Yamaha XT1200Z Super Ténéré

Autor Mrki, Kolovoz 02, 2017, 18:57:38

« natrag - naprijed »

Danijel 23


zorro

Citat: Danijel 23  u Travanj 19, 2018, 17:53:17
Nemoj mislit da je novi vijak bolji od staroga orginalnog....moja je preporuka urediti stare i vrtit na mjesto. Jel u novopečenim željezarama prodaju svakakvo mekano smeče od vijaka......naravno bez oznaka!
bar sad možep kupiti inox vijke di god oš
SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato:

Saxi

Zahvaljujući nesebičnoj ljubavi mog velikog drugara Galeta danas sam provozao po uglavnom oštrim krivinama njegovog plavog konjica, jahali smo avalskim putem preko Mladenovca do Orašca, tačnije Karadjordjevog vajata, divnog mesta za odmor i uživanje u prirodi uz pesmu pauna i hor ovaca sa obližnjeg pašnjaka.
       Elem kad je trebalo krenuti, valjalo se popeti na onoliku motorčinu, zagrliti je i raspaliti mamuzama tj odvrnuti gas a ne pustiti razumu da odleprsa nepovratno u vetar. Težak i masivan motor, kao buldozer da pokrećem,mada vise je u pitanju lični strah šta ću ako mi padne ili kliznem niz pločnik pa se prospem pred svima ispred kafića. Srećom velika zver se slakocom otisnula u vožnju, a kako je brzina rasla, tako se i adrenalin pumpao I prelazio granice stvarnosti, a osmeh pod kacigom je rastao kao testo puno kvasca, neopisivo dobar osećaj. Motor je bio podešen da se vozi u Sport modu a Traction control na 1. Sa svakim predjenim kilometrom poverenje u Trenerku je bilo sve veće, tako da sam se sve više opuštao I uživao u krivinama koje su se uvrtale pred nama na putu. Zander je čistio put na GSA-u i sa svojom zelenom BMW jaknom svi su se sklanjali sa puta, putna brzina je rasla i posle nekog vremena poželeo sam da ga preletim, upao sam u taj ludi vlastiti Fun mode i slakocom, uz lagano zavrtanje ručice gasa izvrteo razne trocifrene brojeve i kao torpedo poleteo napred. Motor ne da je povozan, udoban već uliva sigurnost i snažno i odlučno svaku moju zapovest i želju pretvara u avanturu i bajku na putu
Ubrzanja fantastična, poteže i jurca iz bilo koje brzine, položaj sedenja visok, volan širok, nagnut napred kao na sportskom motoru, kontra upravljanje radi za medalju, viljuške upijaju neravnine, ogibljenje fantazija, zaštita od vetra sa fabrički povišenim vizirom odlična, vetar se oseti i uzbuđenje je tu, ali nema turbulencija i udara koji bukom i udarima smetaju, a posto ima i deflektore bočne, nema ni udaraca u grudi i stomak na koji se uzivaoci Trenerke žale ponekad. Kočnice grizu asfalt, stim da tamo gde ima rizle ili je loša podloga treba prostora za manevar zaustavljanja onolike grdosije, e tu se oseti njena težina. Kardan ne smeta u vožnji, kao na modelima GS-a do 2010 godine koje sam imao priliku terati, a kvačilo je precizno i salta se kao u puter, štaviše kardan se ponaša kao lanac na dobro utegnutom motoru. Dok se vozim lagano, vrtim je na oko 3-3500 obrtaja, kad bi baš da jurim kao metak, okreće se do 4500 obrtaja, nema potrebe više da se vrte pedale. Zvuka nema maltene uopšte, ali to sam navikao na svom Stromu malom koga već jako dugo teram kao da je veliki. U krivinama leži jako lepa, e sad dal što su nove gume ili što je gabaritna ali kad je srušim u zavoju imam utisak da je daleko stabilniji motor od mog mališe Sneška od 650cc. Položaj sedenja za moj stil vožnje je odličan, rasterećuje mi kičmu, visok sam skoro 186 cm, nagnut napred, kolenima i butinama je drzim izmedju nogu dok se stitnicima upirem o ukrasne plastike koje bi za nijansu mogle biti manje glomazne, e sad treba pomenuti i to da sam jako krakat i da su mi pipci poprilično dugački. Kod svake iole laganije vožnje sedište je toliko da se mogu šetati fino napred nazad i birati položaj u kome svi delovi uzivaju
Instrument tabla je digitalna i lepo vizuelno čuči uz ceo motor ali meni lično ne odgovara, staromodan sam i navikao sam da perifernim vidom pratim kazaljke na Stromu što ovde nije slučaj jer zahteva da se zagledam pojedinačno u satove kako bih dobio željenu informaciju, što uz agresivniji stil vožnje stvara problem i smanjuje mi koncentraciju na putu. Potrošnja je odlična tj tek nešto malo veća od malog Smora starog 9 godina. Na levoj ručki se nalazi jako puno dugmića pa me buni kad treba zmigavac a kad sirenu da ukljucim, verovatno stvar navike, mada nijednom nisam pogrešio ali sam morao da razmišljam. Za oštre krivine mi je moj mali Sneško nezamenljiv, a kako i ne bi kad je to skoro decenijska ljubav, ali i pored toga moj opšti utisak je da je Trenerka izvanredan motor velike kubikaze, na koji se lako navikava jer se zaista lepo i udobno vozi, za mene su mu mana retrovizori, koji su kod mene izdignuti i veliki a ovde vizuelno jako lepi ali niže pozicionirani i dosta manje površine. I još jedna informacija, možda nebitna, ali u trenucima kad prorade pundravci u gaćama, kad se motor zakotrlja stojeći, osećaj je fenomenalan jer je lagano upravljiv kao da je po mojim merama rađen. Jurili su me da me stignu i sve mi po spisku da stanem na pauzu ali šta ću kad se ljubav rodila iznenada i sreći mojoj nije bilo kraja
Gale, lutko ljudska, hvala ti na svemu


Ćušnuto sa Krša preko Tetrapaka

Patak


iviccaa

Bravo saxi, s gustom sam ovo citao.

Mrki

Saxi odlično..

Sada je želim još više :)

Osy


jeeves

Super review Saxi
Da je sad vrijeme za promjenu, ST bi bila prva na listi.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk


Grba

Ima neka formula da narastem 10 cm?
098 737 604

fatboy


Freshman

Saxi, lijepo napisano i uglavnom sam se i ja tako osjećamo nakon prelaska s malog stroma. Ono što je mene plašilo bilo je 260 i kusur kila ispod stražnjice, a što stoji u specifikaciji motora. Međutim, nekom magijom Yamahinih inženjera tenerka  se u vožnji ne doima ništa teža od 50 kg lakšeg malog stroma. Čak i kod stajanja na mjestu, nemam osjećaj tih silnih kilograma.

Drugi strah kojeg sam imao je onaj anemičnog agregata, kako su ga bili okarakterizirali brojni testovi u moto časopisima. I opet, s nejakih (na papiru) 110 odnosno 112 konja (ovisno da li je generacija 1 i 2 super tenere), motor vuče izuzetno dobro, iz samog podruma okretaja i za razliku od stroma, ovdje se sva zabava događa u rasponu između 2.500 i 4.000 okretaja.

Udobnost i položaj vozača na vrhunskom nivou, jedino su fuzrasteri suvozača ponešto previsoko postavljeni za potpuno udobnost suvozača.

Danas krenuo prema staroj riječkoj magistrali i pred Karlovcem mi se učini da me nešto koči i ne da mi slobodno ubrzavati. U tom trenutku upali mi se lampica od ABS-a i ostane gorjeti. Stanem na prvom mogućem mjestu, a ono iz zadnjeg diska i iz kočionih kliješta se dimi. Temperatura diska ne manja od 150 stupnjeva. Disk pločice ostale uz disk, i naravno od silnog trenja se užarile. Pričekam 15 minuta da se malo sve skupa ohladi, razmaknem šarafcigerom pločice od diska i vratim se bez korištenja nožne kočnice kući. Ovaj tjedan sam ionako planirao na servis s tenerkom, pa će sada i ovo doći na popis za sređivanje. Isti problem imao prošle godine sa stromom u Bugarskoj i do doma se vozio bez zadnje kočnice.

zorro

Citat: Freshman  u Travanj 22, 2018, 21:30:51
Isti problem imao prošle godine sa stromom u Bugarskoj i do doma se vozio bez zadnje kočnice.
..da ti slučajno nesvjesno držiš nogu na kočnici  :huh:
SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato:

Freshman

To je i meni palo na pamet, ali ne, nema veze s time. Čista slučajnost da mi se u kratkom roku dogodio isti kvar na dva motora. Na stromu to nije potpuno nepoznati kvar i dogodi se kad motor više stoji nego što se vozi. Kod tenere tek trebam vidjeti na servisu što se dogodilo, a kandidati za uzork kvara su ili klipić zadnje kočnice ili onaj mehanizam što vraća pločice u čeljustima.

zorro

Citat: Freshman  u Travanj 22, 2018, 21:57:04
a kandidati za uzork kvara su ili klipić zadnje kočnice ili onaj mehanizam što vraća pločice u čeljustima.
..da..ak si eliminirao nogu na polugici kočnice..onda ostaje to dvoje..čudno je..jer to se uglavnom dešava na starijim motorima/autima ..ili koji duže vrijeme stoje
No kak bu bu..javi što je  :thumbup:
SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato:

agolac

Citat: Freshman  u Travanj 22, 2018, 21:57:04
To je i meni palo na pamet, ali ne, nema veze s time. Čista slučajnost da mi se u kratkom roku dogodio isti kvar na dva motora. Na stromu to nije potpuno nepoznati kvar i dogodi se kad motor više stoji nego što se vozi. Kod tenere tek trebam vidjeti na servisu što se dogodilo, a kandidati za uzork kvara su ili klipić zadnje kočnice ili onaj mehanizam što vraća pločice u čeljustima.

Vrlo zanimljivo. Javi rezultate zato što me baš zanima. Mora biti neka blokada unutar hidrauličkog sustava zato što ako ti ne stišćeš kočnicu, diskovi vrlo brzo "poguraju" klipiće do točke da više nema trenja. Nisam čuo za ovu situaciju kod Stroma, ali sistem bi trebao biti isti tako da je isti problem moguć.
Mora postojati neka blokada unutar kalipera. Vjerovatno će ih trebati skinuti i napraviti servis. Bez toga, ja više ne bih vjerovao kočnicama. Treba sve provjeriti, izmjeniti sve brtve itd..
"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience"
― Mark Twain