Sigurnost na cesti

Autor Bagy, Svibanj 23, 2019, 11:41:39

« natrag - naprijed »

Ćoso

Citat: Dinko  u Listopad 05, 2021, 23:19:26
Danas sam dobio info da su prije par dana postavljene zaštitne ograde za zaštitu motociklista na dionici DC D25 od Oštarija do Karlobaga. Ja sam tamo prošao 25.9. i nije ih još bilo. Spominje se i sustav detekcije udara u ogradu koji odmah alarmira hitne službe.
Da li je to ovo što su najavljivali preko HAK-a ili?

https://revijahak.hr/2020/12/14/novitet-na-prometnicama-nove-odbojne-ograde-na-hrvatskim-cestama-zaista-spasavaju-motocikliste/


Živi svoj san, nemoj sanjati svoj život!

Osy

Ne mogu vjerovati da se jedno obećanje ispunilo od onog žvalavog ministra Butkovića :-\ Kad je to pričao na tv-u nije uopće izgledao uvjerljivo, zvučalo je kao još samo jedna prazna priča :huh:

Dinko

Citat: Ćoso  u Listopad 06, 2021, 06:52:21
Da li je to ovo što su najavljivali preko HAK-a ili?
https://revijahak.hr/2020/12/14/novitet-na-prometnicama-nove-odbojne-ograde-na-hrvatskim-cestama-zaista-spasavaju-motocikliste/

Je - mislim da se radi o tome...  :thumbup:

Mislim da će se raditi i "hrapavljenje" asfalta u pojedinim zavojima ali ne frezanjem nego vodenim mlazom kako bi se izbjegli one neugodni utori koji nas destabiliziraju, a zapunjavanje pukotina bitumenskim smjesama ("zmijicama") će biti što je moguće uže. Analizom pokušaja hrapavljenja tih zmijica sa raznim sipinama odmah nakon ugradnje nije se pokazala jako učinkovitom jer se već nakon nekoliko prolazaka teretnih vozila preko njih sipina utisnula u bitumen i nije imala nikakvog učinka...

Što reći - izgleda da netko u HC ipak gleda ove porazne statistike, sluša glas javnosti i struke... Nadam se da će se još netko i opametiti i po pitanju obaveznih svjetala 24/7 i to bi bio dobar start u smjeru povećanja sigurnosti motociklista (i ostalih sudionika u prometu). Dobar dio "zasluga" za ove crne brojke pada i na same motocikliste - e to će biti teže promijeniti.

Zoran

Citat: Dinko  u Listopad 06, 2021, 08:05:55
Je - mislim da se radi o tome...  :thumbup:

Mislim da će se raditi i "hrapavljenje" asfalta u pojedinim zavojima ali ne frezanjem nego vodenim mlazom kako bi se izbjegli one neugodni utori koji nas destabiliziraju, a zapunjavanje pukotina bitumenskim smjesama ("zmijicama") će biti što je moguće uže. Analizom pokušaja hrapavljenja tih zmijica sa raznim sipinama odmah nakon ugradnje nije se pokazala jako učinkovitom jer se već nakon nekoliko prolazaka teretnih vozila preko njih sipina utisnula u bitumen i nije imala nikakvog učinka...

Što reći - izgleda da netko u HC ipak gleda ove porazne statistike, sluša glas javnosti i struke... Nadam se da će se još netko i opametiti i po pitanju obaveznih svjetala 24/7 i to bi bio dobar start u smjeru povećanja sigurnosti motociklista (i ostalih sudionika u prometu). Dobar dio "zasluga" za ove crne brojke pada i na same motocikliste - e to će biti teže promijeniti.

Veliku zaslugu upravo za ove odbojnike, bitumenske ispune, a poceli su i posipati pjesacke prijelaze i crte sa sitnim pijeskom protiv proklizavanja ima udruga karavana za ziviot na celu sa Mladen-Stjepko Vitkovic unazad 10 godina se bori zajedno sa navedenom udrugom da se sve to i realizira da se HAK ili HC pita, a o ministarstvu prometa da i ne pricam nebi se nikad nista realiziralo, a kamoli napravilo.
Svakako treba pratiti rad udruge Karavane za zivot i svaku akciju treba podrzati i samim dolaskom.
Kad umreš, ti ne znaš da si umro, pa ti nije ni teško. Teško je ljudima u tvojoj okolini. Isto je kada si glup!

Dinko

Citat: Zoran  u Listopad 06, 2021, 08:28:51
Veliku zaslugu upravo za ove odbojnike, bitumenske ispune, a poceli su i posipati pjesacke prijelaze i crte sa sitnim pijeskom protiv proklizavanja ima udruga karavana za ziviot na celu sa Mladen-Stjepko Vitkovic unazad 10 godina se bori zajedno sa navedenom udrugom da se sve to i realizira da se HAK ili HC pita, a o ministarstvu prometa da i ne pricam nebi se nikad nista realiziralo, a kamoli napravilo.
Svakako treba pratiti rad udruge Karavane za zivot i svaku akciju treba podrzati i samim dolaskom.

To sam svojedobno pratio! Svaka im čast   :thumbup:

Još samo da svi poradimo i na svojoj edukaciji i vještinama pa da nam te ograde nikada ne zatrebaju.

Zoran

Citat: Dinko  u Listopad 06, 2021, 11:03:46
Još samo da svi poradimo i na svojoj edukaciji i vještinama pa da nam te ograde nikada ne zatrebaju.


Slazem se  :thumbup:
Kad umreš, ti ne znaš da si umro, pa ti nije ni teško. Teško je ljudima u tvojoj okolini. Isto je kada si glup!

Bagy

Citat: Dinko  u Listopad 06, 2021, 08:05:55
Je - mislim da se radi o tome...  :thumbup:

Mislim da će se raditi i "hrapavljenje" asfalta u pojedinim zavojima ali ne frezanjem nego vodenim mlazom kako bi se izbjegli one neugodni utori koji nas destabiliziraju, a zapunjavanje pukotina bitumenskim smjesama ("zmijicama") će biti što je moguće uže. Analizom pokušaja hrapavljenja tih zmijica sa raznim sipinama odmah nakon ugradnje nije se pokazala jako učinkovitom jer se već nakon nekoliko prolazaka teretnih vozila preko njih sipina utisnula u bitumen i nije imala nikakvog učinka...

Što reći - izgleda da netko u HC ipak gleda ove porazne statistike, sluša glas javnosti i struke... Nadam se da će se još netko i opametiti i po pitanju obaveznih svjetala 24/7 i to bi bio dobar start u smjeru povećanja sigurnosti motociklista (i ostalih sudionika u prometu). Dobar dio "zasluga" za ove crne brojke pada i na same motocikliste - e to će biti teže promijeniti.

Ne znam koji je to idiot stavio u Zakon da vozila na 4 kotača u ljetno vrijeme ne moraju imati upaljena svijetla!  :samaranje:
mob: 095/573-6874

Dinko

Citat: Bagy  u Listopad 06, 2021, 14:38:21
Ne znam koji je to idiot stavio u Zakon da vozila na 4 kotača u ljetno vrijeme ne moraju imati upaljena svijetla!  :samaranje:
Apsolutno se slažem s tobom. Srećom da proizvođači automobila imaju obavezu da u sva nova vozila ugrade dnavna svjetla ali nam to nažalost ne pomaže previše jer je upravo najopasniji onaj (danas sve rijeđi) tko nema ta dnavna svjetla a nije dovoljno svjestan da upali kratka i po danu.
Ovo oko odredbe Zakona o sigurnosti prometa na cestama koja se odnosi na upaljena svjetla je tipična HRV priča: "vidla' žaba da konje potkivaju pa i ona nogu digla'"... Naime kako mi u svemu kopiramo naše uzore (u ovom slučaju Nijemce) a da pri tome ne razmišljamo zašto oni uopće mogu primjenjivati tu odredbu sa minimalnim utjecajem na sigurnost odvijanja prometa jer se tamo glavnina prometa odvija po (za najbrojniju skupinu vozila - osobne automobile - besplatnim) autocestama odnosno cestama po kojima se promet odvija jednosmjerno po jednom kolniku pri čemu upaljena svjetla danju imaju značajno manji utjecaj na sigurnost od utjecaja na sigurnost prometa na dvosmjernim kolnicima. Pri čemu su pedantni Nijemci izračunali da ako svako vozilo sa upaljenim svjetlima kada to nije potrebno troši cca 0,2l/100km više goriva pa sve to pomnože sa brojem vozila onda se dobiju značajne količine "nepotrebno" potrošenog goriva odnosno nepotrebno emitiranog CO2 i ostalog te im je taj učinak veći tj. čitaj važniji od eventualnog broja ozlijeđenih i poginulih odnosno materijalne štete uzrokovanih neupaljenim svjetlima (svaki poginuli odnosno ozlijeđeni u prometu ima točno izračunatu vrijednost u novcu koliko košta društvo). Ali ako su oni to odabrali to je sigurno najbolje i za nas!! Barem tako misle oni koji su to prepisali međutim oni zaboravljaju da su pokazatelji sigurnosti prometa kod nas na skoro najnižem mjestu u EU te da mi niti u snovima se ne možemo približiti tim Nijemcima po broju poginulih u prometu u odnosu na broj stanovnika te da su naši prioriteti znatno različiti od njihovih ali tu smo gdje smo....
Još jedan sličan primjer gdje su naši vrli stručnjaci prilikom obilaska susjedstva nepotrebno kopirali način postavljanja pojedinih prometnih znakova na AC iz primjerice Italije pri čemu se pojedini znakovi (npr u ovom slučaju potvrde smjera - to je onaj znak nakon čvora koji nam govori koliko još km ima do pojedinih odredišta u našem smjeru) postavljaju na ogromne konzole iznad kolnika. Naime svi koji smo putovali talijanskim autocestama smo svjesni zašto je to upravo kod njih na dobrom dijelu mreže potrebno - jer desnim prometnim trakom vozi skoro neprekidna kolona teretnih vozila te se ti znakovi uistinu ne bi vidjeli od njih. Međutim budimo realni - na našim AC takvu situaciju imamo samo na par dionica i to u pojedinim periodima - te stvarno nema potrebe za tolikim ogromnim i skupim intervencijama kako bi dobili nešto što nam ustvari niti ne treba!

Bagy

Lijepo elaborirano!   :gimme5: Nama ostaje jedino da upalimo sve moguće radare i cijelo vrijeme predviđamo moguće scenarije tijekom vožnje...
mob: 095/573-6874

munja

Citat: Bagy  u Listopad 07, 2021, 07:40:13
Lijepo elaborirano!   :gimme5: Nama ostaje jedino da upalimo sve moguće radare i cijelo vrijeme predviđamo moguće scenarije tijekom vožnje...
Jbte ugradio sam maglenke a nisu mi se nikad sviđale i nosim onaj ružni zeleni prsluk.I opet me nevide.ha ha

Poslano sa mog LG-M200 koristeći Tapatalk


Bagy

Citat: munja  u Listopad 07, 2021, 08:03:10
Jbte ugradio sam maglenke a nisu mi se nikad sviđale i nosim onaj ružni zeleni prsluk.I opet me nevide.ha ha


Vide oni tebe, vide... Neki dan idem iz autopraone motorom, ispred mene ženska izlazi iz sporedne ulice na udaljenosti od 10m. Ja sam taman izašao iz kružnog toka i ne idem brže od 45-50 km/h. Gleda ona u mene i svejedno krene! Ja na kočnicu, trubim, gestikuliram i mašem kacigom. Nemreš biliviti!  :samaranje: Još se vozila za mnom neko vrijeme, došlo mi je da stanem i prepriječim joj put, samo da je pitam zašto mi je namjerno oduzela prednost!?! Odustao sam... :bzvz:
mob: 095/573-6874

zorro

Citat: Bagy  u Listopad 07, 2021, 08:59:37
Vide oni tebe, vide... Neki dan idem iz autopraone motorom, ispred mene ženska izlazi iz sporedne ulice na udaljenosti od 10m. Ja sam taman izašao iz kružnog toka i ne idem brže od 45-50 km/h. Gleda ona u mene i svejedno krene! Ja na kočnicu, trubim, gestikuliram i mašem kacigom. Nemreš biliviti!  :samaranje: Još se vozila za mnom neko vrijeme, došlo mi je da stanem i prepriječim joj put, samo da je pitam zašto mi je namjerno oduzela prednost!?! Odustao sam... :bzvz:
NE JEDNOM..neg xy puta sam doživio takav slučaj.
Idem u koloni od 4-5 vozila/auta..ja sam zadnji..svi imamo isti razmak od 7-8 m. ..ona(naravno žensko) propušta sve aute..i gleda u mene i izlazi pred mene..znači vidi me, ali ono: ko jebe motor..on mi nemre niš   :samaranje:
Isto tak kad glupače izlaze iz sporedne na glavnu..kad vidi kamion na 300 m. boje se izač, a iza nje kolona kilometarska  :thumbdown:
SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato:

Suki

:moto2:

098 9232180

zorro

Citat: Suki  u Listopad 07, 2021, 09:33:55
Šovinisti, oba dva.  :tongue:
od 100 vozača na cesti 10 mrljave, vuku se ko balci po cesti.. nije ih briga za druge ..nit znaju vozit
od 100 vozačica na cesti..90 ih je kao ovi gore 10 muških
..bio ja šovinist il ne toj tak..u mojih 40 god. u prometu sam to vrlo dobro iskusio.
BTW od ovih gore 10 muških mrljavaca je 6-7 polumrtvaca od 70 i više god.  :bzvz:
SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato:

zorro

e da..zaboravio sam napomenut da Munja spada u onih gore 10 muških  :smijeh:, a dok njegova Kata spada u onih top 10 vozačica  :thumbup:  :-*
SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato: