Alat za osnovno servisiranje i moment ključ

Autor iviccaa, Rujan 16, 2017, 10:35:40

« natrag - naprijed »

iviccaa

S obzirom da je garancija istekla odlučio sam sam servisirati Stroma.
Bar probati.  :smijeh:

U potrazi sam za dobrim početnim kompletom alata pa mi treba pomoć.

Prva stvar: Moment ključ

Imam već jedan jeftini 1/2'' 10-210 Nm i njega sam koristio za zadnju osovinu (100 Nm) i montažu Crashbar-a (23? Nm).

Malo sam gledao vrijednosti po manualu i vidim da bi jedan dobar moment ključ
od 1/4'' 6-30 Nm pokrio dosta toga.
Ne bi mogao pritezati vijke prednjih kočnica, prednjeg i zadnjeg kotača i prednjeg lančanika.
To bi npr. bio ovaj:
https://www.amazon.de/gp/product/B000S7ZRYY/ref=s9_acsd_simh_hd_bw_b2GZWOF_c_x_w?pf_rd_m=A3JWKAKR8XB7XF&pf_rd_s=merchandised-search-3&pf_rd_r=C5JXM7T4306VTBY2HYBJ&pf_rd_t=101&pf_rd_p=2142315f-ca82-581d-a139-d0eb53916a60&pf_rd_i=2077153031

Alternativa je 3/8'' 20-100Nm.
S njim ne bi mogao pokriti montažu svjećica, prednjeg lančanika i još nekih manjih vijaka, tipa nosači retrovizora.
To bi bio npr. ovaj:
https://www.amazon.de/gp/product/B000S84TUQ/ref=s9_acsd_simh_hd_bw_b2GZWOF_c_x_w?pf_rd_m=A3JWKAKR8XB7XF&pf_rd_s=merchandised-search-3&pf_rd_r=C5JXM7T4306VTBY2HYBJ&pf_rd_t=101&pf_rd_p=2142315f-ca82-581d-a139-d0eb53916a60&pf_rd_i=2077153031

E sad...pitanje.  ;)

Većina vrijednosti se vrti oko 20Nm (vijek za ispust ulja, filter ulja, razni vijci na auspuhu itd...).
Koji moment ključ bi bio bolji?
6-30 Nm ili 20-100Nm?
Nekako sam mišljenja da će prvi biti precizniji jer su vrijednosti negdje u sredini,
dok su kod drugog pri samom dnu...?
Ali on je manji - 1/4'', nemam osjećaj koliko je teže(?) s njim raditi.

Bolje je imati većega?  :ooda:

Ovo pitam da znam koji set "gedora" kupiti za prvu ruku, znam da će na kraju to završiti sa jednim 1/4'' i jednim 3/8'',
kao i s oba moment ključa.  :huh:

agolac

Ako se ne varam, moment ključevi su najprecizniji u nekom srednjem rasponu svog rada, a na svojim ekstremima lošije. To si i sam zaključio. Ja imam 3 ključa. Raspone pišem po sjećanju. Prvi je mali od 1-22 Nm, taj je dobar za npr. Poklopac glave, bregastih itd. Drugi je od xx-100 i treći xx-200. Mislim da je ok ako složiš tri ključa koji se dobro preklapaju.

Šta se tiče priključka, svejedno je, kupi si par adapter socketa i onda možeš koristiti sve s svim ključevima..
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

Danijel 23

Za sve vijke cca 20 Nm koristite odvijač-šarafciger il kod imbusa one starinske L kljčeve ali kratke i normalno na "tvrdo" stežite....ruka tj. PRSTI nemogu jace stegnuti i zadvoljava silu.....ujedno i ucite filing stezanja, a ne sve na "slijepo" sa momentom.

Danijel 23

Provjera zategnutost....ako stegnete rukom na "željenu" kilažu nemožete provjeravat vise sa m. kljucem.
U pravilu morate odšarafit vijak i stezat ga sa momentom do klika. Tj. zabilječite glavu vijka flomičem koju ste stegli rukom, odsarafite ga, te ga stegnite sa momentom.....to je provjera!
A Ne majstor vulkanizer....stegne pistoljem, a onda radi pro forme i musterije poklikce sa momentom vijeke kotača!  :thumbdown:

JZ

Citat: Danijel 23  u Rujan 16, 2017, 12:09:49
Provjera zategnutost....ako stegnete rukom na "željenu" kilažu nemožete provjeravat vise sa m. kljucem.
U pravilu morate odšarafit vijak i stezat ga sa momentom do klika. Tj. zabilječite glavu vijka flomičem koju ste stegli rukom, odsarafite ga, te ga stegnite sa momentom.....to je provjera!
A Ne majstor vulkanizer....stegne pistoljem, a onda radi pro forme i musterije poklikce sa momentom vijeke kotača!  :thumbdown:

Svaki pistolj ima svoj moment...neki pistolji imaju 3 opcije momenta stezanja....di naravno daju drukciji moment...tako da su valjda dovoljno pametni da kupe adekvatan pistolj...
Kupujem polovnu kacigu

agolac

Dok ja steknem filing potrgam sve vijke na motoru. Tako da, za mene momentni ključ
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

agolac

Citat: JZ  u Rujan 16, 2017, 12:32:48
Svaki pistolj ima svoj moment...neki pistolji imaju 3 opcije momenta stezanja....di naravno daju drukciji moment...tako da su valjda dovoljno pametni da kupe adekvatan pistolj...

Danijel kaže da kreteni uglavnom pretegnu pa ti s moment ključem pokažu ko fol da je sve na moment.
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

JZ

Citat: agolac  u Rujan 16, 2017, 12:47:55
Danijel kaže da kreteni uglavnom pretegnu pa ti s moment ključem pokažu ko fol da je sve na moment.

znam da...ima ih...mozda cak vecina to rade sa pretezanjem...ali ja imam primjer kod mene, di vulkanizer ima bas pistolj za stezanje na adekvatan moment za vecinu auta...a moment kljuc mu je samo osiguranje da je sve dobro stegnuto...I mislim da je to OK...

Kupujem polovnu kacigu


zorro


Citat:Alternativa je 3/8'' 20-100Nm.
S njim ne bi mogao pokriti montažu svjećica
Alo Ivicee ..svjećice su na 11 NM   :huh: ..nemoj da se na tom sjebeš otišo si u kuac onda   ;)
SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato:

iviccaa

Citat: zorro  u Rujan 16, 2017, 16:48:29
Alo Ivicee ..svjećice su na 11 NM   :huh: ..nemoj da se na tom sjebeš otišo si u kuac onda   ;)
Pa zato sam i napisao....?
Uzet cu prvo mali 1/4" 6-30 Nm pa cemo vidjeti za dalje.

keko

Citat: iviccaa  u Rujan 16, 2017, 17:15:24
Pa zato sam i napisao....?
Uzet cu prvo mali 1/4" 6-30 Nm pa cemo vidjeti za dalje.
..imaš ih u Louisu malo malo na akciji, ja kupio i ok su
.. jbg. Zorro je bil u pravu 😎


sasaa

Citat: JZ  u Rujan 16, 2017, 13:18:33
znam da...ima ih...mozda cak vecina to rade sa pretezanjem...ali ja imam primjer kod mene, di vulkanizer ima bas pistolj za stezanje na adekvatan moment za vecinu auta...a moment kljuc mu je samo osiguranje da je sve dobro stegnuto...I mislim da je to OK...

Kod kojeg vulkanizera ides ?
"U Alpe odes samo jednom, a poslije im se samo vracas :) "

JZ

Citat: sasaa  u Rujan 17, 2017, 06:57:15
Kod kojeg vulkanizera ides ?

U kostreni...I sa tricom sam bio tamo...
Kupujem polovnu kacigu