežemo vijak od osovine na 100Nm



agolac

 :gimme5:

Ja baš danas naručio ležajeve za oba motora i oba kotača. Super opisano. Sve jasno kao dan :thumbup:
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

Saxi

Odlican tutorial [emoji108][emoji122]

Ćušnuto sa Krša preko Tetrapaka


Osy


Mrki

Citat: Osy  u Rujan 03, 2017, 22:26:47
Ček, jel to nisu bajkijeve ruke? :ooda: ;) :smijeh:

Nisu  :tongue:

Ali alat za skidati ležajeve je  :)

zorro

Citat: Mrki  u Rujan 03, 2017, 22:12:56

Sljedeći korak je otpustiti do kraja vijke za natezanje lanca. (Ključ 10 i 12 su potrebni)






..nisam tia prije pisati no što se nismo Mrki ja (na viberu) složili da ipak nema potrebe otpuštati vijke španera..čak dapače..bolje ih je ne dirati
Kad se izvuče osovina..ove podloške u koje upiru vijcui za špananje će ispasti..i kotač se može malo pomaknuti unutra da se može skinut lanac.
A ako pak i treba nakon svega malo našpanat lanac..lakše je obje strane vijak zakrenuti 1/4 kruga..nego ispočetka ih oba špabnati i jako paziti da budu oba simetrčna ..to mora biti točno u mm.

Mrkac..za tutorijal..svaka čast  :thumbup: :thumbup: :thumbup:
SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato:

agolac

Da, ne treba do kraja ali treba ih malo popustiti prije vraćanja zato što lanac nateže sve, te je teže ugurati osovinu....
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

Mrki

Još jedna mala napomena..

Ovo za nabijanje ležaja da se uvijek obavezo lupa po vanjskoj stijenci ležaja je za ovaj slučaj, kada vanjska stijenka "nosi" ležaj, u slučaju da se ležaj nabija na osovinu onda se udara po unutarnjoj stijenci ležaja..

Suki

:moto2:

098 9232180

Livio


Fantom

Bravo Mrki  :beer:

Vidi se da je bilo malo struganja nakon zamjene modificiranih distancera na onom dijelu gdje su gumeni ublazivaci.

Nista strasno i kod mene je sigurno ista stvar jer nisam bio u mogucnosti da na tokarskom stroju skinem onaj zub koji de naspanja na taj dio.

VUCIBATINA

bravo mrki :thumbup: :thumbup: :thumbup:


još napiši koliko je sve to koštalo.
možda sam ružan ali sam zato glup!
091/892-7948

Mrki

U SKF-u sam uzeo sve ležajeve i semering kotača..

Semering kotača je mislim 20kn
Ležaj kotača je 27kn komad
Ležaj lančanika je 97kn

Sve skupa sa popustom 152kn ispalo...

Semering lančanika nisu imali pa sam u Suzuki servisu naručio original, 77kn je on..

Znači 230kn sve + 2-3h moga rada..

Muha


keko

Citat: Mrki  u Rujan 06, 2017, 14:26:08
U SKF-u sam uzeo sve ležajeve i semering kotača..

Semering kotača je mislim 20kn
Ležaj kotača je 27kn komad
Ležaj lančanika je 97kn

Sve skupa sa popustom 152kn ispalo...

Semering lančanika nisu imali pa sam u Suzuki servisu naručio original, 77kn je on..

Znači 230kn sve + 2-3h moga rada..
.. :klanjase:
.. jbg. Zorro je bil u pravu 😎