Triptih

Autor Josip-Sepp, Lipanj 23, 2024, 16:11:02

« natrag - naprijed »

Josip-Sepp

...evo još jedan dio....

Lichensteinklamm i Salzburg

Za klanac Lichenstein sam sasvim slučajno saznao pričajući sa domaćinom za vrijeme doručka.
Već sam mu spomenuo što sve želimo obići, a on me pitao hoćemo li otići vidjeti i Lichensteinklamm.
Nisam imao pojma o čemu govori, ali sam svaki dan na povratku u objekt gledao smeđe putokaze za taj klanac. Pa mi se malo probudila iznatiželja.
prčkao po mobitelu i vidio da nam je to doslovno pod nosom. Ni 3 kilometra od smještaja.
I tako smo jedan dan, prije odlaska u Salzburg odlučili usput posjetiti i ovaj klanac.
Bilo je usputno, no na kraju se pretvorilo u zvijezdu dana.

Lokaciju i sami možete naći preko google karata, no svakako preporučam za pogledati. Ulaznica je 13 eura i vrijedi novaca.

Par slika, pa onda pokoja riječ















Klanac je dugačak cca 1,5km. Skoro cijeli put je "u zraku"tj. staza je na potporima ili je uklesana u stijenu. Gotovo cijelom dužinom ne vidiš nebo. :ooda:
Na nekim mjestima je klanac dubok 300 metara. Teško je to procijeniti pa ću im vjerovati na riječ.
Na kraju tih 1,5 km nalazi se fantastičan slap. Fantastičan. Zurio sam u njega doslovno desetak minuta.

Inače, klanac je dobio ime po nekom plemiću Lichtensteinu, koji je napravio prvu stazu 1875. U stvari oni kaj su gradili stazu su ostali bez love i zamolili gospodina princa od Lichensteina
da im uleti s nekom lovom.
i uletio je. :thumbup:
Otada se klanac zove po njemu, Lichtenstein. :bravo:

Da staza nije sasvim bezazlena vidjelo se 2017 kad je došlo do nesreće, srećom bez ljudskih žrtava. Došlo je do odrona kad je desetak ljudi ostalo zarobljeno u gornjem dijelu klanca. Tak da ih je spašavala GSS.
Nakon tog incidenta klanac je bio zatvoren par godina i radilo se na zaštiti. probijeni su novi tuneli, dodano je puno zaštitne žice za odrone, dodano spiralno stubište koje bajpasira taj odronski dio itd

Evo, nije da znam samo kenjati bez veze, čovjek nešto može i naučiti uz mene.

Na izlazu sam se počastio s štrudlom od jabuke u vanilija umaku i kavicom



i naravno, slika parkiranog motora da mi ne bi netko rekao da sam došao Uberom



malo odmora i ajmo dalje

popodne i navečer smo otišli na šetnju Salzburgom

Jako lijep grad. Bio sam već par puta tako da sam kao pravi turistički vodič znao provesti ženu okolo.
Ovdje ne mislim tlačiti sa činjenicama i glupostima koje su opće poznate.


Ono kaj mene fascinira je ta uređenost, pogotovo na onom brdu kaj se nadvija na grad. Ne znam jel znate ali u srednjem vijeku se odronio komad tog brega, te klisure koja se nadvija nad dijelom grada. Zatrpalo je cijeli jedan dio grada, poginulo je 100-tinjak ljudi.
Priče kažu da je odron bio takav da se pješice moglo od rijeke popeti ma brijeg. Terebalo im je par mjeseci da sve saniraju.
Sreća pa nisu imali zagrebačku upravu i gradonačelnike jer vjerojatno bi do sad istali zatrpani.
Treba vremen da se dokumentacija skupi.

Druga stvar kaj mi je predobra, su trolejbusi. To mi je tak egzotično na ne mogu prestati gledati kak voze.

















dok smo hodali okolo, stali smo na popiti nešto.



možda će se činiti čudna kombinacija, pila mi se kava a bio sam i žedan. A opet nije mi se pila voda jer ne znam kakva je , strah me da ću se usrat.
Zato sam uzeo pivu i kavu.
Ali nije to zanimljivo. Zanimljivo mi je da mi se tu dogodila jedina neugodna situacija. Jedina u čitavom tjednu.

Rekao sam konobaru da bih platio. Kako ? Karticom.
Ceh je bio 13,90,, kažem konobaru 15 je OK. Deset posto napojnice mi se čini sasvim ok.
I sad, kak ja na blizu ne vidim bez naočala, da prostiš, kurca ja nisam vidio što piše na onom malom ekrančiću. utipkao pin, dobio papirić, spremio ga u džep.
Da bi par dana kasnije skužio da si je lik umjesto 1,10 uzeo na to još 5 eura trinkgleda. Dakle, naplatio je točno 20.

Ok, ne ljutim se , moja greška. Trebao sm nositi naočale ko onaj moj poznanik, popularan lik skroz, tajnik nekog motokluba ili čak podpredsjednik.
To je pametan čovjek a ne ja.










Golileo

Čuj sa čime je to slikano
Fotke su jako lijepe
Ljubomorim na lokaciji
Ali ulaznice su stvarno zapadne

Josip-Sepp

Citat: Golileo  u Lipanj 25, 2024, 22:47:14Čuj sa čime je to slikano
Fotke su jako lijepe
Ljubomorim na lokaciji
Ali ulaznice su stvarno zapadne

Samsung S22

Josip-Sepp

Hallstatt

Naravno da smo morali ovići ovo mjesto. Ne znam čovjeka kojem nije poznata fotografija gotičke crkve na obali jezera slikano u svim vremenskim uvjetima.  :ooda:
A da ne pričamo o poplavi reklama za jednpdnevne izlete u Hallstatt.

Dakle, ovo sam išao više da vidim što je zaista posrijedi nego što me zanimalo kak izgleda mjesto.
S obzirom na silnu popularnost očekivao sam gužvu. Ali sam računao da sam s motorom pa ću već negdje stati  :thumbup:
I oboje sam bio u pravu. Gužva je brutalna. Ali kraj benzinske postoji besplatan parking za motore.

Ali dan je počeo jako lijepo. Oblačan dan, nije vruće ni sparno. Cesta koja vodi od Bischofshofena pa na sjever prema Abtenau i onda istočno prema Hallstattu.....Fantastična.  :bravo:
Nema puno sela, svega dva tri, nema kamera i mo'š se ganjati prilično dobro.

Došli u Hallstatt, tražimo parking i jedan ljubazni domaćin mi kaže gdje je besplatno za motore, svaka čast
parkirali se i krenuli u obilazak.



Mjesto je prekrasno, jedino što narušava tu ljepotu je ogromna količina ljudi.

Nije veliko, ali ne obiđe se baš brzo zato jer je svaka kuća ko mala posebna priča. Zagledaš se u kuću i skužiš kako 5 minuta samo buljiš u kuću. ;)
Hodaš po selu baciš pogled na lijevo prema brdu (a druga opcija je baciš pogled na desno a tamo je jezero) i vidiš ogroman vodopad iznad sela.
Neću pretjerivati sa slikama, uzeo sam ovaj minimum da vas ne udavim



















Vjerujem da ste primijetili da nisam stavio glavne slike, onoga po čemu je Hallstatt poznat. Onu poznatu vizuru.

Evo je







Ne znam jel znate ali ovo je protestantska crkva, evangelička. i Ovako izgleda iznutra



a ovo na bregu je naša  ;)









Nadam se da ste shvali sarkazam i šalu, svaka kršćanska crkva je MOJA  :-*

Ne znam da li da vas davim činjenicama ili poviješću ali malo ipak moram.
Da se vratim na ovu evangleičku crkvu. Na crkvi piše da je protestantski prosvjetitelji naišli na jako dobar prijem kod ovdašnjih rudara. A to me u stvari ni ne čudi u kakvim su uvjetima živjeli.
Na jednoj od kuća u mjestu je stajala tabla na kojoj je pisalo da je jako malo žena u 19.stoljeću bilo pošteđeno teškog rada. I u rudniku soli a i u kućanstvu.
nekada je ovdje život bio jako tešak, danas je jako gužvovit.

Oko Salzburga je bilo par rudnika soli. Salzburg, naziva se salcburškim a u stvari se nalazi u Bad Durrnbergu. Drugi je u Altaussee i treći je u Hallstattu.
Ovaj u Hallstattu je najstariji. Ovdje se sol, pazi sad, vadila čak 5.500 godina prija Krista.
Zanimljivo je da se nekada do Hallstatta moglo doći jedino brodom ili čamcem, prva cesta je sagrađena tek krajem 19.stoljeća.

Mi smo u Hallstattu proveli jedan nepuni dan, recimo od 10 do 15-16 sati. I shvatio sam da nismo vidjeli ni pola. :huh:
Što nisam znao prije nego sam došao ovamo, a zaista vrijedi vidjeti.

Nisam se popeo uspinjačom iznad grada.
Niti sam posjetio halštatski rudnik soli.
Nisam ni vidio muzej kostiju, niti muzej svjetske baštine.
Pa bi volio prošetati dolinom Echern, i otići na Dachstein.......... :thumbup:

Siguran sam da ću se ovdje vratiti na jedan produženi vikend da bi uživao u svemu.
Malo sam podcjenjivački došao u ovo mjesto.
Ono, kao ovo je mjesto za seljobere da bi napravili fotografiju s poznatom vizurom, ali ovo mjesto je puno više.
Zaslužuje moje poštovanje,vrijeme i novac.



...... kako bi nekad nedjeljom na radiju rekli, a sad sport i glazba...........
ja kažem, ima još





Josip-Sepp

i na kraju priče......HRH Grossglockner  :bravo:


za ove kaj ne znaju HRH je His Royal Highness, njegovo kraljevsko veličanstvo
je da malo pretjerujem ali, kužite kaj ne  ;)

bio sam i tak mi je bilo dobro da sam davio ženu s njim, pa da više ne pričam odlučio sam je tamo odvest i pokazati joj sve kaj me oduševljava

Prvi put kad sam bio bilo je više-manje vedro , ne prehladno i s obzirom na ovo kak je sad bilo, nije bilo previše gužve. Znači, prvi put je bilo idealno.
ovaj put je vrijeme bilo fantastično, temperatura 10 stupnjeva, ne previše oblaka koje vjetar stalno ganja.
ALI je zato bila neopisiva gužva. Makar je bio utorak, radni dan, bilo je nesnosno.

Ulaznica je poskupila, i sad je za motor 33 eura. Ali u jednom danu možeš izići van parka i ponovo se vratiti.
Ne znam, jel znate ali unutar parka su dvije kamere za brzinu.
No bila je takva gužva  da se nisam ni trudio prisjetit gdje su.

Ovo je bilo prvo zaustavljanje.
Kad vidiš ovakav prizor moraš stat' jer ostaneš bez daha. Nekaj te zgrabi u prsima  :-*



A onda kad si već sišao s motora, malo se i prošećeš pa vidiš ovo



nisam siguran jel ovo lovačka čeka ili osmatrački položaj za lovit migrante

ali je zato u blizini telefon,  koji se je koristio na ovoj cesti od 1935 pa do 1985
to je onaj telefon kaj je frka, kao oni na autoputevima



u jednom trenutku skužiš da gubiš vrijeme i da je puno toga pred tobom pa sjedneš na motor, htio bi krenuti ali ne ide
moraš propustit 42 auta i 70 motora prije nego se uspiješ uvalit na cestu

Samo da spomenem da cijela ta cesta, od jednih do drugih naplatnih kućica je cca 30-tak km. I još ima od kružnog toka do ledenjaka. tj Franz Josef Hohe nekih 8km.
A što se tiče vožnje, naljepše sam se vozio predvečer kad je sunce polako zalazilo, malo je zahladilo i ljudi su zbrisali.

kao što rekoh, sjeli smo na motor. malo se poganjali i eto nas već na vrhu. U stvari na parkingu podno naviše cestovne točke.





Prošetali okolo, i zapalili u restoran malo se okrijepiti.









pa smo se prošetali do te najviše cestovne točke, gdje se nalazi i spomen ploča svima onima koji su poginuli na izgradnji i održavanju ove ceste







i naravno mi



i mi kao narod



Nastavili se voziti dalje, Gopro je stalno radila, tako da osim ovog putopisa, na koji sam izgubio par dana, moram pregledati i video snimke, a na to ću izgubiti par tjedana

Prvo slijedeće stajanje je bilo kod ledenjaka, tam di se svo obavezno naslikavaju.









obilazili smo vrh, otišli do kuće Franza Josefa u kojoj je sad restoran
poslikali se sa kraljicom Sisi, ja sam opalio fotku sa njegovim kraljevskim veličanstvom,
Temperatura je 10 stupnjeva, puše vjetar ali nije mi hladno u običnoj majici. Jedini zajeb je kaj nisam uzeo sunčane naočale. A posje će se pokazati da je još veći zajeb jer se nisam namazao sa zaštitnim faktorom 50  :'(









Tu smo si stali malo odmoriti i opet popili nešto  :beer:
Slijedeće kaj ima lijepo za vidjeti je slap koji se nalazi blizu te kuće. Blizu ali ne toliko da bi išao pješice, ima više od kilometra



onda sam zaboravio reći da se gore nalazi staro vozilo kojim se nekada zimi raščišćavali cestu. Kažu da su nanosi znali biti čak i 6 metara visoki



pa onda da spomenem da jako puno suvenira kaj prodaju je od sviščeve masti, navodno ih ima gore ima jako puno



ja sam čak uspio ugledati jedan bračni par svizaca





na spuštanju prema kružnom toku se nalazi prekrasno jezero s lijeve strane.
tu ima i klupa za sjesti i malo se odmoriti.
Sjeli smo, malo popili pojeli sendvić i kad sam rekao ajmo do jezera............malo je falilo da me žena nije probola selfie stickom.
Suzdržala se, probola me pogledom i rekla "aj ti samo ja te tu čekam"  :samaranje:

Otišao sam i usprkos leđnim štitnicima u jakni osjetio milju probadajućih pogleda  :smijeh:







osim jezera tu je i prekrasan potok sa jako visokim slapom i sve je pod snijegom



krenuli smo dalje i više nisam slikao osim ovdje.......



a pogađate zašto sam stao
S obzirom da čim smo sišli s motora vidjeli smo zmiju, pa smo na kraju morali platiti euro u obližnjem restoranu  :buahaha:

Dalje sam bio lijen slikati, nego sam samo stavio uključen Gopro. Ne znam kako no uspio sam zakrčiti karticu od 128 Gb, ali srećom pa imam i rezervnu.

Na Grossu mi je bilo prelijepo ali i naporno

npr, ovako sam izgledao ujutro na kavi kod prijevoja



negdje popodne sam izgledao ovak (bio sam žedan pa sam opet umjesto vode trgnul pivu, a kava mi se u stvari pila)



a ovo je navečer kad smo stali večerat



primjećujete da me boli k***c za kavu i da sam malo preplanuo.

Bio sam dovoljno pametan da cijeli dan nosim majicu dugih rukava ali nedovoljno pametan da ponesem kremu za sunčanje.



Nećete vjerovati,ali došlo moje piskaranje kraju


GOTOVO JE !!!!

Sad sve ovo treba uobličiti u video uradak i otići tlačiti one u BMW klubu i onog njihovog poznatog tajnika ili podpresjednika
to je onaj kaj se zove ko poznati mormonski biskup , Krešimir Ćosić






Josip-Sepp

I koja vožnje je najbolja ?  :misli:

Sam ?
U društvu ?
Samo se provozati ili otići na put motorom ?

Što sam stariji nekako sam sklon mišljenju da je motor samo zabava i da mora biti zabavan.
I sad nakon ovog puta razmišljam da bi skoro isto bilo da sam išao autom. Vjerojatno mi malo teže nalazio parking, možda ne bi toliko pretjecao i općenito malo bi se sporije kretao. Je, bilo je dijelova gdje sam se lijepo poganjao, ali je Gross bio zakrčen i grdo je kad voziš tam gdje ima puno sela.

Ali bi zato imao više od četiri majice i dvojih hlača, ne bi stalno gledao prognozu. Žena ne bi stalno popravljala kosu nakon skidanja kacige.
Ne bi gledao gdje strpati jaknu jer se želiš prošetati i jer je +35 i mrziš sam sebe koliko si mokar od znoja.
Ja se obožavam vozit na motoru,  ali ići na višednevno putovanje s motorom od kraja svibnja do sredine rujna uopće nije napeto. Meni.

I zato kažem, ovo mi je zadnji putopis.
Vozit ću se ja, ali bijm se da se o tome neće imati što pisati. To će biti ono, mi bili đir  :buahaha:


Inače, sve ovo sam pisao (a vjerujte mi trebalo je truda ovoliko pisat i sa slikama se zajebavat) jer je nekako malo zajebancije na forumu. Putopisa i sličnoga skoro da je nestalo.
Npr, još uvijek obožavam pročitati putopise od Bobija i njegove žute banane  :-* . Lik mi je zakon. Šteta što ga nema više.

Jedan moj poznanik, onaj "košarkaš" i"biskup"  :smijeh: , nedavno putovao po svijetu. Išao je čak do kraja svijeta (portugal je 1491. bio kraj svijeta). Pratim slike i izvještaje prek whatsappa i pitam ga,
daj mi javi ako budeš imao prezentaciju u vašem klubu..... A za forum budem ionako vidio.

Kaže lik, neće biti.
Mooooolim ???

Onda sam odlučio otići da moje putovanje, doslovno par km od kuće, bude megaputopis. Da ću svima sjesti na vrh glave koliko će biti dugačak.
Milijun riječi i stotine fotografija.

e da, i stalno ću ga spominjati, bit će mi glavni sporedni lik, cameo uloga. Kao ono kad se Hitchcock pojavljuje u svojim filmovima,
Druga ideja mi je bila da opalim milju selfija pa da JA postanem kralj selfija   :) 

I evo, to je to.

Lijep pozdrav  :beer:



Bagy

Svaka čast na trudu! Zanimljivo opisano i super poslikano!  :thumbup: Da,na Grossu je najbolje biti kasno popodne kad nema gužve...
mob: 095/573-6874

zorro

..ono..kad ostaneš bez riječi i nemaš što napisati na sve ovo ....
 :klanjase:  :klanjase:  :klanjase: 
SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato:

Stjepko


Grba

Jako lepo  :thumbup:
Nema više putopisa ko prije 10-20 god...istina,taj entuzijazam je splasnul. Ja se trudim u svojoj temi Plati pa se klati staviti koju dobru fotku i to je to. Neki ni toliko.
Upravo sam se vrnul iz Rumunjske sa TA i TG i fascinantna mi je ta razlika mentaliteta.
Rumunji zadimili passove smradom dizela koji pogoni agregate za struju. Da bar kaj prodaju !!! Na Urdele passu disanje je praktički nepodnošljivo radi prodaje lizalica i sokića  :puke: Kave nema ! Ajde,barem nema takve gužve.
Tak Joža,same ti piši dobro ti ide
098 737 604

Josip-Sepp

drago mi je da vam se svidjelo  :thumbup:

a posebno mi drago da se zorro-u svidjelo  :ooda:


keko

..a kaj reći, duhovito, zabavno, smiješno i edukativno.
Bil sa my wife na gotovo istoj turi i reko bum pisal, al pisal sam kuki svoj. Zato još više cijenim ovaj tvoj putopis, vratil me godinu dana nazad i poznate ceste. Jedino kaj sam ja moral odustati od Grossa, opal je snijeg prek noći 🥴 . Moral bum to ponoviti ove godine.
Joža  :klanjase:
.. jbg. Zorro je bil u pravu 😎

zorro

Citat: Josip-Sepp  u Lipanj 26, 2024, 12:06:00drago mi je da vam se svidjelo  :thumbup:

a posebno mi drago da se zorro-u svidjelo  :ooda:


Meni se uvijek sviđalo tvoje pisanje..rijetko tko je znao na taj način pisati i sve da ni ne staviš fotke vjerujem da su svima koji čitaju slike tog što pišeš..kao da sam osobno na tim lokacijama i svojim očima gledam to što opisuješ
Posebno mi se sviđaju nekakvi stavovi o kojima si u ovoj temi pisao ali neću o njima da se netko ne naljuti.
Isto tako znamo obojica da imamo nekakve različite hajmo reć političke stavove ali to nema veze s forumom i svim ostalim. Ima ih i Martin pa se zovemo "braća" i o istim nikad ne pričamo i diskutiramo..sem što se malo bocnemo na fejsu 😁
Ti di jedan od rijetkih koji ovaj forum čini živim, a ja to jako cijenim..forum nas je zbližio sve..napravio ono što danas je..iako nema tehničkih tema što je manje i bitno nebi trebali sve to olako pustit da umre i da ga zaboravimo pa bez obzira što više skoro ni nema stromova ovdje..može se katkad baciti koja fotka kao što grba radi (ovo ide poznatom košarkašu)
Volim vas sve i dalje ali sam ponekad tužan na sve što se dešava
SOMARA JE SOMARA ;D
..pljunuo sam dupelisce preko cijele stranice..
:blato:

Mrki

Odlično.. poučno i humoristično kao i uvijek od tebe

Fotografije odlične, vjerovatno je do Alpskog zraka ali mislim da tamo uslikaš sa Nokiom 3310 da bi super ispale :D


A što se putopisa tiče ja sam skužio ako ga ne napišeš u roku od tjedan dva od povratka teško da ćeš ga ikada napisati.. ovaj novi užurbani život nastavi svojim tokom, prođe neko vrijeme, sitni detalji se zaborave, dođu nove obaveze, nova vožnja i onda se teško natjerati da se napiše o nečemu što je bilo prije par mjeseci.

Pogotovo kada imaš 15-16 foldera po danima, i u svakom po 50-100 fotografija od kojih bi trebao izbirati 20-tak najboljih za objavu. Tako je bar meni bilo, imam dva "velika" putopisa složena po danima koje nisam nikada objavio.

E da, i hvala ti za ovaj putopis, jer ću si ja sada sva ova mjesta koja si posjetio staviti na Google maps pod mjesta za posjetiti, za neko buduće putovanje. A to je i poanta putopisa..


Poslano sa mog SM-S911B koristeći Tapatalk

Suki

:moto2:

098 9232180