MTX-L Air/Fuel Ratio kit (očitavanje smjese goriva i zraka)

Autor agolac, Kolovoz 25, 2017, 21:06:59

« natrag - naprijed »

agolac

Originalna tema. Komentare pisati:

http://vstrom-klv.eu/index.php/topic,352.msg12725.html#msg12725





Sam uređaj je vodonepropustan na kišu, ali ne ako je potopljen u vodu. Set dolazi u kartonskom pakovanju...

Tko želi detaljnije pročitati, stavio sam i službeni manual koji možete skinuti na dnu ovog prvog posta.







Kabel za spajanje na računalo s kojim se mogu vršiti izmjene/programiranje samog uređaja te zapisivanje podataka tjekom rada.




Ukrasni ovir i unutrašnji "brojčanik" u drugoj boji. Crni je već na uređaju i to mi je ok tako da će ovaj biti za rezervu.










Bung koji se zavari na cijev ispuha. Nisam siguran navoj originalnog senzora paše i na ovaj ali ako ne paše, onda bi mi ovaj bung mogao i zatrebati....




Sam uređaj/display. Crni okvir i "brojčanik" unutra.






Kabel od par metara koji spaja uređaj koji će biti kod volana s samim senzorom koji će biti u ispuhu na stražnjoj strani motora.




Uređaj/ekran, spojen s tim kabelom (produžetkom).




Bosch Wideband AFR senzor




Izgleda da su ga namazali grafitnom masti da ne zapeče.




Sve spojeno zajedno kako će i biti na motoru.

"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

agolac

Uređaj se dakle s jednim od priloženih kabela spaja na sam senzor koji je opet zašarafljen na mjestu originalnog senzora.



Drugi kabel ima žice označene searial in/out i to su serijski ulaz/izlaz za spajanje uređaja na računalo kad je moguće očitavanje i zapisivanje podataka koje daje senzor, te reprogramiranje raznih funkcija.
Znači, po potrebi, mogu se voziti okolo a svi podaci o smjesi će ostati zapisani na računalu koje je spojeno i radi u top caseu.

Treći kabel ima slobodne žice

RED (crvena) - Switched 12V, dakle treba ju spojiti na motocikl žicu koja je nakon ključa. Priručnik savjetuje da se spoj zaštiti s 5A osiguračem.
BLACK (crna) - Uzemljene. Ovu žicu je najbolje spojiti na minus od akumulatora, te ću to i napraviti.
WHITE (bijela) - Ova žica se na autima spaja na svjetla i svrha joj je da se po noći kad su upaljena svijetla na autu, display zatamni. Kako su na motociklu svjetla stalno upaljena te je neću koristiti, priručnik kaže da se žica spoji na uzemljenje
YELLOW (žuta) - Analog out 1. Nudi mogućnost slanja podataka nazad na ECU. Podaci su u rasponu 0V=7.35 AFR do 5V=22.39 AFR (ovo se može i reprogramirati na PC-u)
BROWN (smeđa) - Analog out 2. Nudi mogućnost slanja podataka nazad na ECU. Podaci su u rasponu 1.1V=14 AFR do 0.1V=15 AFR  (ovo se može i reprogramirati na PC-u)

Razmišljam o dva pristupa. Jedan je da podatke koje daje AFR senzor vratim nazad u ECU od DL1000 preko jednog od analog izlaza (Yellow/Brown) te ustvari i kompletno iskoristim konektor s kojim se originalni senzor spaja na motocikl. Drugi je da jednostavno onemogućim O2 senzor na DL1000 te naštelam smjesu gledajući ovaj uređaj.
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

agolac

Prije nego se senzor spoji na ispuh, treba ga kalibrirati na zraku. Procedura je opisana u priručniku i u ovom videu od proizvođača.

Samu kalibraciju na zraku je potrebno napraviti i ponavljati:

1. Prije prve instalacije
2. Nakon 3 mjeseca korištenja
3. Nakon toga, kalibraciju ponavljati ili svakih godinu dana ili cca 32 000 km

"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

agolac

"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

agolac

Kako sam napokon našao O2 senzor eliminator, ova tema će da se nastavi čim ga montiram ovih dana. Čak štoviše, kako se ja jako volim igrati s elektronikom, mapama, učiti kako funkcionira agregat korak nakon ovoga je upogoniti DL1000 s standalone EMU (Engine Management Unit). EMU je naručen a kako budem krenuo s time krkam i na forum. Ovo može pogoniti do 8 injektora tako da ga učas reflasham za auto. Kako sve ovo nije jednostavno za naučiti morao sam početi čitati https://www.hpacademy.com/. Ima toga a učiti ali nema baš neke lude žurbe. Kad to jednom pokopčam mogu tjunirati bilo koje vozilo :)

https://www.ecumaster.com/products/emu-black/

"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

agolac

"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain

agolac

Složio sam ožičenje s osiguračima i relejm te sad ide spajanje na motocikl. Nisam trenutno imao bolje stopice za spajanje na accu pa to kasnije prekrimpam.

"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain